Zavrieť

Porady

Zabudnutý zanedbateľný dobropis z minulého účtovného obdobia

Dobrý večer,
dodávateľ nám poslal, ale akosi sa k nám nedostal dobropis z roku 2014 na sumu 27,-€. Musím podávať kôli 5,-€ dodatočné DPFO a aj dodatočné DPDPH? Nenájde sa niekde v zákone, že malé chyby sa môžu účtovať do toho účtovného obdobia, v ktorom sa našli?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabo71 je offline (nepripojený) Gabo71

    Gabo71
    Mrzí ma, že keď niekto potrebuje pomôcť a obráti sa na poradu, tak mu niekto odpovie - pozri si zákon... Aj keď sa otázka opakuje x-krát, alebo je to pre niekoho jasná odpoveď, ten, čo žiada pomoc od poraďákov očakáva aj pomoc. To ako keby ste sa v obchode spýtali, koľko to stojí a predavač vám povie, aby ste si pozreli cenník. Smutné.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Viera R., Ala, babi2, kuravesele, maped, suzanee
    6
    marjankaj A ja nemám inú robotu, ako pozerať zákon a vypisovať konkrétny paragraf, keď si to tak isto môže pozrieť aj samostatný účtovník. Je to tam uvedené niekde na začiatku.
    marjankaj Aby si nepovedal je to konkrétne §3/1. A je to tam písané po slovensky.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Iwett (Dnes 07:51) Takže som dobre rozumela, že musím podať dodatočné DP?
    NIe, zle si rozumela.

    Dobropis zaúčtuješ do obdobia, v ktorom si ho obdržala. Ak teda prišiel teraz v júni, tak do júna, ak v máji, tak do mája.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Iwett, babi2, marjankaj, tina.mm, Viera R., Žabinka
    6
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Iwett Ďakujem za rady aj názory.., ale ten dobropis bol vystavený aj zaslaný v decembri 2014, To sa asi tohto prípadu netýka. Keď by sa vystavil v januári - to by nebol problém...A dočítala som sa, že sa zaúčtuje do obdobia kedy sa obdržal, ale aj napriek tomu sa musí podať dodatočné DP.
    A k tomu účtovníkovi: neviem, či musí ovládať účtovník komplet všetky znenia všetkých zákonov. Sa mi niečo vybavilo, že oprava nepodstatných chýb minulých rokov, ale nevedela som, kde to mám hľadať. A ak to niekto vie z hlavy, tak to je rýchlejšie, ako pol dňa čítať zákony, keď ani neviem v ktorom to mám hľadať.
    vanessa2 naúčtujete teraz ked ste ho obdržali žiadne dodatočne netreba podávať, normalne zaúčtujete kedy ste ho obdržali samozrejme že nie všetci vieme všetko a na chybach sa človek učí
    marjankaj Ešte ti to treba aj preložiť?
    § 3
    (1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.
    marjankaj pokiaľ ide o DPH ak faktúra bola z tuzemska, tak platí §51/2
    (2)..... Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. ....

    Ak je faktúra z iného členského štátu, tak treba podať DDP DPH.
    karakul ... no oni ten dobropis mali.... len akosi ho nenašli do lehoty na podanie DP... medzi "dostať" uvádzaným v zákone a "našli" je nepatrný rozdiel.
    marjankaj To síce máš pravdu, ale dokazovať musí daňová kontrola. A ako dokáže, že som ten dobropis mal? Teda ak nebol poslaný doporučene? A ak by som ho aj mal, tak sa niekedy stratí, zničí, prípadne ukradne. To že prevezmem obálku na pošte ešte neznamená, že ju musím aj hneď otvoriť. A tých 27 euri snáď neohrozí štátny rozpočet, ak sa to presunie do iného obdobia.
    No píše, že "sa im nedostal". Tak nech to napíše po slovensky. Mňa nezaujíma kedy bol vystavený alebo poslaný.
    A nech DU dokazuje, že ten dobropis mali.
    Iwett DU by to dokázal ľahko, lebo bol zaslaný emailom, ale nevytlačený. Ale jedná sa o malú sumu, nejdem dávať dodatočné....Ďakujem za rady.
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Iwett Takže som dobre rozumela, že musím podať dodatočné DP?
    marjankaj Ja som písal, že si máš pozrieť zákon. Samostatný účtovník by ho mal poznať.
    A ak sa ti nepáči moja rada, tak sa riaď tým, čo ti poradil Gabo71. To bolo fakt k veci.
    Tweety Musí je veľký pán ale nemusí ešte väčší.
      zbaliť

    Zabudnutý zanedbateľný dobropis z minulého účtovného obdobia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.