Zavrieť

Porady

Kúpa auta od manžela

Ahojte, prosím Vás, môže SZČO kúpiť auto od manžela - nepodnikateľa, aby ho mohla dať do obch. majetku? Nevadí, že sú manželmi? Ďakujem.

A ešte Vás prosím, ak kúpim staršie ojazdené auto, teda napr. 6 ročné a zaevidujem ho do obch. majetku, tak mám nárok aj na odpisy?
Naposledy upravil mondes : 07.10.15 at 19:37
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1. prečo by to robil ? Auto je v BSM manželov.

    2. Nesleduje sa celkový vek auta, ale doba odkedy je auto vo vlastníctve FO. Auto zaradí do I. odpisovej skutiny a normálne odpisuje. Ak by ho mal v osobnom vlastníctve viac ako 4 roky a zaradil ho do podnikania, nevznikne mu žiadny nárok na odpisy, môže si uplatňovať len náklady súvisiace s prevádzkou mot.vozidla.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes 1. Pretože chce kúpiť ďalšie auto a tam by mal zľavu 20%, ak je vlastníkom min. dvoch áut na predtým. Preto rozmýšľa, že jedno auto už má, druhé kúpi od manžela a na to tretie v tom prípade dostane zľavu. Viem, je to špekulácia, ale inak sa k tejto zľave nedostane. Čo myslíš Veronika, nebude to čudné, že kupuje auto od manžela?


    2.Presne o to mi išlo. Totižto som našla článok, že ak má FO auto napr. od r. 2013 a do obch. majetku ho zaradí až v r. 2015, tak za r. 2013 a 2014 nie je nárok na odpisy a teda v r. 2015 sa pokračuje v odpisovaní. Takže to platí len v prípade, že jedna a tá istá osoba mala auto najprv ako súkr. osoba a potom si ho dala do obch. majetku. Správne?
    Ale ak by SZČO kúpila v r. 2015 dvojročné auto od inej osoby, tak na to, že auto už má 2 roky sa neprihliada a odpisy si rozpočíta na ďalšie 4 roky. Správne? Ďakujem pekne.
    veronikasad k bodu 2 - správne

    k bodu 1 - nie som odborník na túto problematiku, ani neviem o akú zlavu ide. Podla mňa, pokial nemaju vysporiadane BSM - je to blbosť.
    Consultix K tej zlave: To kto poskytuje takuto nezmyselnu zlavu? Vobec mi to nedava logiku... (Bola to recnicka otazka, netreba odpovedat )
    Ale k podstate: Ak predajca trva na tom, ze musi byt vlastniom dvoch vozidiel, tak za predpokladu BSM je tato podmienka splnena (ak sa nevyzaduje vyhradne vlastnictvo): Je totiz bezpodielvym spoluvlastnikom toho motoroveho vozidla.
    Len nahlas rozmyslam: Co tak skusit vozidlo len tak prepisat na DI? Uvazujem nad tym, ze teraz su vlastnici obaja, ale zapisany je len jeden z manzelov. Preco by nemohol byt po zmene zapisany prave druhy z manzelov...
    mondes Ďakujem, áno aj o tom sme sa bavili, no vraj obidve autá musia byť v podnikaní a nie na rodné číslo, ale na IČO. Až potom na tretie auto dostane zľavu 20%.Mne sa to tiež zdá celé čudné, mám pocit, že klient veľmi neporozumel predajcovi áut.
      zbaliť

    Kúpa auta od manžela

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.