Zavrieť

Porady

Skleróza mulitplex .. Rada?

Zdravím, vedel by mi tu niekto poradiť. V auguste 2014 som mala prvé príznaky SM, z toho dôvodu som mala v októbri prvú magnetickú na ktorej mi bolo zistených 15 nálezov a odvodená hospi. v nemocnici na november. Tam mi bola znovu robená magnetická s nálezom plus 1 ložisko. Od tej doby mám oslabenie pravej strany, slabosť v ruke, podlamovanie kolien a občasné zahmlievanie na oku. Tým, že momentálne mám 18 rokov a som študentka, zažiadala som o ID, aby som si aspoň nejako vedela hradiť náklady ktoré mi s týmto ochorením vznikajú (strava, vitamíny, každý mesiac návšteva nemocnice vzdialenej 100km, rehabilitácie ) Beriem liečbu injekciami... Dnes som bola na posúdení a ID mi bol zamietnutý .. čo môžem ďalej robiť ? na čo mám nárok ? ..
Naposledy upravil Veronica18 : 03.03.15 at 11:19
veronikasad dôvod zamietnutia ? Aké % invalidity ti schválili ?
Veronica18 Označila ma za zdravú ... čo ma dostalo asi tak, že ani neviem jak som z tade odišla ... hovorila niečo o tom, že musím mať nejaké body, že minimálne 3 aby som mohla byť posudzovaná ako ID... Ale keďže ja som mala len 1 tak ona s tým nemôže nič urobiť, lebo "tabulkový systém" ... Ako fakt nechápem čo už mám všetko mať ... Veď teraz ledva fungujem ..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    určite sa nenechajte len tak odbiť, ak je to tak ako popisujete ten nález na MR, jedná sa o závažný stav a určite nie ste zdravá
    netreba sa nechať odradiť jedným posudzujúcim

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Podľa § 71 ods. 1 zákona o sociálnom poistení poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

    Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je taký zdravotný stav, ktorý spôsobuje pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a ktorý má podľa poznatkov lekárskej vedy trvať dlhšie ako jeden rok.

    http://www.socpoist.sk/lekarska-posu.../947s?&lang=sk

    Tvoje problémy, ako píšeš začali v auguste 2014. V auguste 2015 požiadaj tvojho ošetrujúceho lekára, aby ti vypísal tlačivo pre posúdenie ID, spolu s najnovšími výsledkami vyšetrení. Skôr to nemá význam, pretože nesplňaš § 71 ods. 1 zákona o sociálnom poistení. Preštuduj si stránku soc. poisťovne.
    ladynika nemusí čakať rok kým zažiada o ID...to že zlý zdravotný stav má trvať dlhšie ako rok, znamená že musí mať ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť do jedného roka...ja som ochorela na lupus v septembri 2007 a v decembri toho istého roku som zažiadala o ID a schválili mi ho úplne bez problémov. A nebola som na žiadnej PN, keďže som vtedy bola na materskej...

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Veronika najlepšie je poradiť sa priamo napr. http://www.szsm.sk/ majú isto viac skúseností so samotnou chorobou ako aj vybavovačkami

    ladynika je offline (nepripojený) ladynika

    ladynika
    ten bod ktorý myslela znamená bodovanie podľa Kurtského škály...ak máš len jeden v posudku od lekára tak naozaj na ID nemáš nárok :-(
    toto je tabuľka podľa ktorej sa boduje...

    Roztrúsená mozgomiechová skleróza

    a) ľahké formy, bez výraznejšej poruchy funkcie (benígne formy, spinálne, očné, vestibulárne poruchy, dysestézie, jeden atak choroby, Kurtského škála 1 - 2) 5 - 15%
    b) ľahké formy obmedzujúce výkonnosť organizmu (ľahké centrálne hemiparézy, ľahké spastické paraparézy, Kurtského škála 3) 20 - 30%
    c) stredne ťažké formy s poruchou motoriky a so zníženou výkonnosťou organizmu (Kurtského škála 4) 50 - 60%
    d) ťažké formy s poruchami motoriky (vrátane zvieračov, Kurtského škála nad 4) 70 - 80%

    Posudkové hľadisko:

    Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti sa určí podľa neurologického nálezu (Kurtského škála), aktivity choroby a klinického priebehu.

    Skleróza mulitplex .. Rada?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.