Zavrieť

Porady

AMS AT vs Sociálna poistovna resp.UPSVaR SK

Dobry den,od roku 2008 pracujem v Rakusku,
k 31.3.2015 bol ukonceny moj pracovny pomer,bola som sa zaevidovať na AMS Wien,kde som mala uz 2 terminy ohladodom doplnenia potrebnyych udajov .dnes som dostala postou list,ze neakceptujú muju evidenciu a vyraduju ma z evidencie ,ciize nemam narok na Arbeitslosgeld a mam si o evidenciu a ppodporu ziadat v state ,v ktorom zijem.Kedze od .1.4. 2015 som "nezamestnana". povinnst na Sk som si mala uplatnit do 7 dni.... ale odvtedy je uz viac ako 5 tyzdnov...Viete mi prosim Vas poradit ako mam postupovat ? Za dalsie ,ked som sa dnes informovala na UPSVaR ,tak ma odoslali do Socialnej poistovne,kde mi povedali,že potrebujem fomule U 002 a U004...a že to bude trvat 4-5 mesiacov ,kym si to vybavim a bude,ted ak budem dostavat podporu na Sk.Na internete som sa vsak k tymto formularom nedostala...dakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zo stránky SP

    Rakúsko

    O formulár E 301 možno požiadať elektronicky na https://www.e-ams.at/eamse301.html alebo písomne na nižšie uvedenej adrese:

    Arbeitsmarktservice Österreich
    Finanzen/EWR Verbindungs- und Verrechnungsstelle
    Treustrasse 35-43
    A-1200 Wien
    http://www.ams.at/
    tel: 00431 33 178 542
    fax: 00431 33 1 78 123
    ams.ewrverbindungsstelle@ams.at

    http://www.socpoist.sk/davka-v-nezam...ka-unia/34684s

    caffe je offline (nepripojený) caffe

    caffe
    Dakujem to viem... Ale problem je v tom , ze neviem co mam robit, kedze rakuske AMS ma neregistruje, na besscheid od nich som podal odvolnie cwz arbeiterkammer, a tym padom sa nemozem prihasit teraz na Sk, a tak ci tak by mi urcite neuznali obdobie od 1.4, ..

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    No keď si podal odvolanie, bohužiaľ, kým nerozhodne o odvolaní rakúska strana, náš úrad práce nemôže robiť nič... Záleží aj na tom, kvôli čomu Ti vlastne v Rakúsku príspevok v nezamestnanosti zamietli - v rozhodnutí musí byť uvedené konkrétne odôvodnenie... Neostáva Ti nič iné len čakať... a ak zamietnu aj odvolanie, potom ísť s týmto rozhodnutím na náš úrad práce a riešiť to tam s nimi... Ešte by si sa mohol informovať tu http://ec.europa.eu/solvit/index_sk.htm - klikni vľavo na "Predložte svoj prípad sieti Solvit" a zadaj potrebné údaje - podrobnosti ako to funguje sú uvedené na stránke, ...

    Inak, keď zamietnu aj odvolanie, tak na náš ÚP sa môžeš ísť dať zaregistrovať ako nezamestnaný a môžeš požiadať o dávku v nezamestnanosti aj k neskoršiemu dátumu, musia byť však splnené podmienky uvedené tu http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=12931. Doba poistenia v nezamestnanosti v Rakúsku by sa Ti mala započítavať do doby povinného poistenia v nezamestnanosti, len to bude treba vydokladovať, že si poistenie v nezamestnanosti platil v Rakúsku ... Problém vidím v tom, že si asi budeš musieť doplatiť zdravotné poistenie tu na Slovensku ako dobrovoľne nezamestnaná osoba a to za obdobie od dátumu ukončenia prac. pomeru v Rakúsku do dátumu zaradenia do evidencie nezamestnaných tu na Slovensku (suma 57,68 Eur/mesiac)

    Zaradenie do evidencie nezamestnaných na SK nie je povinnosť, je to možnosť, keď chceš aby za teba platil zdravotné poistenie štát... Vtedy je nutné oznámiť ukončenie prac. pomeru a zaregistrovať sa na ÚP do 8 dní.
    Naposledy upravil zanetth : 06.05.15 at 08:24

    caffe je offline (nepripojený) caffe

    caffe
    V Rakusku som este v ochrannej lehote poistena zamestnavatelom.. Co je 6 tyzdnov od vypovede,

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    Keďže si chodila na Slovensko a máš tu stredisko životných záujmov, v Rakúsku máš zrejme štatút tzv. cezhraničného pracovníka a v tom prípade si mala požiadať o dávku v nezamestnanosti v štáte svojho trvalého bydliska t.j. na Slovensku s tým, že doba zahraničného poistenia v nezamestnanosti sa Ti započítava... Podľa mňa Ti zamietnu aj odvolanie, ale aj tak musíš počkať na rozhodnutie a potom to riešiť s našim ÚP ako som už písala v predch. príspevku... Z Rakúska budeš potrebovať potvrdenie o dobe poistenia, určite je na to nejaký formulár, treba sa informovať potom na ÚP...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    caffe Na Arbeiterkmmer mi povedali , ze je nedokazatelne, ze ked mala volno som chodila domov... Ked mam freizeit mozem ist aj do Ameriky... A za dalsie nemozu to odovodnit tym, ze moj nyvaly zamestnvatel uviedol, ze aom mala pocas kazdeho tZna 1-2-3 dni volno, to neznamen , ze som j n SK cestovala.. Prave mi poslal email ten pan z arbeiterkammer, ze podla rozposu tel. Hovorov os rakuskeho operatora, nebol pouzivany rooming, a vsetky hovori , ktore som uskutocnil boli na uzemi rakuska
    caffe Je to vsetko uplne na hlavvu postavene, pretoze na Sk musim tvrdit, ze som chodila domov castejsie ako raz za tyzden...
    zanetth Ono je to viac-menej pochopiteľné, jednoducho sa musí na základe niečo rozhodnúť pod aký sociálny systém patríš, nemôžeš naraz podliehať dvom soc. systémom v rôznych štátoch... Problém vidím v úradoch - v neochote úradníkov riešiť tieto prípady, pomáhať ľuďom a informovať ich o postupe a hlavne v pomalosti.... Uvidíš ako rozhodnú v Rakúsku od toho potom bude závisieť ďalší postup, v tejto chvíli ozaj neostáva nič iné len čakať... Ak budeš mať pocit, že to rozhodnutie o odvolaní nie je ok, myslím, že sa dá podať aj žaloba... skús sa potom informovať na tej stránke solvit, či má význam sa doťahovať s rakúskou stranou a právo je na tvojej strane alebo to treba riešiť na SK.
    caffe Jj, aj tak ti velmi pekne dakujem
      zbaliť
    Ahoj viem ze toto je uz stary inzerat ale ako si dopadla?? ..ja som teraz v podobnej situaacii ..mam trvaly v rakusku dostal som vypoved ...a na AMS mi povedala na tretom termine ze mam ist na urad na sk sa zaevidovat
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    caffe ahoj, dala som to aj na Arbeiterkammer, ale tiez som si nepomohla, vraj mam ziadat o podporu na Sk, vykaslala som sa nato, pretoze na Sk minpovedali , ze to bude trvat niekolko mesiacov , kym to vybavia ! tak som bola 3 mesiace doma na sucho a odisla som potom do Svajzu
    caffe a tym , ze som sa nenahlasilla na Sk do 7 dni od vypovede, tak by to bolo eate zlozitejsie
    curtis222 a mala si v rakusku trvaly pobyt ze? ja mam teraz trvaly v at ...nemam pracu a xxx s AMS ma poslala ziadat podporu na sk ...kde samozrejme nemam narok a aj ked mam tak to mi nevykryje naklady na rakusko .....nechapem co to robia za *****iny
    caffe je to hrozne , plne ta chapem.. ja som to prezila! svine rakuske, platis im vysoke dane a prd z toho
    caffe skoda, ze si nepokracoval po ukonci bypovednej lehoty na Pnke, ja som to poradila mojej kolegyni, ktora dostala o mesiac neskor vypoved a tiez by nemala sancu na Arbeitslosgeld a ta vyhrala mala kazdy mesiac 1500€ prijem, sice chodila kazde 2 tyzdne knlelarovi a lemmala prijem
    curtis222 teraz si neviem poradit trvaly mam tu v at aj tu byvam a som bez primu a ams ma posiela na sk
    caffe je to hrozne, ja som mala len prochny v AT, najvacsie svinstvo je , ze tym padom nie si aj poisteny.. no katastrofa
    teraz ma napadlo,ak nemas este uplynutych 6 tyzdnov od vypovede,tak mozes ist na Pnku, a dostanea utcite viac ako zo slovenska podporu
      zbaliť

    AMS AT vs Sociálna poistovna resp.UPSVaR SK

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.