Zavrieť

Porady

Odpisy počas pozastavenej živnosti JU

Dobrý deň,

prosím o radu. FO - platca DPH prevádzkuje sezónny podnik, preto počas roka pozastavuje živnosť. V roku 2014 podnikala od 30.marca do 30. septembra. V auguste obstarala majetok (pivné sety) za 4200 €. MRP mi vyráta ročný odpis 438,- € (612,- € neuplatnená časť za 1-7 mesiac). Tomu rozumiem. Moja otázka je, či si môže uplatniť odpis do konca roka, t.j. tých 438,- €, alebo len za august a september vo výške 175,- €. Živnosť bude mať opäť obnovenú do lehoty podania daň. priznania, presnejšie 30.03.2015. Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Odpis si nemôže uplatniť, nakoľko nemal k 31.12. otvorenú živnosť, teda nepodnikal.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Cecilia Ďakujem. Ešte mám jednu takisto asi dosť laickú otázku. Zaúčtovala som odpis vo výške spomínaných 175,- €, pričom neuplatnená časť z prvého roku je vo výške 875,- €. Zostatkovú cenu mi vyrátalo 4200 - 175 = 4025. Je to tak správne? Aká bude mesačná výška odpisu v nasledujúcom roku? Príp. predĺžia sa roky odpisovania zo 4 na viac? Je to vôbec možné? Ďakujem pekne.
    mondes Podľa mňa vôbec nemá nárok na uplatnenie odpisov, pretože odpis sa uplatňuje ročne k 31.12., avšak ak ste v tomto období neboli živnostníkom, tak asi ťažko budete mať nárok.
    Cecilia Znamená to, že v prípade podnikania napr. od 01.01.2014 do 30.06.2014 a následnom pozastavení živnosti od 01.07.2014 do 31.12.2014 a dlhšie nemá nárok na uplatnenie odpisov? A opačne pri pozastavení od 01.01.2014 do 30.06.2014 a následnom otvorení živnosti od 01.07.2014 do 31.12.2014 a dlhšie má nárok na uplatnenie odpisov?
    Tweety Áno znamená.
    Cecilia Hmm, ďakujem. Nie je to môj prípad, ale len tak pre rozšírenie informácií - v tom prvom prípade je to o pomernej časti zodpovedajúcej 6 mesiacom alebo si uplatní odpisy za celý rok? Ešte raz ďakujem za odpovede
      zbaliť

    Odpisy počas pozastavenej živnosti JU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.