Zavrieť

Porady

Zdravotné odvody z dividend pre cudzincov

Dobrý deň,

Mam prechodný pobyt na Slovensku (môj trvalý pobyt je nie v EÚ). Od 2015 mám s.r.o. V 2016 chcel by si vyplatiť dividendy. Samozrejme zaplatím pred tím daň z príjmov právnickej osoby (22%) ale na internete našiel som že ešte budem musíeť platiť zdravotné odvody z dividend (asi 14%). V inom članki čítal som že tí odvody nie musí platiť osoba, ktorá nie je verejne zdravotne poistená na území SR. Nedávno si kupíl (zaplatil za to súkromné peniaze) nieake poistenie v Union. Tak čo teraz? Musím platiť nieaké zdravotné odvody z dividend alebo nie?

A ešte čo to je "verejné zdravotné poistenie"? Je to všetke poistenie v SR alebo iba to za ktoré nie platil som svoje súkromné peniaze?

Prepáčte keď tie otázky je hlupý ale som tu bývam iba niekoľko mesiacov a ešte nie všetko pochopil.

Ďakujem a prepáčte že moja Slovenčina nie je dobrá.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    V UNION je možné mať aj verejné zdravotné poistenie aj "neverejné" =komerčné zdravotné poistenie pre cudzincov. Ak máš to verejné - potom budeš platiť poistné z dividend, ak máš "neverejné", tak z dividend platiť nebudeš.
    Verejné zdravotné poistenie je povinné pre tých cudzincov ktorí sú tu napr. zamestnaní, vykonávajú samostatnú zárobkovú činnosť (živnosť a pod.) alebo ak tu majú trvalý pobyt.
    Ak máš verejné poistenie, tak máš kartičku, na ktorej je napísané Preukaz poistenca verejného zdravotného poistenia a je tam uvedený kód zdravotnej poisťovne 27 (možno 2700).
    Ak máš nejaký iný preukaz, tak je to komerčné "neverejné" poistenie.
    Max2015 Ďakujem, všetko jasné!

    Zdravotné odvody z dividend pre cudzincov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.