Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie, príklad TYP S

Pán Janko Mrkvička bol v roku 2005 samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO) - mal živnosť. Rovnako mal však počas celého roka aj zamestnanie.

Pretože pán Janko Mrkvička bol v roku 2005 SZČO, je povinný vykonať ročné zúčtovanie. Ako SZČO, ktorý bol aj zamestnancom a bol po celý rok 2005 osobou bez zdravotného postihnutia, vyplní tlačivo typ S s prílohami SA a SB. V prípade, že by jeho príjmy nedosahovali v úhrne 78 000 Sk, vypĺňal by tlačivo X s prílohami XA a XB. (T.z. napríklad zo zamestnania by mal úhrn príjmov 68.000 Sk a z podnikania by dosiahol stratu.)

V úvodnej časti tlačiva S uvedie rodné číslo, uvedie kód zdravotnej poisťovne (Sidéria), v ktorej bol poistený. Vyznačí krížikom, že nebol osobou so zdravotným postihnutím.

V I. oddieli uvedie svoje osobné údaje.

II. oddiel nevypĺňa.

III. oddiel nevypĺňa, pretože pán Mrkvička nebol osobou posudzovanou podľa § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) zákona – nebol nezaopatrené dieťa, ani dôchodca atď.

V oddieli IV. neuvedie žiadne dni, pretože za mesiace september až december nebol práceneschopný, nebol na OČR a nebol ani na materskej.

V. Oddiel uvedie v položke č.S21 uvedie úhrn vymeriavacích základov – v tomto prípade súčet p. A13 z listov SA, p. B34 z listu SB.<O:p></O:p>
V položke č.S22 sa uvedie suma z S21, najviac však 517 140. V položke č.S23 uvedie koeficient 1,0000.<O:p</O:p
<O:p</O:p

V oddieli VI. uvedie v položke č.S31 súčet A23 z listu SA a B37 z listu SB. T.j. 14 870 Sk.<O:p</O:p
V položke č.S32 súčet A12 z listu SA a B06 z listu SB. T.j. 13 000 Sk.<O:p</O:p
<O:p</O:p
V položke č.S33 uvedie nedoplatok ako rozdiel medzi vypočítaným poistným a zaplatenými preddavkami. Nedoplatok je suma 1 870 Sk.
Položku č.S34 ponechá prázdnu, keďže nemá žiadne neuhradené záväzky voči zdravotnej poisťovni za staré roky 2004,2003...
V položke č.S35 zopakuje sumu nedoplatku z položky č.S33, teda 1 870 Sk.

Oddiel VII. nevypĺňa, keďže výsledkom ročného zúčtovania bol nedoplatok.

Oddiel VIII. sa nevypĺňa, keďže si ročné zúčtovanie vypracoval sám.

V oddieli IX. uvedie v položke č.S41 2 listy – čo sú vlastne listy SA+SB, v položke S42 uvedie 1 prílohu – čo je vlastne doklad od zamestnávateľa, vypíše dátum vyhotovenia ročného zúčtovania a podpíše sa.<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p


List SA<O:p</O:p
V I. oddieli uvedie údaje z dokladu o výške príjmu a preddavkoch na poistné od zamestnávateľa.<O:p</O:p
<O:p</O:p

II. oddiel vypíše z III. oddielu dokladu o výške príjmu a preddavkoch na poistné od zamestnávateľa.
<O:p</O:p

III. oddiel – v položke A21 vypíše v tomto prípade sumu z r. A13, keďže koeficient je 1,0000. V A22 uvedie sadzbu 4%, v A23 uvedie vypočítané poistné t.j. 8000 Sk, v A24 uvedie sadzbu 10%, v A25 vypočítané poistné zamestnávateľa 20 000 Sk. Nedoplatok v položke č.A26 zapíše sumu 2 000 Sk.<O:p</O:p

<O:p</O:p
<O:p</O:p
List SB<O:p</O:p
I. oddiel v položke č.B01 – uvedie svoje číslo platiteľa poistného. V položke č.B02 uvedie svoje IČO a v položke č.B03 uvedie svoje DIČ.
V položke č.04 uvedie dátum od – do, kedy sa počas roka 2005 považoval za SZČO (kedy bol prihlásený v zdravotnej poisťovni ako SZČO). V položke č.B05 uvedie v tomto prípade 365 dní.<O:p</O:p



V položke č.B06 uvedie úhrn preddavkov za rok 2005, ktoré zaplatil najneskôr v deň podania ročného zúčtovania. T.z. Uvedie tu všetky sumy, ktoré boli zaplatené zdravotnej poisťovni a boli zaplatené ako preddavky r.2005 - nepatria sem sumy zaplatené zdravotnej poisťovni, ak išlo o platenie starších dlhov za roky 2004 a spätne. Zároveň sa tu zahrnie aj suma preddavkov za rok 2005, ktoré boli zaplatené aj neskôr - napríklad 8.3.2006 alebo v inom termíne, ktorý predchádzal termínu podania ročného zúčtovania.<O:p</O:p



V položke č.B07 uvedie svoj základ dane za rok 2005. Pán Mrkvička vezme svoje daňové priznanie (typ B) za rok 2005 a z oddielu VI. daňového priznania, riadku 9. od sumy príjmov odpočíta sumu výdavkov – výsledok zapíše do položky č.B07 tlačiva typu S ročného zúčtovania poistného. Suma príjmov, uvedená na r.9 oddielu VI. daňového priznania bola 300 000 Sk, od toho odpočítal sumu výdavkov 200 000 Sk a výsledok 100 000 Sk zapísal do položky č.B07.

V položke č.B08 uvedie sumu, týkajúcu sa platieb na zdravotné poistenie, uplatnenú za rok 2005 do daňovo uplatnených výdavkov. Pán Mrkvička účtuje v jednoduchom účtovníctve a do výdavkov za rok 2005 si účtoval platbu vo výške 5 000 Sk Platbu 1000 Sk zaplatil až 28.1. 2006, a preto si ju do daňových výdavkov za rok 2005 uplatniť nemôže (v zmysle daňových predpisov a predpisov o vedení jednoduchého účtovníctva).

Do položky č.B09 zapíše svoj VZ podľa vzorca (p.27 + p.28) / 2,14. V danom prípade to bude suma (100 000 + 5 000) / 2,14 = 49 066 Sk.

II. oddiel - položky v stĺpcoch B21,B22,B23 budú nulové, keďže celý kalendárny rok mal pán Mrkvička aj štatút zamestnanca.<O:p</O:p
<O:p</O:p

III. oddiel<O:p</O:p
V položkách č.B31 a B32 uvedie 0.<O:p</O:p
V položkách č.B33 a B34 uvedie sumu z r.B09 – tj. 49 066 Sk.<O:p</O:p
V položke č.B35 uvedie sumu 49 066, pretože koeficient je 1,0000<O:p</O:p
V položke č. B36 uvedie sadzbu 14%.<O:p</O:p
V položke č.B37 uvedie vypočítanú sumu poistného – tj. 6 870 Sk.<O:p</O:p
<O:p</O:p

IV. oddiel Tento oddiel slúži na výpočet preddavku SZČO na obdobie od júla 2006 do júna 2007. Keďže pán Mrkvička naďalej podniká, tento oddiel vyplní a vypočíta si tak preddavok, ktorý bude prvýkrát platiť za júl 2006.
<O:p</O:p
V položke č.B41 uvedie 12 – keďže SZČO bol celý kalendárny rok.<O:p</O:p
V položke č.B42 uvedie podiel pomernej časti základu dane / 2,14<O:p</O:p
V položke č.B43 uvedie sadzbu 14%<O:p</O:p
V položke č.B44 a B45 uvedie vypočítaný preddavok v sume 573 Sk.

Ak by pán Mrkvička prestal byť v roku 2006 zamestnancom a bol by už len SZČO, v položke B45 by uviedol sumu 966 Sk, čo je najnižší preddavok SZČO, ktorá zároveň nie je zamestnancom a nie je invalid.
Naposledy upravil alušik : 16.05.06 at 09:09
Usporiadat
Téma je uzavretá.
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Alušik veľmi pekne ďakujem za vzorový príklad. Len dúfam,že tie osobné údaje sú vymyslené
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Osobné údaje sú vymyslené. Chcem však upozorniť, že koeficient v r.S23 má byť 1,0000 - tlačivo, ktoré som stiahla zo Sidérie mi to zatiaľ v takomto formáte nevie zobrať a neviem to nijako upraviť.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ako veľmi sa na tom bavíš?????
toľko smajlíkov...hm.
Ale aspoň sa na to lepšie pozerá, ked to človek číta.
teším sa..... a idem nad tým maturovať.
Ďalkujem...a oceňujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Lidka, ja tam žiadnych smailíkov nevidím. Ani som ich nevkladala.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

alušik
Lidka, ja tam žiadnych smailíkov nevidím. Ani som ich nevkladala.
No ja ich tam mám tiež požehnane:p
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
katkaj
No ja ich tam mám tiež požehnane:p
Alenka,tak to nám do Ružomberka ani tých smajlíkov nepridelili,
lebo ja tam tiež žiadneho nevidím.
Takto sa tu delíme ? Na smajlov a nesmajlov?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Melnick
Alenka,tak to nám do Ružomberka ani tých smajlíkov nepridelili,
lebo ja tam tiež žiadneho nevidím.
Takto sa tu delíme ? Na smajlov a nesmajlov?
Možno to závisí od typu internetového pripojenia alebo niečo také. Ale toto by vedeli rozlúsknúť asi technicky zdatnejší
0 0
Andrea_Z Andrea_Z

Andrea_Z je offline (nepripojený) Andrea_Z

Skvelá práca Alušííík....ĎAKUJEMEEEEEEEEE:p :p
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Niet za čo - ďakovať treba hlavne Jožkovi. Ten nás tak fajne odškolil. Spracovala som len príklad, ktorý sme prešli aj na školení.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Alenka, výborne! Mohla si to zaradiť do PoradaBlog-odborné články. Zaslúžiš si pekný, maľovaný.
0 0
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

Alusik,pripajam sa aj ja k super pomocke. Ale poznas to,podaj prst a zoberu Ti celu ruku.
Ja by som potrebovala konkretny priklad na tlacivo typu X,kedy zo SZCO nebolo nic odvadzane do ZP, bol len zisk 11000,-Sk, odvody boli iba z PP za cely rok 2005.
Samozrejme by mohol prispiet hocikto,nie len Alusik,aby som nebola konkretna.
Vsetkym poradakom vdaka.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Marína
Alenka, výborne! Mohla si to zaradiť do PoradaBlog-odborné články. Zaslúžiš si pekný, maľovaný.
Marína, nemala som tú odvahu dať to na PoradaBlog. Nepovažujem sa za odborníka - a ak som dobre pochopila, mali by tam publikovať hlavne odborníci. Chcela som len pomôcť tým, ktorí sa nevedia dočkať príkladu od Jožka.
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

Alušik - vynikajúce ďakujem, presne takto po lopate som to potrebovala a myslím si, že bez obáv by si to mala dať na blog
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

AnitaMartinska
Alusik,pripajam sa aj ja k super pomocke. Ale poznas to,podaj prst a zoberu Ti celu ruku.
Ja by som potrebovala konkretny priklad na tlacivo typu X,kedy zo SZCO nebolo nic odvadzane do ZP, bol len zisk 11000,-Sk, odvody boli iba z PP za cely rok 2005.
Samozrejme by mohol prispiet hocikto,nie len Alusik,aby som nebola konkretna.
Vsetkym poradakom vdaka.
A prečo vypisuješ X? Koľko boli príjmy zo zamestania?Boli nižšie ako 67000? To skôr nepredpokladám. Alebo si mala zmenu sadzby - kvôli priznaniu invalidity?
0 0
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

Ano,bola zmena sadzby,poberatel ID,prijem bol nad 78000,-Sk.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
k tým smajlíkom...asi to bude prehliadačom (neviem či sa správne vyjadrujem).
delíme sa asi na
smajlov..............ked mame Mozillu
nesmajlov .........internet explorer...
..................
pre nesmajlov..............pred a za každým oddielom sú smjlovia 2+2 nad sebou aj štyri razy, v rámci oddielu na konci odstavca tak všelijako...
pripájam toho smajlika..................:p :p
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Lida
k tým smajlíkom...asi to bude prehliadačom (neviem či sa správne vyjadrujem).
delíme sa asi na
smajlov..............ked mame Mozillu
nesmajlov .........internet explorer...
..................
pre nesmajlov..............pred a za každým oddielom sú smjlovia 2+2 nad sebou aj štyri razy, v rámci oddielu na konci odstavca tak všelijako...
pripájam toho smajlika..................:p :p
Už mi to vysvetlil aj Richard. Je to vraj aj tým, že som písala vo Worde a ten zanecháva nejaké stopy, ktoré tu na porade predstavujú smailov. A potom tí, čo ich nevidíme - máme iný internetový prehliadač. Len teraz meditujem, ako to rýchlejšie upraviť, aby som to nemusela prepisovať nanovo do Notepadu. Vraj ten tie stopy nerobí...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

alušik
Marína, nemala som tú odvahu dať to na PoradaBlog. Nepovažujem sa za odborníka - a ak som dobre pochopila, mali by tam publikovať hlavne odborníci. Chcela som len pomôcť tým, ktorí sa nevedia dočkať príkladu od Jožka.
Škoda, že to neviem presunúť, už by to tam bolo. Viem presunúť len opačnez PoradaBlog kamkoľvek. Môže to presunúť len moderátor tejto porady. Tvoj príspevok si zaslúži byť medzi odbornými článkami.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

alušik
Už mi to vysvetlil aj Richard. Je to vraj aj tým, že som písala vo Worde a ten zanecháva nejaké stopy, ktoré tu na porade predstavujú smailov. A potom tí, čo ich nevidíme - máme iný internetový prehliadač. Len teraz meditujem, ako to rýchlejšie upraviť, aby som to nemusela prepisovať nanovo do Notepadu. Vraj ten tie stopy nerobí...
A Richard tých smajlíkov nevie nejako rýchlo odstrániť?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Už neodpísal. Zajtra, keď bude čas, tak skúsim prepísať v Notepade. A keby bol kľud od šéfa, urobila by som aj to X-ko.
0 0
Načítať ďalšie