Zavrieť

Porady

Vysoký stav na účtoch 211 a 365

Prosím Vás, viete mi skúsenejší poradiť, ako vysporiadať vysoký stav v pokladni? vznikol preto, lebo všetky výbery z BÚ účtujem ako dotáciu do pokladne cez 261.
Kedze mi vznikol vysoky stav v pokladni, preúčtujem to na 365, avšak aj tam je už dosť pekná čiastka. Neviete mi poradiť čo s tým?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    požiadať konateľa (alebo toho, kto vyberal), aby peniaze vložil na účet?
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gabika018 no aj mna napadá jedine to... alebo som čítala niekde tu, že sa to dá účtovať ako pôžička konateľovi... neviem vôbec čo s tým...
    Gabi03 veď to je 365-ka... ale bacha na pôžičku, pretože transferove oceňovanie už v tomto roku!...
    Gabika018 a to čo znamená? nie som až taká zbehlá v tomto...
    marjankaj A odkiaľ by ten konateľ tie peniaze mal zobrať?
    Gabi03 zo svojho súkromného účtu? alebo keď dostane výplatu na ruku
    marjankaj No len či mu tá výplata bude stačiť? Teraz konatelia robia bez výplaty. To je také moderné.
    Gabika018
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Gabika018 (Dnes 12:55) no aj mna napadá jedine to... alebo som čítala niekde tu, že sa to dá účtovať ako pôžička konateľovi... neviem vôbec čo s tým..
    Prečo pôžičku? Ak sú peniaze v pokladni( nie jeto len stav účtovný), môže byť, veď limit na pokladňu nikde nie je stanovený.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gabika018 je to len účtovný stav....
    Tweety potom nemáš poúčtované výdavky z pokladne, určite sú niekde zapotrošené doklady, popýtaj sa konateľa, majiteľa.... Nemôžeš len tak účtovať o pôžičke.
    Gabika018 nič mi nechýba.. už som sa pýtala... proste on vyberá z účtu peniaze neviem na čo... a ja to účtujem potom cez 261 do pokladne... takže neviem, čo s tým teda urobím...
    Tweety účtuješ to dobre, ale ak vyberá peniaze na z pokladne nevyberá, mali by tam teda byť, inak je tam manko, ak chýbajú
    Gabika018 som z toho mimo teraz...
    Dav pohľadávka voči konateľovi, spísať zmluvu, dohodnúť splatnosť a úrok. Oni si to predstavujú "jak Hurvinek válku"-veď je to moja firma a čo má byť...
      zbaliť

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    vysoký stav pokladne? nemalo by sa to účtovať ako 355? pohladávka voči konatelovi? predpokladám , že fyzicky peniaze nie sú a ak máš zostatok na 365 je to závazok voči konatelovi, takže bud budeš účtovať PPD-261 a potom VPD účet 355 alebo rovno výber z účtu účtuj 365/221 čím uhradíš a ponížiš 365.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gabika018 no predchadzajúca to účtovala 365/221 ako výber konateľa, na všetky sumy, ku ktorým nie je bloček... ale už je tam dosť vysoká suma... a ja neviem, či to tak môže byť...
    renča1 no ona ako keby uhrádzala závazok voči konatelovi. Ak vkladal svoje peniaze fyzicky do sro, tak to je správne. Vačšinou to vznikne, ked ide pokladna do mínusu. Tak si pozri spatne , ak máš možnosť to tam vidieť či vystavovala príjmové a účtovala 211/365. Ak je to tak, tak je to v poriadku, tak potom , ak si konateľ vyberal s tým, že sro mu splácala dlh voči nemu, tak účtuj rovno 365/221 alebo VPD-365/211
    Gabika018 mala by som mať plusový alebo mínusový stav na účte 365?
    renča1 365 v hk minusová
    Gabika018 no ale ja mám plus...
    renča1 no a malo by byt mínus. ked je 365 plus to znamená , že sa mali výbery účtovat na 355.
    Gabika018 tak to mám preúčtovať na 355? už som celá popletená z toho...
      zbaliť

    Marikaby je offline (nepripojený) Marikaby

    Marikaby
    Treba zúčtovať všetky výdavky v hotovosti, prípadne zaúčtovať zálohy na mzdy v hotovosti a urobiť doplatky miezd pracovníkom cez účet. Ak nemáte žiadnu internú smernicu, ktorá by limitovala peniaze v hotovosti tak by to nebol problém.... ale
    Predstav si prípad, že sa niekto vláme do firmy a Vy budete vykazovať v účtovníctve vysokú hotovosť v pokladni (a možno ju tam aj fyzicky máte?)... Kto k 31.12. urobil inventarizáciu a podpísal sa pod tie čísla ? Kto je zodpovedný? Ak konateľ nezdokladuje na čo peniaze použil, tak nech peniaze vloží späť na účet.
    Alebo si peniaze vzal (a minul) ako zálohu - podiel na zisku? Treba to riešiť.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    365 Ostatné záväzky voči spoločníkom
    355 Ostatné pohľadávky voči spoločníkom
    Ak je konateľ zároveň aj spoločníkom, peniaze, ktoré vybral a nevložil do pokladne mu môžete zaúčtovať ako pôžičku na 355/211.
    Alebo môžete peniaze vydať z pokladne ako splátku záväzku spoločnosti voči nemu a ponížiť tak stav účtu 365/211.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gabika018 takže ak vyberá z BÚ... 261/221 a potom 211/261 a zároveň 355/211?
    a keď platí súkromné veci z BÚ... predchádzajúca to dávala ako 365/221- výber podnikateľa.. preto tam mám vysokú sumu už na tom účte... takže by som to asi mala dávať radšej na 518.999 (nedaňové)/221?
    Llívia Účet 365 v tomto prípade je nesprávne použitý, lebo to nie sú to ZÁVAZKY voči spoločníkovi, ale POHĽADÁVKY. Ak spoločník vybral peniaze a nezúčtoval ich, má firma voči nemu POHĽADÁVKU = účet 355. Odporúčam pozrieť, čo bolo účtované na účte 365, lebo to vyzerá, že si predošlá účtovníčka pomýlila účty.
    Gabika018 no ona tam mala v roku 2012 nejaký vklad konateľa 211/365.... ale bola to malá suma... vybral viac... takže asi je to zle
    renča1 no určite to je zle. Treba opraviť účtovanie výbery nie na 365 plusom ako ti vysí v pokladni, ale správny účtovný zápis má byť 355. Konateľ asi nevie aké následky a dopad to má na firmu a na neho.
      zbaliť

    Vysoký stav na účtoch 211 a 365

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.