Zavrieť

Porady

OA a PHM

Ahojte , chcela by som Vás poprasiť o radu. Ak by živnostník chcel využívať osobný automobil na podnikanie, ale auto je napísané na manželku, môže napísať nájomnú zmluvu medzi manželkou a sebou? V prípade ak áno , tak môže priamo do nákladov účtovať nákup PHM a náhradné diely a odpočítať si z toho DPH ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Ak nadobudli auto počas trvania manželstva, patrí do bezpodielového spoluvastníctva a nie je potrebná žiadna zmluva o prenájme. Ak si chce uplatniť spomenuté výdaje ako dańové, mal by si prihlásiť auto na platenie dane z mot.vozidiel (bolo by dobré, keby ju aj zaplatil).

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Auto samozrejme prihlási na daň z motorových vozidiel, ale neviem či môže uplatniť paušálnu náhradu a v tom prípade z nákupu PHM si nemôže odpočítať daň. Alebo môže priamo účtovať PHM a ostatné náklady s nárokom na odpočet DPH, resp. či môže zaradiť auto, ktoré je napísané na manželku do majetku firmy?

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    To mi jasné, len neviem, či môžem zaradiť automobil do firmy , ak technický preukaz nie je vystavený na živnostníka, ale na jeho manželku?

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    jued
    To mi jasné, len neviem, či môžem zaradiť automobil do firmy , ak technický preukaz nie je vystavený na živnostníka, ale na jeho manželku?
    Myslím si že na zaradenie do podnikania nie je potrebné aby bol človek zapísaný do technického preukazu ako živnostník.Zaujímalo by ma aké skúsenosti s touto problematikou majú ostatní.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.