Zavrieť

Porady

prenájom bytu

Prosím, môžte mi poradiť? V apríli 06 som prenajala byt -
1)- musím niekde ohlásiť prenájom?
2)- som nezamestnaná, ako vypočítam daň z bytu?- odpočitateľné položky, atď, chcem si uplatniť 40 %.
3) Prenajím za 8.000,- Sk?
Prosím pomôžete a ma to naučíte, aby som neurobila chybu. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

    Dan1
    KORINA
    Prosím, môžte mi poradiť? V apríli 06 som prenajala byt -
    1)- musím niekde ohlásiť prenájom?
    2)- som nezamestnaná, ako vypočítam daň z bytu?- odpočitateľné položky, atď, chcem si uplatniť 40 %.
    3) Prenajím za 8.000,- Sk?
    Prosím pomôžete a ma to naučíte, aby som neurobila chybu. Ďakujem
    Pokiaľ je byt v osobnom vlastníctve, prenájom sa nehlási, len si spíšete nájomnú zmluvu a správcovi (OSBD, alebo Bytovému družstvu - podľa toho kto spravuje dom) nahlásite počet osôb ak sa zmenil - z toho vyplýva pre Vás zmena výšky nájomného.
    Daň z bytu - neviem či sa jedná o daň z nehnuteľnosti ( ak ano, tak v daň priznaní z nehnuteľnosti na rok 2006 ste mali vlastníctvo bytu uviesť.)
    Ak sa jedná o daň z príjmu, tak na to máte ešte čas. Pri výpočte daň. povinnosti za rok 2006 si potom urobíte sumár príjmov z prenájmu t.j. tých 8000,- x počet mesiacov prenájmu a z tejto sumy dáte krát 40% a to budu vaše výdaje z prenájmu v daň. priznaní. Potom rozdiel príjmov a týchto výdajov je jedna časť základu dane v daň. priznaní.
    Toť vše.

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov vyplýva z § 31, ods. 1 a 2 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov. Podľa môjho názoru sa uvedená povinnosť vzťahuje aj na získavanie príjmov z prenájmu nehnuteľnosti. Lehota na oznámenie tejto skutočnosti je 30 dní.

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    Veľa sa píše o prenájme bytových priestorov, aké sú povinnosti prenajímateľa, ale nikde som sa nedočítala čo v prípade, keď nájomca žiada o podpísanie prechodného bydliska. Aké povinnosti z toho vyplývajú. Vie mi niekto poradiť? ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.