Zavrieť

Porady

Autorské práva - intellectual property - ochrana kódu, ako na to so zmluvou?

Dobrý deň všetkým,

zamestnávame teraz ako s.r.o. prvý mesiac živnostníka, ktorý pre nás kóduje / programuje časť webstránky (frontend aj backend) a ja neviem na internete nikde nájsť zmluvu, ktorá by mi umožňovala ochrániť všetok know-how, ktorý u nás ten živnostník nadobudol, plus všetku robotu ktorú u nás urobil.

Teoreticky, by som mal na ňu nárok automaticky (ak prezradím živnostníkovi ako vyrobiť stôl a za jeho výrobu mu potom zaplatím, stôl by mal byť môj), no viem, že s programovaním a všeobecne s know-how to funguje trochu inak. Nevedeli by ste mi niekto prosím načrtnúť zmluvu / dohody, ktorú by som mu mohol dať podpísať? Alebo poradiť aspoň iným spôsobom, popr. vlastnou skúsenosťou?

Vopred Vám ďakujem a prajem pekný deň!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    Jedna vec sú autorské práva k dielu, ktoré vytvorí na základe Vašej objednávky a tie si môžete zmluvne uplatniť vo svoj prospech.
    Druhá vec je know-how, ktoré mu poskytnete. To si reálne neuchránite, s tým sa treba zmieriť.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Belasy Ďakujem Vám pekne za odpoveď pán Ing. Janoška! Nevedeli by ste mi prosím poradiť paragrafy, ktoré by som do zmluvy mohol dať, poprípade nejaký návrh zmluvy? Gúglim o 106, no nedarí sa mi nič nájsť...
    Ing. Ľubomír Janoška Nenájdete...
    "Autorské majetkové práva k dielu vytvorenému na základe tejto zmluvy a jeho súčastiam vrátane zdrojových programov vykonáva odberateľ."
    (odberateľ = Vaša spoločnosť, dodávateľ = kóder živnostník)
    Belasy Ďakujem Vám veľmi pekne!
      zbaliť
    Belasy Dobrý nápad, ale žiaľ, potom by bol vývoj príliš pomalý.. Premýšľali sme ešte nad Indiou, ale tam všetko robia tak, že to po nich treba opravovať. A v konečnom dôsledku radšej dám prácu Slovákovi, no chcem ju mať ochránenú...
    marjankaj No ťažko chytať dvoch zajacov naraz.

    Autorské práva - intellectual property - ochrana kódu, ako na to so zmluvou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.