Zavrieť

Porady

Nájomná zmluva bez DPH a s DPH, aký je rozdiel pre nájomníka?

Dobrý deň,
ideme si prenajať priestory na prevádzku kaviarne. Niektoré priestory píšu cenu s DPH a majiteľ nami vyhliadnutého priestoru dáva cenu bez DPH. Pre živnostníka, neplatcu DPH, je nejaký rozdiel v mojom účtovníctve, keď to budem platiť bez alebo s DPH? Prípadne iné veci, čo pre mňa z jednotlivých verzií vyplývajú?
Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nie si platiteľ tejto dane, o nej teda neúčtuješ. AK by si bol a bola by tebe vyfakturovaná, mal by si nárok na odpočet dph. Rovnako by si dph platil zo svojich dodaní.
    Ak by si dostal faktúru s dph, kedže nie si jej platiteľom, nemohol by si si ju uplatniť na odpočte.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jaronimo a môžem to normálne účtovať do nákladov a podobne? Lebo tovar budem kupovať normálne z obchodov a od dodávateľov s DPH a nájom platiť bez DPH. Je to v poriadku?
    Tweety Je.
    Jaronimo ďakujem :-)
    Ferdosondo Faktúru Ti vystaví s DPH. Takže pre Teba to bude suma na ktorej ste sa dohodli plus DPH.
    Jaronimo Takže ja tú DPH budem musieť tak či tak ešte zaplatiť k tomu nájmu? Najprv som pochopil, že nie.
    Ferdosondo Presne tak
    tannenkau Za nájom zaplatíš nejakú sumu

    Pre teba ako neplatcu DPH je jedno, či sa suma skladá iba zo základu, alebo základu+DPH

    PS
    A (neboj sa ) jemu to DPH nezostane
    Jaronimo no keď sme sa bavili, tak som sa ho pýtal, či to je suma s DPH alebo bez DPH. Povedal, že bez DPH, že jemu DPH neplatíme, lebo je neplatca DPH. Takže mi musí dať faktúru s alebo bez DPH? Ja chápem, že mu to nezostane, ak mu to zaplatím, ale pochopil som, že mi chce dať faktúru bez DPH.
    avalik tak toto malo byt prve uvedene - ze prenajimatel nie je platitel DPH - DPH neriesis ... asi by bolo dobre ak chces podnikat si najst dobru uctovnicku, ta ti tieto zakladne veci vysvetli
    karakul prenajímateľ je neplatca, najomca je neplatca, DPH pre vás neexistuje - nefakturuje sa, neúčtuje sa, neplatíte ju.
    Jaronimo prepáčte, s tým som mal začať, myslel som, že som to spomenul v zadaní. A samozrejme budem mať účtovníčku, ale prvotný rozpočet a financovanie si riešim relatívne sám. :-)
    Dubak2000 Ak nie si ty ani on platca DPH tak to neriesis. Ale ak by si sa stal ty platcom DPH tak to bude pre teba dost nevyhodne. Osobne som v podobnej situacii a musim sa snazit nezvysovat obrat aby som nebol platcom DPH lebo nemam aku DPH zapocitat kedze prenajimatel platcom nie je.
      zbaliť

    Nájomná zmluva bez DPH a s DPH, aký je rozdiel pre nájomníka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.