Zavrieť

Porady

Rozdiel DPH vo výkaze DPH a v účtovníctve na 343-ke

Pri účtovaní DPH a vykazovaní DPH môže nastať rozdiel v DPH, napr. ak sa nakupuje tovar z EÚ (použije sa iný kurz na prepočet do SKK). Ak sa urobí úhrada DPH podľa výkazu DPH, vznikne mi zostatok na účte 343.
Čo sa robí s týmto zostatkom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Annetta
    Pri účtovaní DPH a vykazovaní DPH môže nastať rozdiel v DPH, napr. ak sa nakupuje tovar z EÚ (použije sa iný kurz na prepočet do SKK). Ak sa urobí úhrada DPH podľa výkazu DPH, vznikne mi zostatok na účte 343.
    Čo sa robí s týmto zostatkom?
    Nerozumiem dosť dobre tomu, čo si popísala. Ak zakúpiš tovar z EÚ, prepočítaš cudziu menu na Sk a vypočítaš DPH. Túto uvádzaš na r. 02 a r. 16 v rovnakej výške....teda výstup - vstup = 0 .Čo máš na mysli , že sa "použije iný kurz"?

    Annetta je offline (nepripojený) Annetta

    Annetta
    Pri nákupe z EÚ, keď sa mi deň dodania líši od dňa vystavenia faktúry, tak do účtovníctva mi ide kurz, ktorým prepočítam DPH, iný ako kurz, ktorým prepočítam DPH, ktorý ide do Výkazu DPH.
    Príklad:
    Dátum dodania tovaru je 5.4. a deň vystavenia faktúry je 10.4. Na prepočet DPH do účtovníctva mi pôjde kurz zo dňa 5.4. a na prepočet DPH do Výkazu DPH mi pôjde kurz zo dňa 10.4. Vznikne rozdiel, čo s ním??

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Annetta
    Pri nákupe z EÚ, keď sa mi deň dodania líši od dňa vystavenia faktúry, tak do účtovníctva mi ide kurz, ktorým prepočítam DPH, iný ako kurz, ktorým prepočítam DPH, ktorý ide do Výkazu DPH.
    Príklad:
    Dátum dodania tovaru je 5.4. a deň vystavenia faktúry je 10.4. Na prepočet DPH do účtovníctva mi pôjde kurz zo dňa 5.4. a na prepočet DPH do Výkazu DPH mi pôjde kurz zo dňa 10.4. Vznikne rozdiel, čo s ním??
    Niééééééé............o DPH sa účtuje iba raz, v tvojom prípade 10.4. Pri zaúčtovaní faktúry je potrebné pre výpočet DPH na výstupe zadať základ dane v takej výške, aby daň bola rovnaká ako daň na vstupe.
    Naposledy upravil Paula : 23.05.06 at 05:39

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    10.4.zaúčtuješ 343AE/343AE, tam nemáš žiadny kurz.rozdiel a 5.4.2006 zaúčtuješ 504/321 a tu keď to uhradíš ti medzi zaúčtovaným kurzom a kurzom úhrady vznikne rozdiel.

    Annetta je offline (nepripojený) Annetta

    Annetta
    Ale veď do účtovníctva mi to musí ísť v deň vzniku účtovného prípadu, čo je pre mňa deň dodania a ten bol 5.4. Ale do Výkazu DPH mi to má ísť zas podľa § 20 v deň vystavenia faktúry.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    zuzana
    10.4.zaúčtuješ 343AE/343AE, tam nemáš žiadny kurz.rozdiel a 5.4.2006 zaúčtuješ 504/321 a tu keď to uhradíš ti medzi zaúčtovaným kurzom a kurzom úhrady vznikne rozdiel.
    Takže Ti nevzniká rozdiel v súvislosti s DPH, ale s úhradou.
    Zaúčtuješ ho ako "klasický" kurzový rozdiel

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Annetta
    Čiže ten rozdiel DPH je pre mňa kurzový rozdiel?
    Ak zaúčtuješ faktúru na 10.000....504/321....a zaplatíš 10.200,-´=...10.000...321/221....máš kurzový rozdiel 200,-...563/221( kurzová strata).....už chápeš?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ak máš na mysli halierový rozdiel, ktorý vznikne zaohrúhlením SW do výkazu, potom tento rozdiel zaúčtujem 548/343, resp. 343/648. Prepáč, ak som na začiatku nebola v obraze.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Snáď som Ťa ja pochopila dobre, čo myslíš. Pozri túto tému:
    http://www.porada.sk/showthread.php?...t=nadobudnutie
    alebo si daj vyhľadať viac tém - zadaj hore do vyhľadávača "nadobudnutie tovaru"

    Annetta je offline (nepripojený) Annetta

    Annetta
    Ďakujem Zuzane, myslím, že ona jediná pochopila, o čo mi ide. Vstup - výstup. Nezáleží na tom, aká bude v skk vo výkaze DPH a v účtovníctve, pretože sa uplatní na vstupe a hneď aj na výstupe, keďže ide o vratnú DPH.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Annetta
    Ďakujem Zuzane, myslím, že ona jediná pochopila, o čo mi ide. Vstup - výstup. Nezáleží na tom, aká bude v skk vo výkaze DPH a v účtovníctve, pretože sa uplatní na vstupe a hneď aj na výstupe, keďže ide o vratnú DPH.
    To vyplýva z väčšiny príspevkov.

    Citát "Annetta Ja chápem, ale ty nechápeš, čo tu riešim! "


    To asi ani teraz.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.