Zavrieť

Porady

SZČO a narok na materske

Dva roky som odpracovala v jednej firme, kde som dostala vypoved. V inej firme som spoločníkom. na UP ma nezaregistruju, lebo som spoločník. Ked o dva mesiace napriklad otehotniem, bude sa materska pocitat zo zisku firmy? Alebo je lepšie prepisat podiel vo firme na inu osobu, ist sa registrovat na UP, dostávať aj dávku v nezamestnanosti 6 mesiacov a pripadne si platit nemocensku aby som mala vyssiu matersku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak nemáš poistenie (a ani OL) - tak nárok na materské nevznikne (ak otehotnieš).
    ani evidencia na UP k tomu nepomôže.
    materké je dávkou nemocenského poistenia - tak ho treba mať resp byť aspoň v OL - a tiež potrebnú dobu (viď zák o SP)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivankaivankova tzn ze narok na materske budem mat az ak sa znova zamestnam aj keby na dobu urcitu?
    Katy a R presne tak
    ivankaivankova dakujem, a este jedna otazka, okamzite skonecnie prac.pomeru som nepodpisala, je na poste ako nedorucena 18 dní. Som v ochrannej lehote na PN az ked prevezmem vypoved na poste, az od toho dna? Chcem ist na PN, a potom sa registrovat na UP. Ako mam postupovať? Ďakujem
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch a aktívne nem.poistenie, príp. nárok na nemocenské z ochrannej doby, ktorá je pre prípad materského 8-mesačná.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivankaivankova A mozete mi prosim poradit, co mam spravit? Odpracovane mam posledne 2,2 roka, aj platene odvody od zamestnavatela, mala by som najvyssiu matersku. Teraz pojdem na UP, mam si platit sama nemocenske? Velmi by som chcela ist tento rok na matersku. Ako si mozem pomoct?
    veronikasad Ak si spoločník, na UP ťa nezaevidujú.
    Nedá sa platiť samostatne dobr. nem. poistenie, musíš platiť celý balík a aj z minima je to dosť vysoká suma. Lepšie by bolo potom čo zistíš že si tehotná zamestnať sa na vyšší príjem po dobu 90 kal.dní (bez PN-ky). Potom ti príp. nemocenské aj materské sa bude počítať z príjmu z novej zmluvy. Prac.pomer po 90 dňoch nemusíš rušiť, počas PN-ky a materského sa odvody neplatia.
    ivankaivankova ano, ďakujem a to musi byt potom len zamestnanie, keby si otvorim zivnosť a z toho 90 dní si sama platim vyssie odvody?
    veronikasad Začínajúci živnostník nie je povinne poistenou SZČO. Musela by si sa prihlásiť na celý balík dobrovolného poistenia v SP.
      zbaliť

    SZČO a narok na materske

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.