Zavrieť

Porady

sociálne poistenie počas §136 ZP

Zamestnanec chce čerpať podľa § 136 ZP voľno bez nároku na náhrady mzdy /prekážka v práci z dôvodu všeobecného záujmu/ treba ho odhlásiť zo sociálnej poisťovne, prerušiť poistenie? Ide na 3dňové školenie hasičov, náhradu mzdy dostane od zriaďovateľa kurzu.
Alebo len dám v mzdovom programe ospravedlnené neplatené voľno na 3 dni?
Naposledy upravil Zuzy : 14.09.15 at 04:05
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Pozri si poriadne v§137 ZP definície a ja som to tam nenašla,že by mal nárok na pracovné voľno: http://www.szk.sk/files/legislativa/..._v20150901.pdf
    Oprava:...výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme...
    pozri si definíciu v §137 a podľa mňa nárok na pracovné voľno nemá.Sú tam definované tieto termíny a školenie tam nie je.
    Naposledy upravil Peggynka : 14.09.15 at 07:16 Dôvod: úprava
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zuzy § 136
    (1) Zamestnávateľ*poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na
    výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak
    túto činnosť* nemožno vykonať* mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne
    zamestnávateľ* bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva
    neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ*so zamestnancom nedohodne inak.
    Ja som sa riadila podľa tohto paragrafu, neplatené voľno by sme mu nechceli dať, zbytočne by sme prerušili poistenie.
    Zuzy tak nech čerpá dovolenku
    Peggynka Prepáč,opravila som,čítaj.
      zbaliť

    sociálne poistenie počas §136 ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.