Zavrieť

Porady

Pracovná zmluva na KPČ

Môže zamestnávateľ uzavrieť pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas na štyri hodiny v mesiaci?
Ďakujem za Váš názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    § 43
    Na začiatok

    (1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

    a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
    b) miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),
    c) deň nástupu do práce,
    d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

    (2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    uctoeva Mám problém zo VsZP , ktorá mi tvrdí (mám to aj písomne), že zákonník práce definuje závislú činnosť-prácu tak, že ju ohraničil na 37,5hodiny týždenné alebo na 5 dni v týždni , čo nesplna zamestnávatel ani 2 dnami ani 15 hodinami mesačne. pri takomto prípade kde poistenec odpracuje len 15 hodiny mesačne je potrebné uzavrieť dohodu o vykonaní práce (nejedná sa ani o polovičný úväzok, takže nevzniká závislá činnosť .
    Tento problém mi vznikol pri prihlasovaní zamestnancov do VsZP keď som ich ja prihlasila kodom 2 . Bola som upozornená pracovníčkou VsZP že to máme zle , že nakoľko odpracovali len 4 hodiny za mesiac ( 2 dni za mesiac) mali sme spraviť prihlášku a odhlášku ako u dohodárov.
    veronikasad O výkon akej práce ide ? Máš pracovnú zmluvu s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom ? Aký týždenný prac.čas máš stanovený ?
    veronikasad V mesačnom výkaze si vykázala kolko dní poistenia ?
    uctoeva Pracovný čas je určený na 4 hodiny mesačne, nepravidelne podľa rozpisu pracovného času, ktorý zamestnávateľ rozvrhne podľa potrieb spoločnosti po dohode so zamestnancom vždy kalendárny mesiac vopred. Takto to majú v pracovnej zmluve.
    uctoeva Veď o to išlo v mesačnom výkaze som mala napr.30 dni a upozornili ma že to musím opraviť na skutočne odpracované dni.
    veronikasad Takto ti to neprejde. V PZ treba stanoviť týždenný fond prac.času. Mzdy robíš ručne alebo cez mzdový SW ? Kolko dní zdr.poistenia si vykázala v mesačnom výkaze ?
    uctoeva zamestnávateľ to ma spravené asi takto: zamestnáva napr.5tich zamestnancov na 4 hodiny mesačne. Prvý týžden jeden opracuje 2 dni á 2 hodiny, druhý týžeň ďaľší odpracuje 2 dni á 2 hodiny. a takto pokryje celý mesiac. Takže jeden opracuje len 2 dni á 2 hodiny mesačne.
    Mzdy robím cez mzdový SW Pohoda.
    veronikasad O akú prácu ide ? Ak sa chceš vyhnúť plateniu preddavkov do ZP ako samoplatitel, touto taktikou ti to nevyjde.
    uctoeva To mám jedného špekulanta klienta, ktorý sa chce vyhnúť plateniu za zamestnancov. Teraz skutočne neviem čo mám robiť. Či zamestnanca prihlásiť do zdravotnej poisťovni napr. od 1.1.2015 do 31.12.2015 a vykazovať mu 30 dní, alebo vykázať ten tie dva dni ktoré skutočne odpracuje.
    veronikasad Môj SW (OLYMP) pokial nezadám týždenný pracovný čas, takú výplatu ako si popísala ani nevie spracovať. V PZ musí byť stanovený týždenný prac.čas a konkrétne dni, kedy zamestnanec bude pracovať - poznámka "podľa potreby zamestnávatela" neobstojí ani pred kontrolou z IP.
    veronikasad Však nech im dá normálnu pracovnú zmluvu a uplatnia si mesačnú odpoč.položku na ZP a žiadne preddavky na ZP platiť nebudú.
    veronikasad Prilož tú odpoveď (aj tvoj dotaz) zo VšZP, lebo ani toto tvrdenie nie je v súlade so žiadnym zákonom.
    uctoeva Dobrý deň,

    Váš e-mail bol preposlaný do kompetentným pracovníkom Všeobecnej zdravotnej poisťovne,a.s. a na základe ich vyjadrenia Vám uvádzame nasledovné:

    Zákonník práce definuje závislú činnosť – prácu tak, že ju ohraničil na 37,5 hodiny týždenne alebo na 5 dni v týždni, čo nespĺňa zamestnávateľ ani 2 dnami ani 15 hodinami mesačne. Pri takomto špecifickom prípade, kde poistenec odpracuje len 15 hodín mesačne je potrebné uzavrieť dohodu o vykonaní práce ( nejedná sa ani o polovičný úväzok, takže nevzniká závislá činnosť) a tým pádom platí poistné len na tie dni, ktoré reálne odpracuje ( za ktoré má príjem ). V dni, kedy poistenec nepracuje na dohodu (nemá príjem) a nemá iného platiteľa poistného, je povinný sa nahlásiť ako samoplatiteľ.

    vy.
    html


    S pozdravom
    Tím Call centra VšZP

    Text správy/oznamu:*: Dobrý deň , chcem sa opýtať ohľadom prihlásenia a odhlásenia zamestnancov. Zamestnanec ma uzatvorenú pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas na odpracovanie dvoch dní v mesiaci. Pracovná zmluva je uzatvorená na dobu určitú od 1.1.2015 -31.12.2015. Pracuje napr. za január odpracuje 5.-6., vo februári odpracuje 10.-11. t.j.každý mesiac odpracuje 2 dni.Ako sa má prihlásiť do zdravotnej poisťovni? Na celé obdobie od 1.1.2015-31.12.2015, ak na celé obdobie čo s neodpracovanými dňami v mesaici , alebo prihlásiť od 5.1 a odhlásiť 6.1 ?
    Ďakujem za odpoveď.

    Príloha:
    NOT EMPTY
    veronikasad Mesačné výkazy ti prešli ?
    uctoeva pokiaľ som zadala že pracovali celý mesiac tj.30 dní ano, ale na upozornenie zdravotnej poisťovni že som mala zadať len skutočne odpracované dni t.j. 2 dni musela som to cez ich portál typovanie SW mi to neumožnil.
    veronikasad V tom prípade si ale mala na ostatné dni zamestnancom vykázať neplatené volno, čo nie je v súlade s pracovnou zmluvou.
      zbaliť

    Pracovná zmluva na KPČ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.