Zavrieť

Porady

Ako je to s preplatením výkonov za akútne ošetrenie v zahraničí ?

Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať ako je to s poistením v zahraničí. Momentálne pracujem v zahraničí normálne na zmluvu, firma platí odvody, ale stále študujem na Slovensku, v zdravotnej poisťovni som stále vedný ako študent. Musel som ísť súrne v zahraničí k zubárovi, kvôli akútnemu zápalu, ale komerčné poistenie nemám, nakoľko som poistený v zahraničí. Chcel by som sa opýtať či mám nárok na preplatenie výkonov ktoré boli vykonané v zahraničí ak doložím zdravotnej posťovni potvrdenku (bločky) o zaplatení a vykonaných výkonoch.
Ďakujem.
S pozdravom,
Peter
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ak pracujes v zahranici, mal by si byt poisteny v zahranicnej zdravotnej poistovni. V tom pripade by si ale mal byt odhlaseny so SK ZP.

    Bezna zdravotna starostlivost v EU sa poskytuje na zaklade Europskeho preukazu zdravotneho poistenia.

    Dalsia moznost je vyziadat si formular E106 vo svojej zdravotnej poistovni a v niektorej zdravotnej poistovni clenskeho statu EU kde sa zdrziavas ho predloz a dostanes preukaz poistenca poisteneho v zahranici (t.j. poistovne si budu preplacat vykony).

    Teraz mozes skusit poziadat o preplatenie osetrenia svoju ZP. Otazka je ci ti to uznaju. A ak ano, tak pravdepodobne len do sumy co by zaplatili svojmu zmluvnemu lekarovi tu na SK.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    peter.kamky Samozrejme, som poisteny v zahranicnej poistovni, s tym problem nie je. Mal byt som byt odhlaseny zo SK ZP aj ked som stale student a studujem na SK ?
    To mi staci, ked mi preplatia do vysky sumy akej by som zaplatil na Slovensku. Skúma poistovňa či som poistený aj v zahraničí ? Lebo na bločku ktorý mam od zubára je uvedené moje identifikačné číslo , pod ktorým ma eviduju tu v zahraniči.
    avalik Nemozes byt naraz poisteny v SR aj v zahranici .... a teda ked mas poistenie v CR, tak co chces preplatit na SK?
    peter.kamky Ked som tu chcel ostat dlhsie ako 3 mesiace musel som si vybavit povolenie (kartu). Ta karta funguje ako obciansky, karta poistenca a podobne. Takze u doktora som nemal problém. Dajme tomu ze som v CR a chcem ho preplatiť na SK, bude sa to dať ?
    veronikasad prečo nebol výkon preplatený zo zahr.zdr.poistenia?
    peter.kamky Samozrejme ze cast vykonu mi preplatila poistovna v zahranici, len som chcel vediet ci si mozem dat preplatit vykon v ZP (aspon cast) na Slovensku.
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nemozes mat v EU sucasne 2 zdravotne poistenia.
    Akonahle si zacal pracovat so ZP v zahranici, mal si povinnost sa zo Slovenska odhlasit zo ZP.
    Od SK ZP nemozes ziadat nic, dokonca tym, ze si si nesplnil zakonnu povinost a neodhlasil sa, obavam sa, ze ZP od teba bude vymahat kapitacie, ktore za teba neopravnene platila lekarom.

    Vykony v zahranici si mal mat zaplatene zo zahranicneho zdravotneho poistenia.
    peter.kamky Ano cast vykonu, tak ako u nas hradila zahranicna positovna. Len som chcel vediet ci mam narok na preplatenie vykonu v slovenskej ZP ked to bol akutny pripad v zahranici. Stale studujem na Slovensku, som vedený ako student v ZP a zachvilu sa naspät vraciam na Slovensko. Aj v takom pripade som sa mal odhlasit ?
    Dakujem za odpoved.
    ivka70 Ano, mal si povinnost sa odhlasit akonahle si uzavrel zdravotne poistenie (zo zamestnania v CR)
    Este kvoli tomu mozes mat problemy a budes vracat ZP peniaze.

    Ako je to s preplatením výkonov za akútne ošetrenie v zahraničí ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.