Zavrieť

Porady

Má nárok na odchodné invalid.zamestnanec, ktorý si neplnil pracovné povinnosti?

Zamestnanec, ktorý je už 2 roky viac ako 70 % invalidný a nepožiadal o zníženie pracovného úväzku, si neplnil pracovné povinnosti, preto mu zamestnávateľ dal 2x písomné upozornenie na neplnenie povinností s možnosťou výpovede. Zamestnanec po upozornení chcel dať výpoveď sám, potom po zvážení všetkých možností výpovedných lehôt a prerokovaní so zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov sa dohodli na ukončení PP dohodou.
Teraz pred skončením PP požiadal o vyplatenie odchodného s tým, že "odchádza do invalidného dôchodku". Nakoľko je to prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, aké doklady má zamestnanec predložiť ako potvrdenie jeho slov?
Mal by nárok na odchodné aj v prípade, keby mu zamestnávateľ dal výpoveď z dôvodu porušovania pracovnej disciplíny?
14 komentárov     zbaliť
veronikasad čo rozumieš pod neplnením pracovných povinností a porušením prac.disciplíny ? Rozviazať pracovný pomer so zamestnancom so zdravotným postihnutím (výpoveďou so strany zamestnávatela alebo okamžitým ukončením prac.pomeru) nie je až také jednoduché ...
Lenny Zamestnanec podľa lekár.posudku mohol vykonávať pôvodnú prácu bez zmien. Mohol si podľa zákona požiadať o zníženie pracovného úväzku, čo neurobil. Keby zamestnávateľ chcel inv. zamestnancovi dať výpoveď podľa Zákonníka práce § 63 (1) 4. "pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede" .
Avšak v prípade výpovede u ID ešte musí zamestnávateľ požiadať o súhlas Úrad práce.
veronikasad ako porušoval pracovnú disciplínu ?
kopretinka prečo by mal žiadať o zníženie úväzku....
veronikasad v lekárskom posudku z posudkovej komisie pri prejednávaní invalidity býva uvedené akú prácu môže naďalej vykonávať aj počet hodín výkonu práce.
veronikasad Priznanie ID nie je však dôvodom na ukončenie prac.pomeru.
kopretinka inv.dôchodca nie je nijako obmedzovaný,možno kedysi,ale nie dnes.
veronikasad Nie je obmedzený výškou príjmu.
kopretinka nie je obmedzený ani prac.časom,môže robiť,koľko chce.
veronikasad Nesúhlasím, mám týždeň starý posudok z prehodnotenia zdr.stavu - dlžku prac.času a doporučenú prácu som mala pri priznaní invalidity a mám ju tam uvedenú aj teraz.
kopretinka to je doporučenie pre koho? pre teba či pre zamestnávateľa? doporučenie nie je príkaz.keď vládzeš,tak prečo by si nemohla robiť aj viac?
kopretinka nevieme,či dotyčný má doporučený čas. ja napr.nemám,ale mám len 41%
veronikasad pozerám do posudku - nie je tam slovo doporučujem, ale môže vykonávať ...
kopretinka takže môžeš vykonávať prácu iba určených napr.4hod.denne? Tak potom to ale vylučuje vetu,že invalid nie je obmedzený na zárobku.Si teda obmedzená na zárobku,lebo nemôžeš pracovať celú smenu.dobrá blbosť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Narok na odchodne v pripade ukoncenia PP dohodou ma zo zakona. Predlozi doklad zo Socialnej poistovne s datumom priznania a percentom invalidneho dochodku, ktory musi byt nad 70%.

    Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
    Lenny ďakujem za odpoveď

    Má nárok na odchodné invalid.zamestnanec, ktorý si neplnil pracovné povinnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.