Zavrieť

Porady

Čl. DPH a KV DPH pri vystavených faktúrach do zahraničia

Dobrý deň, prosím Vás mohol by mi niekto objasniť problematiku DPH pri vystavovaní faktúr do zahraničia? Ako zaúčtujem členenie DPH a členenie KV DPH pri vystavovaní faktúry za služby do štátov EU a do tretích štátov? Konkrétne mám vystavenú faktúru do japonska za poskytnuté služby a taktiež faktúru do švajčiarska za poskytnuté služby. Účtujem v programe POHODA. Avšak nikdy neviem ktorú z možnosti pri čl. DPH a KV DPH mám zvoliť. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Vystavená faktúra a druh služby sú dve rôzne veci.
    Predovšetkým je nutné určiť miesto dodania služby, pretože slovenská DPH rieši iba dodávky služieb s miestom dodania v tuzemsku (§2 odst 1.b.)
    Miesto dodania rieši § 15 a §16. Ak dodávaš "zdaniteľnej osobe", potom miesto dodania je v Tvojom prípade Švajčiarsko resp. Japonsko pokiaľ to nie sú služby uvedené v § 16 (napríklad práce na nehnuteľnosti umiestnenej na Slovensku).
    V prípade, že služby spadajú pod § 15, potom daňová povinnosť sa prenáša na odberateľa. Ak má tento odberateľ sídlo v EÚ, faktúra by musela byť uvedená v SV (§80 odst. 1.b.). V Tvojom prípade má sídlo v tretej krajine, dodávka nie je predmetom Slovenskej DPH a nie je predmetom Súhrnného výkazu. Ak je to však služba spojená s vývozom tovaru, potom sa uvádza na riadku 17 DPH (v KV DPH a SV DPH sa neuvádza).
    Záver: Pre správne vykázanie služieb dodaných zdaniteľnej osobe z tretej krajiny je nutné analyzovať druh poskytnutej služby.

    Čl. DPH a KV DPH pri vystavených faktúrach do zahraničia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.