Zavrieť

Porady

Daň z bytu - dedičstvo

Mám známeho. Zdedil po mame byt. Notár ho ohodnotil na 600 tis., predali ho za 600 tis. Byt bol v osobnom vlastníctve viac ako 5 rokov a známy dedil byt ako syn. Môj názor je, že predaj bytu je od dane z príjmu oslobodený, a to z dôvodu, že bol vo vlastníctve viac ako 5 rokov. Môžete mi môj názor odobriť?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    vo vlastníctve koho?
    ale nie je podstatné......ZD = 0, lebo príjem a hodnota dedičstva sú rovnaké.

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Naďa
    Mám známeho. Zdedil po mame byt. Notár ho ohodnotil na 600 tis., predali ho za 600 tis. Byt bol v osobnom vlastníctve viac ako 5 rokov a známy dedil byt ako syn. Môj názor je, že predaj bytu je od dane z príjmu oslobodený, a to z dôvodu, že bol vo vlastníctve viac ako 5 rokov. Môžete mi môj názor odobriť?
    Ďakujem.

    súhlasím s Lidou, ale či tam mal 2 roky trvalý pobyt- to je dôležité podľa zákona, keď mal ,tak daň z predaja bytu by nemal platiť.
    teda zákon hovorí, že keď tam mal 2 roky trvalý pobyt, tak sa daň neplatí.
    keď nemal 2 roky, tak sa daň platí.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Je nepodstatné, či tam mal trvalé bydlisko 2 roky alebo nie, ak vlastnil poručiteľ nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, daň z príjmu sa neplatí.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Barbara
    súhlasím s Lidou, ale či tam mal 2 roky trvalý pobyt- to je dôležité podľa zákona, keď mal ,tak daň z predaja bytu by nemal platiť.
    teda zákon hovorí, že keď tam mal 2 roky trvalý pobyt, tak sa daň neplatí.keď nemal 2 roky, tak sa daň platí.
    Nesúhlasím s týmto názorom.
    Jedná sa o predaj nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade, ktorej poručiteľ bol vlastníkom viac ako 5 rokov - oslobodený príjem podľa par. 9 ods. 1 písm. c).
    Naposledy upravil Pepa : 23.05.06 at 07:17

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Pepa
    Nesúhlasím s týmto názorom.
    Jedná sa o predaj nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade, ktorej poručiteľ bol vlastníkom viac ako 5 rokov - oslobodený príjem podľa par. 9 ods. 1 písm. c).


    súhlas- nefunguje mi tlačítko " súhlasím".
    je to tak ako píše Pepa. Ja som prehliadla, že je to dedenie. To je tak keď niekto číta rýchlo.

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Ďakujem za rady. Tiež som myslela na §9, c, ale potrebovala som sa ubezpečiť, že som si to vysvetlila správne. Ešte raz ďakujem.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    mám podobný prípad:

    prababka s pradedkom majú rodinný dom. pradedko zomrie, prababka má 20/40 podielu, a ich 4 deti - dedkovia a babky, majú po 5/40. jeden dedko a jedna babka zomrú a zostanú po nich 1 dedič (ostáva mu 5/40) a 5 dedičov - každý po 1/40 podiel.

    súčastný stav podielov:
    - prababka 20/40 a stále tam má trvalý pobyt
    - dedko 5/40 a bez trvalého pobytu už
    - babka 5/40 a bez trvalého pobytu
    - 5/40 dedič nebohej babky
    - 5 dedičov po 1/40 od nebohého dedka.

    nastáva predaj nehnuteľnosti - prababka je od dane oslobodená ako jej ešte 2 žijúce deti so svojimi podielmi 5/40, čo zdedili po smrti pradedka, ale čo ostatní, keď tam nemali nikdy trvalý pobyt?, resp. jedná sa o vnukov pôvodných majiteľov a uživateľov? vzťahuje sa na toto ešte §9?

    Daň z bytu - dedičstvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.