Zavrieť

Porady

Osobný automobil pridelený na súkr. účely a PHM?

Vo firme máme služobné automobily pridelené na súkromné účely. Dotyčným osobám sa navyšuje základ dane z príjmu mesačne o + 1% z OC auta s DPH zníženej o 12,5% za každý príslušný rok.
Osoby si vedú knihu jázd. Spotrebované PHM si platia v hotovosti, pričom stornujeme náklady a odvádzame z nich DPH na výstupe.
Je možné "po novom" dávať 80% do daňových a 20% do nedaňových nákladov, pričom by sa úplne prestala viesť kniha jázd na príslušné vozidlá a dotyčný by už neuhrádzal v hotovosti to, čo prejazdí, ale o tých 20% /čo by išlo do nedaňových nákladov/ by si zvýšil svoj mesačný základ dane z príjmu ako nepeňažný príjem?
Čo potom s DPH z PHM, ktorá sa uplatní v plnej výške?
marjankaj Ak tie autá majú iba na súkromné účely, tak čo si teda chceš dávať do nákladov????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No myslím, že si chcel napísať služobné aj súkromné účely.
    Na to sa zrejme §19/2t nevzťahuje, mal by si ísť podľa §19/2l, teda môžeš využiť aj tých 80%.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Logiku veľmi nevidím, ale litera scripta manet.
    Nandrolon Myslel som služobné auta, AJ na súkromné účely, podľa evidencie je to zhruba ten pomer 80 služobné a 20 súkromné.
    Tak ako teda?
    marjankaj Podľa §19/2l môžeš. Veď inú možnosť ani nemáš. V §19/2t si v tomto prípade vylúčený.
    marjankaj No ten paragraf 19/2t som prečítal narýchlo, takže odvolávam, čo som napísal. A čo napísak karakul, tak o tom tiež nie som veľmi presvedčený. Ak nevediem knihu jázd, tak ako mám určiť koľko percent využívam služobne a koľko súkromne?
    §19/2l hovorí o spotrebe PHL. a §19/2t zase o ostatných výdavkoch ako odpisy opravy a iné súvisiace náklady.
    Nandrolon Som myslel že zo zákona tých 20% z celkového mesačného PHM...
    Na školení nám hovorila takú pikošku, že napr. extra poctivý podnikateľ, ktorý využíval auto aj na podnikanie, aj na súkromné účely, tak mal pomer napr. 60% podnikanie, 40% súkromné. Aby mu to prešlo, tak musel viesť knihu jázd. No a teraz jednoducho dá 80/20 BEZ KNIHY JÁZD....
    Mne ide skôr ako vyriešiť tie úhrady, ktoré doteraz dotyčná osoba platila v hotovosti.... /či sa dá "neplatiť" ale iba navýšiť základ dane, čo je vlastne fyzicky iba 20% z doterajších úhrad/...
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    §19/2l)3 predpokladal aj doteraz možnosť uplatnenia iba 80% nákupu PHL do daňových výdavkov ako "daň z luxusu" za to, že sa neviedla evidencia jázd pri 100% používaní automobilov na služobné účely (teda pri 0 km súkromných jázd).

    Ak teda sa automobily budú používať aj na súkromné účely a použije sa postup podľa §19/2t) tak vychádza, že daňovým výdavkom by malo byť 64% z nákupu PHL (t.j. 80% z 80%) ....

    Otázka ale je, čo uplatniť skôr - aplikáciu písmena r) alebo t) - lebo to nie je jedno.

    Teda ak je najprv 80 zo 100 ako uznaná spotreba PHL z titulu nevedenia knihy jázd, nedaňová spotreba je 20; potom by nasledovalo krátenie o 16 z titulu súkromných jázd a nepeňažný príjem vo výške 16...

    Ak by postup bol opačný, nepeňažný príjem by bol 20....
    Nandrolon Doteraz sme uplatňovali na základe knihy jázd 100% mínus skutočné jazdy v danom mesiaci, kde bolo PHM stornované z nákladov, uhradené v hotovosti a odvedená DPH na výstupe....

    Osobný automobil pridelený na súkr. účely a PHM?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.