Zavrieť

Porady

ukončenie živnosti bez vedenia účtovníctva

známy začal podnikať v 05/2014 do 11/2014, idem mu robiť DP paušálne, kedže nemá žiadne výdavky, jeden príjem mu prišiel na účet v roku 2015, upraviť ZD aj o tento príjem? kedže zrušil v 11/2015 živnosť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Oprav si rok. Príjem, ktorý obdržal v roku 2015, nemôže ísť do DP za rok 2014.

    Opravím, nevšimla som si, že zrušil živnosť, potom je to inak, pripočíta ich k príjmom 2014. A výdavky nemal žiadne? To si neplatiť žiadne poistenie?
    Pendulum (Dnes 14:32) tak som to aj mala ale nebola som si istá...a potom ešte ten paušál...max. 420 EUR mesačne, čiže ak podnikal od 5-11/2014 tj.7 mesiacov (420x7=2940 EUR) alebo dám surovo len 40% z príjmov? asi nie keď je tam obmedzenie..
    K príjmom vyrátaš 40%, ak to bude vyššia suma ako 420 mesačne, potom uplatníš max. 420x7.
    Naposledy upravil Tweety : 27.02.15 at 12:36
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Pendulum tak potom si bude musieť kvôli tomu jednému príjmu podať DP v roku 2015...či?
    Tweety do roku 2014 môžu ísť len príjmy roka 2014.
    Pendulum a v prípade zrušenia zivnosti? vtedy sa predsa ZD upravuje...ale zrejme len vtedy keď sa to skutočne neuhradilo...
    Xanti ak zrušil živnosť 11/2014 tak prijem z roku 2015 dáva do roku 2014 lebo tam musí upraviť záväzky pohľadávky ... nie je tak
    Pendulum aj keď nevedie účtovníctvo? a príjem bol reálne uhradený v roku 2015? ...
    Xanti Samozrejme, pripočítaš k príjmom roku 2014 odčítaš 40% paušal a hotovo
    Pendulum tak som to aj mala ale nebola som si istá...a potom ešte ten paušál...max. 420 EUR mesačne, čiže ak podnikal od 5-11/2014 tj.7 mesiacov (420x7=2940 EUR) alebo dám surovo len 40% z príjmov? asi nie keď je tam obmedzenie...
    Xanti len 2940
    Pendulum super, ďakujem za pomoc :-)
    nanika81 a čo v prípade, keď SZČO ukončila živnosť 31.03.2014 a robí DP paušálom...Má neuhradenú pohľadávku 250€ ešte z roku 2013, nebola ani nebude uhradená, má si upraviť ZD a dať ju do príjmu??? a odvody, ktoré boli uhradené v apríli prirátať medzi výdaje???
    Kristina27 FO DP paušálne výdavky ak ukončí živnosť, ZD upraví len o neuhradené pohľadávky /príp. zásoby/, tie pripočítaš k príjmom na r. 2, zaplatené odvody po 31.3. sa nerátajú.
      zbaliť

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    Vypĺňam DP B, ukončenie živnosti 10/2014, príjmy 2596 k nim 40% výdavky 1038,40 + odvody ZP 80 = 1118,40, k príjmom pripočítam neuhradené pohľadávky: 640, tak dostanem príjmy 3236 a výdavky 1118,40, lenže v DP ma tabuľka upozorňuje, že mám zlé výdavky. Mala som 40% počítať zo sumy 3236 - aj neuhradené zd. príjmy? Toľko sa v tom vŕtam, až som jeleň.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kristina27 Prepáčte, asi som zle zaradila otázku :-(
    Kristina27 Tak som si zisťovala a napíšem to aj pre ostatných: ak SZČO s paušálnymi výdavkami ukončí živnosť, 40% len zo skutočne zaplatených príjmov /+ zaplatené odvody/, max. 420 eur x počet mesiacov vykonávania činnosti.
    Malými písmenkami DP B na str. 4 je písané, že ak daňovník uplatňuje výdavky %, neuvádza v stl. 2 výdavky zo živnosti, len úhrnom na r. 9 stl. 2.
    Xanti No zle píšeš, prečítaj si v samotnom DP na strane 5 poznámku č. 14)
    Ty neuhradené pohladávky dáš normálne do príjmov a odrátaš z nich paušalne výdavky ... a hotovo... a taktiež tak urobíš s nezaplatenými odvodmi, alebo odvodmi zaplatenými až po skončení živnosti.
      zbaliť

    ukončenie živnosti bez vedenia účtovníctva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.