Zavrieť

Porady

Stravné lístky

Dobrý deň,
veľmi pekne Vás prosím o Váš názor.. Mám totiž istú (asi aj morálnu) dilemmu. Pracovníčka je zamestnaná v dvoch firmách, v jednej má pracovný úväzok 5 hodín (doobeda), v druhej 3 hodiny .. Problém mi nastáva v situácií, keď ide ráno napr. k lekárovi.. Vtedy nemá nárok na stravný lístok.. Celkovo (v oboch firmách) má však odpracovaných viac ako štyri hodiny.. A ona sa ohradila, že pracuje v tých firmách podľa požiadavky, a teda sa pri nej nedá presne určiť, že v jednej odpracovala 5 hodín (doobeda), v druhej 3 hodiny.. Dali by ste jej ten stravný lístok alebo nie?
3 komentárov     zbaliť
ivka70 Aky ma definovany pracovny cas v zmluvach? Ma pohyblivu pracovnu dobu alebo fixny cas?
Emik27 V pracovnej zmluve má definovaný pracovný čas: 25 hodín týždenne. V druhej 15 hodín. Pohyblivú pracovnú dobu nemá..
veronikasad Nemáš čo riešiť - ak výkon práce vo vašej firme bude viac ako 4 hod., nárok na príspevok na stravovanie má, ak nebude (pôjde k lekárovi) - nemá. Doba výkonu práce v inej firme v ten istý deň ťa nezaujíma.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    podľa zákona nie, ale ako si písal, ide o morálnu dilemu

    Teda predpokaldám, že v PZ má uvedené, v ktorej firme má aký fond pracovného času...
    Emik27 Áno, samozrejme...

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    A čo teba ako zamestnávateľa do toho, čo robí alebo nerobí v inej firme.
    Ty sa zaoberáš vlastnou firmou, ak u teba neodpracovala 4 hodiny, nárok na stravný lístok nemá.

    Môže mať aj 10 zamestnaní, každé sa berie osobitne.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gabi03 mám pocit, že fyzicky je to ten istý človek-zamestnávateľ, len na dva rôzne firmy
    kn-alka môže byť, ale zadávateľ(ka) si musí uvedomiť, že sa aj tak jedná o 2 rôzne firmy
    Gabi03 súhlas
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad čo s tým má DU ? Zákonník práce kontroluje Inšpekcia práce ...
    juzek691 no asi to, že ak daš niekomu stravný lístok na ktorý nemá nárok, tak to je nedaňový výdavok
    veronikasad To je síce pravda, ale chcela by som vidieť daňovú kontrolu, ktorá bude kontrolovať dochádzku či v daný deň odpracovala viac ako 4 hod. To by sa vo firme veľmi museli nudiť ...
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Práca u každého zamestnáv. sa posudzuje samostatne. Ak u vás odpracuje za zmenu 5 hod. nárok na SL, teda zabezpečenie stravy, má.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak ma fixnu pracovnu dobu, posudzujes nevyhnutne potrebny cas na navstevu lekara len v ramci toho jedneho zamestnavatela a casu.
    To, ze praocvnicka robi podla potreby, nie je uplne v sulade s jej zmluvami, aj ked ide o toho isteho majitela 2 firiem.
    Ak robi v prvej viac ako 5 hodin, ma nadcas ale ten nesmie zasahovat do pracovneho casu v druhej firme.

    Z pravneho hladiska ak je u lekara aspon hodinu z prac. casu v prvej firme, narok na zabezpecenie stravy nema. To jej radsej namiesto navstevy lekara uznajte nahradne volno za tie nadcasy ... a narok jej vznikne.
    Emik27 Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.. Ešte by som sa rada opýtala k Vašej vete: "Ak robi v prvej viac ako 5 hodin, ma nadcas ale ten nesmie zasahovat do pracovneho casu v druhej firme."
    Áno, nesmie zasahovať.. Ale posunúť začiatok výkonu práce v druhej firme môže? Napr. v druhej firme nezačne o 12,30 hod. ale napr. až o 14:00 hod. (lebo v prvej firme pracovala nadčas)? V pracovnej zmluve je vymedzený pracovný čas iba na 15 hodín týždenne...
    Ešte pre uistenie... Ak v jeden deň neodrobí celé 3 hodiny, ale nadrobí si ich inokedy, tak to nevadí, však? Dôležité je, aby mala odrobený celý pracovný fond za mesiac...
    Ďakujem ešte raz!!!
    ivka70 To by platilo, ak by mala pohyblivu pracovnu dobu. Ak ma fix v druhej firme napr 13,00 - 16,00, mala by presne v tom case pracovat tam.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak nemáte "cvikačky" prac.času a chceš vyriešiť morálnu dilému ku spokojnosti pracovníčky, návštevu u lekára neeviduj ako prekážku v práci, ale výkon práce a nárok na SL za daný deň vznikne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.