Zavrieť

Porady

Môže ma spoločenstvo bytov nútiť odstrániť odpad ktorý čiastočne vedie do spoločných priestorov??

Po kúpe bytu na 1 poschodí v 4 poschodovom dome som začal s patričnými povoleniam s rekonštrukciou.Zmenil som dispozične riešenie kúpelne kde som musel vyviesť odpad cez podlahu v priemere cca 8cm do spoločných priestorov,pvc rúru v hrúbke cca 5cm v dlžke cca 2,5m som viedol stropom po nad všetky hlavne rúry až do hlavného odpadu bytového domu.prácu previedla vodo-kurenárska firma.Toto sa nevidí spoločenstvu vraj som si to nemohol dovoliť mal som si pýtať súhlas od všetkých 50 rodín..že mi to zrušia.všetko je hotové chcem sa nasťahovať.ak ju budem musieť dať preč byt bude neobývateľný.
Aké majú na to právo aby ma nútili ju dať preč?
Čo mám proti tomu urobiť?
Aké mám šance ak by to zašlo až na súd?
marjankaj A prečo si ten odpad celý neodviedol do kanalizácie? Vraj do spoločných priestorov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Noo, patrí sa o spoločných veciach rozhodnúť spoločne. Nepotrebuješ súhlas všetkých 50 spoluvlastníkov, stačí 25 a tvoj hlas to jest 50 % +. To spoločenstvo je ako 49 bytov, ktoré písomne trvajú na tom, že ty ako spoluvlastník spoločných priestorov nemáš právo ich využívať tak vo svoj prospech, že tým neobmedzuješ ostatných spoluvlastníkov v ich využívaní? Na nie je to len pár závistlivcov, ktorí by si tam chceli uviazať štranek , ak by bolo o čo? Snáj sa neobesia na ten tvoj odpad?

    "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté."

    Ak ste ako spoločenstvo, ako píšeš, môžu aj orgány, aj ten najkompetentnejší, ZHROMAŽDENIE.

    Vzhľad domu si nezmenil. Leda, že by to bola nejaká kultúrna miestnosť v dome. Ale ak neprekážajú spoločne rozvody , spoločné zariadenie domu v dome, tak by nemal ani ten tvoj kúsok rúle.

    Ale vieš, vždy sa nájde nejaké hovado, ktoré sa snaží nového spoluvlastníka v dome privítať prívetivo, že?

    Ak by sa sudca držal presne litery zákona, bez toho súhlasu nadpolovičnej väčšiny nemáš šancu. Ale ak si uvedomí, že ako sudca môže vec posúdiť nezávisle a pochopí, že tým odpadom nikoho z ostatných spoluvlastníkov spoločného priestoru v dome neobmedzuješ, neohrozuješ môže rozhodnúť v tvoj prospech, tým by ti odpadol problém s tým odpadom, nemyslím tvojím.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Mária27, Ing. Ľubomír Janoška, terezamaria, arizona, Anika61
    5
    Mária27 Ešte z § 11 ods. 2 - čo je povinný odstrániť.: Vlastník bytu ...v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré ... na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil ..

    len závady a poškodenia - to nespôsobil

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Môžeš sa brániť, že spoločné priestory sú aj tvoje priestory, máš ich právo využívať. Ak nikoho neoberáš o plac ani inak neškodíš, myslím, že nepochodia ani na súde.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    Lubaba, terezamaria, arizona, Ing. Ľubomír Janoška
    4
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Adko430 Nie nijako im nezavadzajú,nezaberajú miesto ani nič podobné ,je to v kúte na strope..
    Mária27 Ak by ti to niekto ničil, poškoduje tvoj majetok = priestupok alebo aj trestný čin.
    bjuty smis za pár evri to daj - alebi ak vieš, tak to sám zamaskuj sadrokartonom...
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nuž .... v jednom majú pravdu. Ostatní ti povolili, aby si robil rekonštrukciu kúpelne, ale istotne nesúhlasili (a dokonca o tom ani nevedeli) so zmenou vedenia odpadu a rúr.

    A vyvedenie odpadu - máš to podchytené dokumentačne? Veď ty si zmenil celé odpadové hospodárstvo. To nie je len tvoje - patrí všetkým!
    Takže ak sa na*erú - i súd ti môže prikázať, aby si to na VLASTNÉ náklady dal do pôvodného stavu.

    Ak teda chceš bývať, buď ich ukecáš, alebo vymysli, ako to urobíš....
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač No jo...
    Najprv treba premýšľať a nie konať.
    ------------------------------------------------------
    Byt vraj neobývateľný ?
    Šak dám do pôvodného stavu a bude obývateľný...
    misoft Kua - a mnohí ani odpad vyvedený nemajú, vodu nemajú a predsa to majú obývateľné.....
    Adko430 keď to dá do pôvodného stavu tak sa tam ani neosprchujem..
    Adko430 Vedela o tom domovníčka moc dobre povolila to ale zrazu si nič nepamätá
    buchač Adko430 (Dnes 20:40) Vedela o tom domovníčka moc dobre povolila to ale zrazu si nič nepamätá
    ====================================
    Domovníčka v dnešnej dobe neexistuje.
    -----------------------------------------------------

    Zástupca vlastníkov bytov mohla vedieť, ale to neznamená, že ostatní musia súhlasiť.
    Máš súhlas od vlastníkov na nejakom lajstre ? Ak nie, môžeš sa sťažovať tak v Olcnave na lampárni a nie snívať o šancách na súde.
    Adko430 Som si toho vedomí a napísal si všetko čo viem
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Adko430 (Dnes 20:40) Vedela o tom domovníčka moc dobre povolila to ale zrazu si nič nepamätá
    Domovníčka v dnešnej dobe neexistuje.
    -----------------------------------------------------

    Zástupca vlastníkov bytov mohla vedieť, ale to neznamená, že ostatní musia súhlasiť.
    Zástupca vlastníkov bytov nemá na takéto povoľovacie konanie právomoc.

    Máš súhlas od vlastníkov na nejakom lajstre ?
    Ak nie, môžeš sa sťažovať tak v Olcnave na lampárni a nie snívať o šancách na súde.
    ------------------------------------------------------
    Takže Ti ostáva LEN jediné.

    Obehať všetkých susedov s patričným papierom a pekne, slušne, s náležitým vysvetlením a ospravedlnením ich požiadať o udelenie súhlasu.

    Zvládneš to, lebo niekto veru nie...?
    Adko430 No veď toto sa chystám urobiť ako prvé....zvládnuť? som nútený aj keď mi to je proti srsti
    buchač Vedel som...

    Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť.

    Môže ma spoločenstvo bytov nútiť odstrániť odpad ktorý čiastočne vedie do spoločných priestorov??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.