Zavrieť

Porady

Odmietnutie dovolenky zamestnavatelom-vypovedna doba

Dobry den,
chcel by som poprosit o radu ako postupovat v nasledovnej situacii.
Plynie mi vypovedna lehota, ktora skonci 30.9., od 1.10. nastupujem u noveho zamestnavatela v KE - momentalne pracujem v BA. Mam narok na 11.5 dna dovolenky po zohladneni pomernej casti na tento rok, no ked som zamestnavatela poziadal aby mi dal 3 dni dovolenky na konci mesiaca z dovodu prestahovania sa na Vychod ten odmietol z dovodom ze ma potrebuju v praci. Nemyslim si ze ma zamestnavatel pravo odmietnut mi cerpanie dovolenky naviac s prihliadnutim na dovody ktore mam. Jednoducho sa potrebujem prestavat a zariadit s vsetky formality pred nastupom na nove miesto.
Prosim vas o radu ako postupovat a ci zamestnavatel kona v sulade zo zakonom.

Vopred dakujem
veronikasad Kto dával výpoveď - zamestnanec alebo zamestnávatel ?
lacotinka Mohol by mi Tibor (ten s tým "chobotom" ) vysvetliť, čo konkrétne sa mu nepáči na :
//////////////////
nepýtaj sa sprostosti (tu)
čerpaj RD tak , aby si napr. 25.9. mal ešte 3 dni
napíšeš dovolenkový lístok na 3 dni
odovzdáš
a 30.9. iba prídeš dorobiť výstupné papiere
///////////////////

PS
je to najjednoduchšie riešenie
s nikým sa nemusíš dohadovať , ani dohodnúť - -
stačí to urobiť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Konanie zamestnávatela je v súlade so Zákonníkom práce.
    Pozri § 111 ZP

    http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...015-a.html#110

    Máš nárok na prac.volno v súvislosti so sťahovaním a hľadaním práce v zmysle § 141 odst. 2 Zákonníka práce

    h) presťahovanie zamestnanca, ktorý má vlastné bytové zariadenie; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň pri sťahovaní v tej istej obci a pri sťahovaní do inej obce najviac na dva dni; ak ide o sťahovanie v záujme zamestnávateľa, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy,
    i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.
    Naposledy upravil veronikasad : 01.09.15 at 18:13
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    peter07 Dakujem za odpoved, dany paragraf som si precital no nemyslim si ze z neho vyplyva ze zamestnavatel ma pravo zamietnut mi dovolenku... v ZP sa pise :"Pri určovaní dovolenky je potrebné
    prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. ", svoje dovody povazujem za opravneny zaujem
    veronikasad Ty ano, zamestnávatel možno nie ... Skús využiť § 141, aj keď možno bude bez náhrady mzdy. Nevyčerpanú dovolenku ti preplatí pri skončení prac.pomeru.
    peter07 dakujem velmi pekne myslim ze to sa da presne uplatnit na noj pripad ... este by som sa chcel spytat... podla zakona by moja vypovedna mala byt 1 mesiac kedze som bol vo firme menej ako rok... no zamestnavatel ma prehovoril aby som suhlasil s 2 mesacnou prave koli mnozstvu prace, hladaniu mojej nahrady atd. nakoniec som suhlasil... da sa este spatne argumentovat aj tym ze podla zakona by som uz vo firme nemusel byt ? Alebo co som podpisal to som podpisal a uz sa o to nemozem opriet ?
    veronikasad čo znamená prehovoril ? a čo si vlastne podpísal ? dodatok k prac.zmluve na dobu určitú ? Alebo dohodu o skončení prac.pomeru v zmysle § 60 ZP ?
    peter07 dal som vypoved kde bolo uvedene ze vypovedna doba skonci 30.9. (teda bude trvat 2 mesiace) vypoved podpisal a prijal zamestnavatel 27.7.... 1 rok vo firme mi uplynul az 1.8. Kontrakt som mal na dobu neurcitu...
    veronikasad V pracovnej zmluve máš dohodnutú akú výpovednú dobu ?
    peter07 v pracovnej zmluve mam uvedene ze vypovedna doba sa riadi prislusnymi platnymi predpismi SR
    veronikasad Nie som si istá, či dlžka výpovednej doby sa riadi dobou zamestnania v časeu podania výpovede, alebo v čase ukončenia prac.pomeru. Dátum ukončenia prac.pomeru si (iniciatívne) vo výpovedi písať nemusel.
    avalik Vypovedna doba sa urcuje v zavislosti od dna dorucenia vypovede.
    peter07 to je pravda...zial nasiel som taky vzor vypovede na nete no nebola to najstastnejsia inspiracia pokial viem dolezity je datum podania vypovede
    peter07 dakujem za prispevky a uzitocne info... v kazdom pripade sa o tom budem este so zamestnavatelom bavit, konci mi v BA a najomna zmluva a veci si nestihnem prestahovat ked mi tu dovolenku nedaju, dufam ze mi neskoncia na ulici
      zbaliť
    veronikasad to kde takto funguje ? Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel.
    peter07 ak pod RD myzlis Rodicovsku dovolenku tak na tu ako slobodny a bezdetny nemam narok...
    veronikasad RD je aj skratka riadnej dovolenky ...
    Chobot TAk toto je poriadne zlá rada. Ak mu dovolenku neschvália, tak bude mať neospravedlnenú absenciu a za každý deň absencie mu môžu krátiť dovolenku o 2 dni. Takže nakoniec by prišiel o 3 dni dovolenky.

    Odmietnutie dovolenky zamestnavatelom-vypovedna doba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.