Zavrieť

Porady

Nájomná zmluva

Zdedil som nehnuteľnosť s ostatnými súrodencami.Rozhodol som sa ju odkúpiť. Hypotekárny úver vybavil a majiteľom nehnuteľnosti je môj syn s manželkou. Ja som poskytol úspory na rekonštrukciu. V súčasnosti nehnuteľnosť prenajímame. Nie je zaradená v obchodnom majetku. Syn je štátny zamestnanec , po dohode s jeho manželkou, mojou nevestou priznáva ona daň z príjmov z prenájmu nehnuteľnosti. Pretože nevesta podniká a má príjmy podľa § 6 odst.1, chcel by som s ňou uzavrieť nájomnú zmluvu na danú nehnuteľnosť napr.za 1 Sk ročne a zdaňovať príjmy z prenájmu ja, pretože všetky rekonštrukčné práce som zabezpečoval ja a aj v súčasnosti všetko okolo prenájmu zabezpečujem ja. Z príjmov uvedeného prenájmu splácam hypotekárny úver, iný súkromný úver aj moje úspory , ktoré som vložil do rekonštrukcie. Je to možné uzavrieť medzi nami takúto nájomnú zmluvu v symbolickej cene, aby som nevestine príjmy nezaťažoval, lebo de facto z prenájmu nemá ona ale ja príjmy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    §2 : Predmetom dane je prijem z cinnosti danovnika. Prijmom je penazne a nepenazne plnenie dosiahnute aj zamenou, ocenene cenami bezne pouzivanymi v mieste a v case plnenia alebo spotreby...

    Ak sa este jedna aj o obchodny vztah zavislych osob v zmysle obcianskeho zakonnika, provokuje to danovakov... i ked v zakone o dani z prijmov je explicitne upraveny zavisly vztah medzi zahranicnymi zavislymi osobami v §18, cez vseobecne ustanovenia v §2 sa tak ci tak dostaneme k obvyklej cene, ktora by mala byt pouzita pri zdanitelnom plneni...

    Ak by ste si urobili najomnu zmluvu na 1,-skk, z hladiska nevestineho podnikania nevidim problem, avsak rozdiel medzi obvyklym prijmom a 1,-skk by mohol predstavovat "nepenazne plnenie", ktore by mohlo byt predmetom dane u Vas.... ale nie je......to by nemal byt problem, pretoze pokial vy fakturujete nizsiu sumu, nevesta si ponizi zaklad dane o nizsiu sumu... cize celkovy efekt na dan v ramci SR je rovnaky...

    Podla mojho nazoru mozete prenajimat nehnutelnost svojej neveste za 1,-skk a nemal by byt ziadny problem...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.