Zavrieť

Porady

Pohoda - vyučtovacia faktúra - Účtujem správne?

Ospravedlňujem sa vopred, ak sa pýtam triviálnu vec, ale učím sa účtovať v Pohode (jednu firmu, tak musím účtovať) a nie som si celkom istý týmto zaúčtovaním.

Firma si objednala plošinový vozík v cene 160 eur bez DPH.
Firma uhradila zálohovú faktúru (poslaná iba mailom ako odpoveď na objednávku) - zálohová faktúra aj tak nie je účtovným dokladom, tak o nej ani neúčtujem.
Následne prišla faktúra k prijatej platbe a zaúčtoval som ju nasledovne
160 eur na 314/321
32 eur DPH na 343/321

Platbu cez bankový účet budem párovať s touto faktúrou - tu si nie som celkom istý, či to vôbec môžem nakoľko doklad bol vystavený až po prijatí platby a teda by neexistoval, žiaden doklad, na základe ktorého odišli peniaze z firmy. Ale zas keď zálohová faktúra nie je účtovným dokladom, tak je to asi jedno.

V ďalšom mesiaci firma dodala plošinový vozík a ja účtujem cez Interný doklad
160 eur 501/321
32 eur DPH 343/321

a následne cez ďalší interný doklad

160 eur 321/314
32 eur DPH 321/343
Pričom som si nastavil pri tých interných dokladoch, že to nemá ísť do Priznania DPH a ani do KV, nakoľko to tam už je z faktúry k prijatej platbe.
Systém ma nechce pustiť účtovať na jeden doklad, lebo by vyšla výsledná suma nula eur a to ma nepustí zaúčtovať. Robím to dobre alebo sa to má robiť nejako ináč.
Naposledy upravil TomasBugiy : 09.10.15 at 06:58
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    amera je offline (nepripojený) amera

    Dôchodca amera
    Neuvažuješ správne
    Vystavenú zálohovú faktúru dáš predkontáciu Bez, po úhrade cez účet zaúčtuješ 321/221 v banke a zlikviduješ zál.fa. Pohoda sa Ťa opýta či chceš vystaviť daňový doklad dáš áno a atomaticky Ťa prehodí na faktúry v položkách už budeš mať koľlko majú zaplatiť to zaúčtuješ 518/321 DPH 343/321 a druhá položka je uhradená zál. fa.321/314 to je všetko. V pohode musíš vždy po úhrade zálohu zlikvidovať a až tak vystaviť daňový doklad.
    amera Prepáč dala som predkontácie k prijatým dokladom.
    Takže VZ je Bez Faktúra 311/602 DPH 311/343 banka 221/324

    Pohoda - vyučtovacia faktúra - Účtujem správne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.