Zavrieť

Porady

Stravné lístky

Zdravím,

chcem sa spýtať ako je to so stravnými lístkami s pohľadu zamestnávateľa.
Ide mi o náklady zamestnávateľa...

Na pracovnej zmluve má zamestnanec uvedenú hrubú mzdu (k tomu sa priratávajú odvody a dane a vzniká tzv. superhrubá mzda). No a po odpočítaní dane sa vypláca zamestnancovi na účet čistá mzda. Takto to chápem.

Neviem ale ako je to so stravnými lístkami:

Keď má zamestnanec napr. hrubú mzdu 650 Eur, stravné lístky sa mu spolu s daňou zrazia z tejto sumy - povedzme teda, že na účet mu príde výplata 470 Eur? Je to takto?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zrážka za SL je z čistej mzdy, teda z tej už po zdanení.
    21 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    duves ešte pridavam, suma poskytnuta zamestnávatelom je zo socialneho fondu a nevyrubuje sa zamestnancovi daň ako za nepeňažné plnenie
    avalik no tak toto vysvetli, ktoru sumu mas na mysli - 55% z hodnoty SL podla ZP?
    Tweety zabudla som, že potrebuješ zamestnancov súhlas so zčážkou
    duves ved tu čo preplaca zamestnávatel
    marjankaj Duves študuj tu.
    http://www.epi.sk/odborny-clanok/Soc...eho-fondu.aspx
    duves aha, takže aj to nam zdaňujú? No sila. Tak sa ospravedlnujem.
    veronikasad príspevok na stravovanie zamestnávatela nie je predmetom dane zo závislej činnosti zamestnanca.
    Tweety nie, nie, príspevok zo S.F. nepodlieha zdaneniu
    duves Vid ten link od marjankaj: "Peňažný príspevok na stravovanie, aj keď je poskytnutý zo sociálneho fondu, je u zamestnanca zdaniteľným príjmom, ktorý je potrebné zdaniť spolu s jeho ostatnými zdaniteľnými príjmami v príslušnom mesiaci výplaty. "
    Tweety peňažný príspevok. tým je myslené finančný príspevok,namiesto zabezpečenia stravovania, tak ten áno, podlieha zdaneniu,
    marjankaj Duves prečítaj si aj § 5/7b a §19/2c5 zákona o dani z príjmov.

    Netuším, či sa pýtaš na zdanenie zamestnávateľa alebo zamestnanca.
    duves zamestnanca
    avalik duves, 55% z ceny listka musi zaplatit zamestnavatel zo svojho, k tomu moze dalsiu cast zaplatit zo socialneho fondu (ale aj socialny fond zamestnavatel tvori zo svojich penazi, cize dalsi naklad) ... a az zvysok z ceny listka plati zamestnanec - a je jedno ci ten zvysok zaplati v hotovosti pri prevzati listkov, alebo si to necha strhnut z cistej mzdy .... takze zaver: z hodnoty stravneho listka nikdy nemoze byt 55% hradenych zo soc. fondu
    marjankaj Duves ale zadávateľ sa pýtal z pozície zamestnávateľa, hoci to neskôr domotal.
    veronikasad Duves, zamestnanci majú zabezpečenú stravu, dostávajú gastrolístky, z ktorých časť platí zamestnávatel zo sociálneho fondu, alebo dostávajú (vo výplate) finančný príspevok na stravovanie ?
    Každá forma príspevku na stravovanie sa posudzuje inak.
    duves no ja dostavam listky, časť platí zamestnavatel zo SF a čaťs platím ja z mojej čistej mzdy
    marjankaj Duves, a taká kontrolná otázka. Koľko ti platí zamestnávateľ zo sociálneho fondu?
    duves musím pozrieť v pondelok, teraz som už doma
    veronikasad Príspevok zo SF pri SL nie je predmetom dane zo závislej činnosti zamestnanca
    marjankaj Veronika pochybujem, že by mu dali zo sociálneho fondu 55% z ceny stravných lístkov. To by zamestnávateľ rýchlo vytuneloval sociálny fond.
    veronikasad to musí doplniť duves z čoho sú hradené. V jednom aj druhom prípade pri gastráčoch to nie je príjem podliehajúci DzZČ. Ina situácia by bola z pohladu DPH, ak by išlo o stravné lístky na odber stravy (nie gastrolístky)
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.