Zavrieť

Porady

Bločky za tankovanie benzínu pri osobnom aute, ktorý SZČO používa na podnikanie ale nemá ho zapísané na firmu v JU.

Môže SZČO dať do účtovníctva t.j. do peňažného denníka bločky za tankovanie aj ked ho má ako súkromná osoba a nemá ho zapísané na firmu resp.môže si dať mesačne aspon bločky v určitej hodnote? Čo to obnáša, a ako to má zaúčtovať v Alfe? Díky
3 komentárov     zbaliť
Mila123 má ho zaradené v OM? jedná sa o rok 2014 či 2015? čo daň z MV
edúlik Nemá ho zaradené v OM a jedná sa o rok 2014, daň z MV neplatila.
veronikasad Prečo nepodal do konca januára 2015 daňové priznanie k dani z motorových vozidiel ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 19

    (2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

    e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu,87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady)

    1. do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,87) alebo

    2. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,


    Samozrejme v prípade používania vozidla evidovaného na SK na podnikanie, bolo potrebné podať DP DzMV a zaplatiť daň. Tým že teraz doplníš bločky za použitie vlastného osobného vozidla do účtovníctva deklaruješ použitie vozidla na podnikanie.

    bomo je offline (nepripojený) bomo

    bomo
    Áno, jasné, môžete si dať do účtovníctva bločky za tankovanie.
    Buď si budete uplatňovať reálne náklady za pohonné hmoty a k tomu náhradu za každý odjazdený km, ale musíte si pracne evidovať knihu jázd (alebo dať do auta GPS systém na evidenciu jázd).
    Alebo si budete uplatňovať paušálne výdavky 50% na zakúpené pohonné hmoty, v tomto prípade si nemusíte viesť knihu jázd.
    Tretia možnosť - ak si dáte vozidlo do majetku, potom si môžete uplatniť až 80% paušálne výdavky, ale zároveň budete musieť zaplatiť aj daň z motorového vozidla.
    Naposledy upravil bomo : 18.02.15 at 11:13 Dôvod: rozbita diakritika
    21 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    DANAK1 aj keď nemá zaplatenú daň z MV?
    bomo Pri prvej a druhej moznosti neplati dan z MV, pri tretej (ked je auto zaradene v majetku) plati dan z MV. (oprava: tato informacia je nespravna, vid nizsie)
    Tweety Nie je to tak. AK MV využíva na podnikanie, daň. povinnosť sa ho týka.
    bomo Ano, mate pravdu, za vozidlo sa musi platit dan vzdy, ak je pouzite na dosahovanie príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.
    marjankaj Tých 50% je pekná blbosť. Ale keďže si to dali do zákona, tak to platí.
    Jan Hrach 50% si môže uplatniť aj v prípade, ak vlastní auto a nemá ho v majetku a ani uhradenú daň z MV?
    marjankaj Nie. Musí ho použiť na pracovnú cestu. To je podmienka. A nie že mu stojí niekde na špalkoch.
    Ak si auto v roku 2014 použil na podnikanie, tak ti nič nebránilo podať DMV a zaplatiť do 2.2.2015.
    Ak si ho v roku 2014 nepoužil, tak nemáš čo riešiť. Výdavky si neuplatníš.
    fortunka hmm.. a "cestovne prikazy"" priamo k tym cestam nie su "schodnejsie"??? Aj sumou to vyjde zaujimavo (nahrada na km). A iba sa dolozi doklad o kupe PHM na tie cesty...
    Alebo to sa uz nerobi? Ci je to za jedno s knihou jazd?
    marjankaj A má vôbec nejaké cesty?
    fortunka tak asi ano )) ked ma v podnikani blocky na PHM :P
    marjankaj A to si kde vyčítala? Ja to tam akosi nevidím? Ani u edúlik ani u Jan Hrach.
    fortunka nevycitala som to samozrejme, ale tak ked si to tam chce dat tak je predpoklad, ze to auto na podnikanie pouzili.. ak nie tak ich problem :P A zbytocne sa tu budeme dotahovat ) Kazdy podnikatel pouziva nejake auto (ak ho teda ma) a aj na podnikanie urcite... lebo minimalne na postu alebo DU raz za rok zbehne na aute
    marjankaj No ja to skôr vidím ako účelové zníženie základu dane všetkými dostupnými prostriedkami. Ide niekde na dovolenku, má kopec bločkov za PHL a chcel by aspoň 50% dať do nákladov. I tak še dá.
    mondes Uff, chcela som vymazať ten môj nesprávne sformulovaný komentár a zmazalo mi to všetky vaše komenty. :-)
    fortunka marjankaj: No a? ja by som si tiez dala do nakladov vsetko co sa da... ))
    marjankaj Veď v pohode. Ale pri kontrole treba výdavky aj preukázať a zdôvodniť.
    avalik bomo, ty si skombinoval v odopovedi výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e) a písm. l) ... daň z MV je povinnosť platiť vo všetkých tebou uvedených príkladoch ak je vozidlo evidované na SK a používané na podnikanie ... skús pozrieť do zákonov
    bomo Ano, ved uz som priznal chybu vyssie ;-)
    Katy a R podľa mňa skutočnosť, že niekto nemá zaplatenú daň z MV ešte neznamená, že si nemôže uplatniť vyššie uvedené výdavky na MV (všetky spôsoby). Sú to dve rozdielne "záležitosti". Je to len na ňom, ako sa rozhodne - či sa mu to oplatí?
    avalik Katy a R, ale ja netvrdim, ze si nemoze uplatnit vydavky ak nema zaplatenu dan z MV ... ak si ale uplatni vydavky, v pripade kontroly ma zaruceny postih za nepodanie DP a nezaplatenie DzMV
    Katy a R to som len konštatovala - že nič také strašné sa nedeje - aj keď tú daň nezaplatí. ... každý si už zráta sám, či sa mu to oplatí ? - aj napriek sankciám
      zbaliť

    Bločky za tankovanie benzínu pri osobnom aute, ktorý SZČO používa na podnikanie ale nemá ho zapísané na firmu v JU.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.