Zavrieť

Porady

Dražba - skúsenosti

Rád by som sa zúčastnil dobrovoľnej dražby, nemám zatiaľ priamu skúsenosť. Ani tak nejde mi o postup pri dražbe, skôr o pomenovanie rizík, keďže ide o mimoriadne rizikovú dražbu.

1) zaplatím dražobnú zábezpeku, v prípade že nevydražím nehnuteľnosť, zákon explicitne neurčuje, dokedy má dražobník zábezpeku vrátiť. Aké máte skúsenosti s vrátením zábezpeky?

2) v prípade že vydražím nehnuteľnosť, zaplatím vydraženú cenu, ale dlžník úspešne napadne dražbu, kto vráti zaplatenú cenu - dražobná spoločnosť? čo v prípade, ak sa medzičasom uspokojil z ceny navrhovateľ alebo banka?

3) navrhovateľom sú vlastníci bytov, resp. zastupuje ich správca - dlžník má však aj dlhy voči banke - hypoúver prevyšujúci hodnotu nehnuteľnosti uvedenú v znaleckom posudku, na LV je záložné právo banky.
Dlh voči navrhovateľovi je dajme tomu xy , Ak sa byt vydraží dajme tomu za 20*xy EUR z dražby sa uspokojí navrhovateľ zvyšnú sumu po odrátaní nákladov na dražbu zaplatí dražobník banke na splatenie úveru, alebo zvyšok výťažku z dražby dá dlžníkovi? Ide o to, že banka nie je navrhovateľom ale má záložné právo.

4) môže banka namietať dražbu, keďže znalecký posudok je značne nižší než výška nesplateného úveru a pravdepodobne aj ako reálna cena?

5) Ak je na úvere aj ďalší spoludlžník, má tento spoludlžník predkupné právo? Malo by to byť uvedené vo výzve v obchodnom vestníku

je tu ďaleko viac otázok a okolností nech viem na čo sa mám pripraviť.

Ešte jedna vec môžem pred konaním dražby položiť niekoľko otázok, tak aby boli zaznamenané v notárskej zápisnici.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Dražba - skúsenosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.