Zavrieť

Porady

.Daň z predaja nehnuteľnosti

Mám rodinný dom ktorý chcem predať. Bývam a mám trvalý pobyt 30rokov. V roku 2005 mi darovali rodičia 1/3 domu. V roku 2013 mi daroval otec svoju tretinu domu. V roku 2014 mi mama predala svoju tretinu domu. Teraz chcem dom predať moja otázka znie budem platiť daň z nehnuteľnosti a koľko? ďakujem vám za odpoveď.
Naposledy upravil terezamaria : 01.06.15 at 16:53 Dôvod: vrátenie textu otázky
kopretinka a toto čo má znamenať??? tu sa nemaže!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Od dane z príjmu z predaja domu bude oslobodená iba 1/3, ktorú máš vo vlastníctve od r. 2005.
    Preto 2/3 z príjmu z predaja domu budú zdaniteľným príjmom, ktorý uvedieš v daňovom priznaní.
    Výdavky, ktoré si môžeš uplatniť v daňovom priznaní:
    - za darovanú tretinu domu od otca si uplatníš 1/3 trhovej ceny domu v čase darovania, teda za koľko sa v roku 2013 predával taký dom,
    - za odkúpenú tretinu domu od mamy si uplatníš výdavok zaplatenú kúpnu cenu mame,
    - tebou preukázateľné zaplatené výdavky na zhodnotenie domu, uplatníš si 2/3
    - tebou preukázateľne zaplatené poplatky za návrhy na vklad do katastra a vypracovanie kúpnej aj darovacej zmluvy, uplatníš si 2/3.

    Daň budeš platiť z rozdielu 2/3 príjmu a z výdavkov vyššie uvedených. Môže ti vyjsť základ dane aj nula, vtedy neplatíš daň z príjmu z predaja domu ani odvody do ZP.
    Naposledy upravil Kvaka : 31.05.15 at 08:27
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Ale aj keď neplatí daň, tak je povinný podať sám daňové priznanie.
    Kvaka Povinný je podať DP, má zdaniteľný príjem, však mu píšem, že 2/3 z príjmu uvedie v daňovom priznaní, snáď to pochopil, že to priznanie aj podá.
    marjankaj To som dal iba pre istotu. Niektorí nerozlišujú medzi podaním daňovho priznania a zaplatením dane.
      zbaliť

    .Daň z predaja nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.