Zavrieť

Porady

Mozem mat nedoplatok na zdravotnej poistovni?

Dobry den,
chcem Vas poprosit o nazor, pripadne radu k mojej situacii:
V roku 2013 som bola szco+ 9 mesiacov zamestnana.
Za toto obdobie som mala nulove rocne zuctovanie v zdrav.poist., teda mi ani nenavysili preddavky na 2014.
V 2014 som bola od zaciatku 6 mesiacov na dlhodobej pn kvoli rizikovemu tehotenstvu, nasledne na materskej. Teda odvody za mna platil stat. Bola som nadalej szco, prijmy boli minimalne.
Na moje otazky v soc.poist. aj zdrav.poist. mi bolo odpovedane ze rusit zivnost nemusim, nedoplatky mat isto nebudem.
Pred mesiacom mi prislo zo zdrav.poist. rocne zuctovanie s nedoplatkom 302 eur.
Ked som s tym bola na poistovni, nech mi to vysvetlia, nevedeli mi to vysvetlit, nechapali to, lebo u nich v systeme stale nevidia ziadne navysene preddavky a teda ked tam nemam navysene preddavky nevedia preco mam nedoplatok. Odporucili mi podat namietku. Tu som podala.
Dnes mi k nej prislo vyjadrenie od Uradu nad zdrav.star., ze sa namietka zamieta a ze to mam uhradit.

Nakolko teda vobec nerozumiem tomu, preco mam platit nedoplatok, chcem sa obratit na Vas, mozno mi to niekto budete vediet vysvetlit. A teda aj moja otazka- je to opodstatnene? Mam podat odvolanie voci rozhodnutiu Uradu? Pripadne ak to mam zaplatit, mam narok na splatkovy kalendar?

Vopred dakujem zakazdu odpoved.
5 komentárov     zbaliť
Chobot Ktorá zdravotná poisťovňa?
natassa22 union
veronikasad Doplň výšku príjmov, resp. základu dane SZČO.
natassa22 3435 eur
veronikasad to sú príjmy alebo základ dane ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ano mozes,
    Aj ked neplatis preddavky, z prijmov SZCO odvody platis, a prijmy si mala aj ked minimalne ... prepocitaj si to.

    §11
    (9) Ak sa dôvody na platenie poistného štátom prekrývajú, štát platí poistné len raz. Osoby uvedené v odseku 7 sú povinné z príjmu zo zárobkovej činnosti podľa § 10b platiť poistné podľa § 13.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    natassa22 Dakujem za odpoved. to znamena, ze ked mi zvysili preddavok na tento rok, co som sa dozvedela pred mesiacom z ich listu - uz som teraz zasa v nedoplatku, kedze od januara za mna stat plati len zaklad? a teda mi dalsi nedoplatok pride o rok? a ked tento rok nemam ziadne dalsie prijmy a poberam len rodicovsky, tak v 2017 mi poslu preplatok na zaklade buducorocneho nedoplatku, ci ako mam teraz tomu rozumiet?
    veronikasad V RZZP za rok 2013 máš uvedenú výšku neupraveného preddavku. Ak tvoja živnosť trvá, si povinná platiť preddavok od začiatku rod.dovolenky, aj keď nemáš v roku 2015 žiadny príjem. V RZZP za rok 2015 ti vznikne preplatok, ktorý ti (po zdanení vrátia).
    veronikasad Doplň ešte základ dane z podnikania za rok 2014.
    natassa22 Dakujem za odpovede. Uz to chapem. A je teda moznost poziadat Urad pre dohlad aj o splatkovy kalendar?
    natassa22 To boli prijmy za 2014. Za 2013 neviem, musela by som to volakde dohladat.
    veronikasad skúsiť môžeš, informuj sa najskôr na podmienky splátkového kalendára na pobočke UNION
    veronikasad Zisti si na pobočke či ti z RZZP za rok 2013 nevznikla počas rod.dovolenky povinnosť platiť preddavky. Lebo sa ti môže stať, že budeš evidovaná ako neplatič a bude ti poskytnutá len neodkladná zdravotná starostlivosť
    natassa22 Toto viem isto ze preddavky za 2013 pre 2014 mi nevznikli, to mi na pobocke vtedy vraveli ze to je v poriadku, tak snad je. Spytam sa este, dakujem.
    veronikasad Preddavky z RZZP za rok 2013 sa platia v roku 2015. Ak si v roku 2012 živnosť nemala, mohla si si určiť VZ pre platenie preddavkov v roku 2014 nula a pretože si mala základ dane z podnikania, vyšiel ti v RZZP za rok 2014 nedoplatok.
    veronikasad Ak živnosť od 1.1.2016 nepozastavíš, určite ti vyjde platiť preddavky od 1.1.2016 - z RZZP roku 2014.
    natassa22 Super, toto som potrebovala po lopate vysvetlit. A teda ak som nemala 2013 nedoplatok, tak tento rok mam preddavky stale rovnake a su vykryte statom kedze som na rodicovskej? A toto rzzp za 2014 kde bol nedoplatok mi navysilo preddavky az na rok 2016? Dobre chapem?
    veronikasad Nie, zle chápeš. Čítaj ešte raz a pomaly všetky moje komentáre.
    natassa22 uz tomu rozumiem. dakujem pekne za tvoju ochotu a cas.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak suma 3435€ je základ dane z podnikania, výpočet nedoplatku z RZZP je správny, pretože zdr.poistenie sa počíta podľa vzorca :

    Základ dane + zaplatené poistné (ZP+SP) /1,6 * 14 % - zaplatené preddavky ZP = nedoplatok

    V tvojom prípade :

    (3435 + 0) /1,6 *14 % - 0 = 300,56 € (možno si neuviedla presnä sumu ZD)

    Poistenci štátu preddavky platiť nemusia (ak im nevyjdu z RZZP za predch.obdobie), ale v prípade kladného základu dane z podnikania musia vždy počítať s nedoplatkom.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Písal som ti aj SS. Sem ti pripájam ten súbor (heslo máš v SS). Máš tam ešte aj nedoplatok z RZZP z roku 2012, síce len 0,05 EUR. To síce nemusíš uhradiť, ale bolo by lepšie, aby tam nebola žiadna suma.

    Splátkový kalendár:

    V unione funguje tak, že poisťovňa umožní splátky, ak poistenec zaplatí preddavok 10, 20 resp. 30 % z dlžnej čiastky. Čím vyšší preddavok zaplatí, tým dlhšiu dobu na splátky dostane. (pri 10% su to tuším 3 splátky). Žiadosť ale musíš spísať na kontaktnom mieste a tam aj uhradiť zálohovú platbu (resp. prvú splátku). Ostatné ti už povedali.

    Mozem mat nedoplatok na zdravotnej poistovni?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.