Zavrieť

Porady

došlá faktúra z ČR s vyčíslenou DPH a samozdanenie

V roku 2014 sme zaplatili na základe došlej zálohovej faktúry z ČR preddavok /materiál na stavbu vo vlastnej réžii-VNZD/.Problémom je, že na faktúre bola vyčíslená DPH aj napriek tomu, že dodávateľ uviedol naše DIČ. Po našej telefonickej urgencii nám došla až vo februári 2015 faktúra k prijatej platbe s dátumom vystavenia roku 2014, ale s neopravenou DPH. Majiteľ sa rozhodol, že už nebude reklamovať DPH /obetuje 15,59 Eur/ a ja mám hlavu v smútku, ako to zaúčtovať v JÚ. Samozdaniť sumu bez DPH? Mám nárok na odpočet dane pri samozdanení? Ako zaevidovať faktúru v roku 2015 - aby mi vyčíslilo daň len zo základu. Veľa sa pýtam
Urobím to asi takto: Faktúru nedám do samozdanenia, nakoľko v ČR odviedli daň a zaúčtujem bez DPH do VNZD /rozostavaná stavba-materiál/ a DPH dám tiež do VNZD. Bude to tak dobre?
Naposledy upravil milkami : 13.04.15 at 04:44
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    No, aj keď ste uhradili faktúru s českou DPH, to neznamená, že DPH je vysporiadaná. Správne to malo byť tak, že faktúra mala byť vystavená bez DPH a vy ste DPH mali uhradiť tu na SK. A tá povinnosť Vám aj zostáva. Takže zo základu dane z faktúry vypočítať DPH a aj ju zaplatiť. Nebude to podľa mňa klasické samozdanenie, pretože ak sa faktúra účtovala do VNZD, v tom prípade zrejme nebude ani nárok na odpočet DPH. Ale povinnosť zaplatiť DPH z faktúry máte. Nie je to pre Vás výhodné, nakoľko ste DPH zaplatili 2x. Raz v ČR, raz na SK.
    milkami Do VNZD som účtovala preto, že je to nákup materiálu na stavbu vo vlastnej réžii - DM, ktorý ešte nie je zaradený. Tu by mal byť nárok na odpočet DPH.

    došlá faktúra z ČR s vyčíslenou DPH a samozdanenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.