ad. Majki :
najag, podľa tvojej logiky môže byť zástupca vlastníkov len vlastník bytu v danom dome, pretože ako tvrdíš na schôdzi vlastníkov môžu byť zúčastnení len vlastníci. Teda podľa tejto istej logiky by splnomocnený zástupca vlastníka bytu na zastupovanie na schôdzi mohol byť iba vlastník bytu v tom istom dome?! Samozreje, že táto logika je absurdná a nemá oporu v zákone. Nikde v zákone totiž nie je explicitne uvedené, že zástupca vlastníkov musí byť vlastník bytu v dome, alebo to priamo z povahy ustanovení zákona nevyplýva. Ako pán "dokonalý" v právnych otázkach iste poznáš ustanovenie Obz §2 ods 3) "Účastníci občianskoprávnych vzťahov si môžu vzájomné práva a povinnosti upraviť dohodou odchylne od zákona, ak to zákon výslovne nezakazuje a ak z povahy ustanovení zákona nevyplýva, že sa od neho nemožno odchýliť". Toto je alfa a omega občianskoprávnych vzťahov. Primeraným spôsobom toto platí aj pre voľbu zástupcu vlastníkov. Inými slovami vlastníci bytov sa môžu dohodnúť akokoľvek, ak tým vyslovene neporušujú zákon, alebo im to zákon neprikazuje.
No a čo sa týka neobmedzenej plnej moci (obsahovo neobmedzenej), Maria27 pravdepodobne myslela všeobecnú - generálnu plnú moc. Plnomocenstvo sa udeľuje podľa Obz §31 až 33b. Aj všeobecnú plnú moc, t.j. ktorá sa netýka len určitého právneho úkonu (podľa §31 ods. 4 poslená veta) možno použiť na schôdzu vlastníkov bytov, pokiaľ spĺňa náležitosti, ktoré predpisuje zákon. Tie náležitosti sú len dve a to po prvé : musí byť v písomnej forme a po druhé : musí byť s úradne overeným podpisom. Ešte by mohlo ísť aj o plnú moc na určité úkony bližšie časovo neurčenú. Vtedy plnomocenstvo zanikne ak ho splnomocniteľ odvolal, alebo ak ho vypovedel splnomocnenec, alebo ak splnomocnenec zomrie. Tak nejak podľa §33b ods. 1) písmeno b až d.
Takže najag, ak ti môžem úprimne poradiť, skor než začneš expresívne dávať na javo "svoju pravdu" poštuduj nie len zákon o vlastníctve bytov, ale aj príslušné právne predpisy a najmä Obz.
Ako vyplýva z preambule zákona o bytoch, z § 1 ods(1), tento zákon upravuje spôsob a podmienky nadobudnutia vlastníctva bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, práva a povinnosti vlastníkov týchto bytových domov, práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ich vzájomné vzťahy a práva k pozemku.
Zo zákona teda vyplýva, že účastníkmi právnych vzťahov v zmysle tohto zákona sú vlastníci bytových domov, vlastníci bytov, vlastníci nebytových priestorov, ich vzájomné vzťahy a práva k pozemku.
V zmysle právnej teórie ide o špeciálny zákon, takže platí zásada lex specialis derogat generali, čo znamená, že špeciálny zákon, špeciálna právna úprava v relácii k inej právnej úprave ma prednosť.
Zákon o bytoch v §3 ods (1) stanovuje, ak tento zákon neustanovuje inak, vzťahuje sa na práva a povinnosti vlastníkov domov, bytov a nebytových priestorov Občiansky zákonník a osobitné predpisy.
Podľa § 8a ods(4) veta prvá, styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ).
Podľa §14 ods.5 veta druhá, vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.
Podľa § 22 OZ č.40/1964 Zb. § 22(1) zástupcom je ten, kto je oprávnený konať za iného v jeho mene.Zo zastúpenia vznikajú práva a povinnosti priamo zastúpenému.
Takže na základe ustanovení zákona o bytoch zhrniem:
Na schôdzi vlastníkov bytov v rámci výkonu správy bytového domu sú zo zákona oprávnení sa schôdze zúčastniť iba :
- správca, ktorý vykonáva správu bytového domu na základe uzatvorenej zmluvy o výkone správy, čí už ako právnická osoba, alebo fyzická osoba-podnikateľ
- vlastníci bytov a nebytových priestorov,
- splnomocnenci, ktorí zastupujú na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov na základe splnomocnenia, kde na schôdzi vlastníkov bytov vystupujú za daného vlastníka bytu v jeho mene a na základe právnych úkonov, ktoré na schôdzi vlastníkov bytov vykonajú, vznikajú práva a povinnosti priamo zastúpenému - splnomocniteľovi a v žiadnom prípade nie splnomocnencovi, pretože ten je podľa § 1 ods. zákona o bytoch , ako nevlastník bytu a nebytového priestoru, vylúčený z akýchkoľvek právnych vzťahov, ktoré vzniknú na základe zákona o bytoch a v súlade s týmto zákonom.
Aby si lepšie pochopil, ak je vlastník bytu Mrkvička a nechá sa zastupovať na schôdzi Petržlenom, tak na schôdzi vlastníkov bytov vystupuje Petržlen ako Mrkvička, všetky jeho právne úkony na schôdzi sa tykajú iba Mrkvičku a na schôdzi Petržlen, ako fyzická osoba Petržlen, ani nebol, neexistoval. Pretože inak by Petržlen na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov ako nevlastník bytu a nebytového priestoru, ak nie je splnomocnený, nemohol byť. Nebudem tu riešiť iné zastupovanie, lebo je to vo vzťahu k riešenému problému irelevantné.
Tak mi vysvetli, ako môže dôjsť na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov k zvoleniu zástupcu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v podobe inej osoby, ako vlastníka bytu, keď všetky iné osoby sú z účasti na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v zmysle zákona vylúčené a splnomocnené osoby konajú iba v mene vlastníka bytu a nemôžu konať za seba, ako fyzické osoby, lebo to zákon o bytoch a občiansky zákonník vylučuje.
Konštrukcie a dôkazy bez základných vedomosti právnej teórie sú väčšinou dotiahnuté do absurdných dôsledkov. Ja nie som určite pán „dokonalý“,nikdy som nebol a nebudem, ale v porovnaní Tebou, som aj Tebou odporúčané občianske právo študoval a mám z neho aj skúšku. To znamená, že dokážem precitať aj zákon o bytoch, pretože viem, čo je právna norma, čo sú právne vzťahy, čo je objektom, subjektom právneho vzťahu, aký je obsah právneho vzťahu, čo je právny úkon, aké sú náležitosti vôle, z čoho sa skladá právna norma, aké výkladové pravidla sa aplikujú pri výklade právnej normy........atď, takže si ponechaj svoje impertinencie voči mne.
Ak mám snahu niekomu na fore pomocť radou, tak sa predovsetkým snažim o to, aby som ho nezavádzal.
.