Zavrieť

Porady

preplatenie nevyčerpanej dovolenky

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, či má zamestnanec nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky z minulého roka, keď tento rok skončil pracovný pomer dohodou a nestihol si ju vybrať. Alikvotná čas pripadajúca na tento rok mu preplatená bola. Pri podpisovaní dohody o skončení pracovného pomeru bola v jednom článku klauzula, že zamestnanec prehlasuje, že nemá voči zamestnávateľovi žiadne nároky z titulu pracovnej zmluvy. Berie sa to tak, že nebude požadovať preplatenie tej minuloročnej dovolenky, aj keď pred podpisom dal žiadosť o preplatenie (minuloročnej a časti tohto ročnej)? Ako postupovať ďalej, aby mu tá dovolenka preplatená bola?

Ďakujem za každú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Na preplatenie nevyčerpanej dovolenky pri skončení PP nie je potrebné dať žiadosť to ,zamestnávateľovi vyplýva priamo zo ZP. Ak ju teda nepreplatil, treba sa priamo obrátiť na neho.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zubrienka181 Zisťovala som to a bolo mi povedané, že mu preplatenie vyplýva zo zákona, ale zamestnávateľ si to "vyžiadal", tak preto som to pre istotu napísala.
    Tweety zamestnáv. porušil ZP, ak vedel, že má ešte preplatiť D a dal do dohody, že nemá žiadne záv.
    zubrienka181 ďakujem za informáciu
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    To bol koho napad davat takuto klauzulu do dohody? Nepredpokladam, ze by to bola zamestnancova iniciativa.
    Ved dohoda sa podpisuje pred skoncenim PP a teda je jasne, ze zamestnanec ma u zamestnavatela minimalne pohladavku za mzdu doteraz nevyplatenu. Ak poziadal o preplatenie dovolenky tak mu ju preplatite podla § 116 ZP.

    Zamestnancovi musite vyplatit vsetko to na co ma narok podla ZP. Zamestnanec sa nemoze svojich narokov vzdat.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zubrienka181 Určite nie zamestnanca. Aj som to odmietla podpísať, ale bolo mi povedané, že keď dám tú žiadosť, tak mi to preplatia. Preplatili iba alikvotnú časť tohtoročnej a že minuloročnú budem mať v máji, ale dopočula som sa, že mi ju nepreplatia, lebo nie sú financie, tak by ma zaujímalo ako postupovať ďalej a či bude mať tá klauzula nejaký vplyv.
    avalik a ta dohoda bola z koho strany navrhovana?
    karol.za v tvojom prípade sa jedná o nevyplatenie náhrady mzdy,klauzulka na to nemá žiadny dosah,zamestnávateľ sa snaží využiť,že právne povedomie jeho zamestnancou je nízke,niekde až nulové,táto kluzulka je hneď od začiatku braná ako neplatný právny úkon,zamestnanec sa nemôže vzdať svojích práv
    ako postupovať ďalej:
    http://www.porada.sk/t264784-kto-je-...enie-mzdy.html

    niečo podobné v tejto téme-rozbal si aj komentáre
    karol
    zubrienka181 veľmi pekne ďakujem za rady a pomoc
    zubrienka181 ja som dala žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou a dohodu pripravila mzdová zamestnankyňa
      zbaliť

    preplatenie nevyčerpanej dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.