Zavrieť

Porady

Archivácia účtovných dokladov po 13 rokoch

Dobrý deň,
obdržali sme list z ministerstva vnútra SR,v ktorom nás žiadajú o predloženie dokladov z roku 2002. Doklady sme po 10 rokoch zoskartovali. Môžu od nás požadovať doklady staré 13 rokov?
Ďakujem.
8 komentárov     zbaliť
Chobot Aká bola doba archivácie podľa archivačného plánu tých dokumentov?
Iwett Sú to faktúry, dodacie listy, stavebné denníky, tak sme ich archivovali 10 rokov. Správne?
Chobot Pokiaľ to neboli personálne a mzdové veci, tak podľa mňa 10 rokov bolo dosť.
Iwett Takže keď odpíšeme, že požadované doklady už nemáme k dispozícii, bude to v poriadku? Ja som zostala zaskočená, či dobre chápem slovo archivácia, keď po 13 rokoch od nás požaduje doklady.
Ing. Ľubomír Janoška 10 rokov je zrejme správna registratúrna lehota (mala by byť uvedená výslovne v reg. pláne), ale po uplynutí tejto lehoty bolo treba požiadať štátny archív, "aby si zobral, čo uzná za vhodné" a likvidovať až potom.
Iwett Takže sme to nemali skartovať?
Gabi03 mali ste to skartovať po odsúhlasení archívu... pravdepodobne by vám to aj tak odsúhlasili.... odpíste v znení, že dokumenty boli na základe archivacneho plánu skartované
Iwett Ďakujem za rady, som nevedela, že sa musí niekde posielať žiadosť o odsúhlasenie. Už som múdrejšia zas. Dúfam, že to nebude taký veľký problém, že sme si doklady skartovali bez odsúhlasenia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Podľa toho, aké dokumenty to sú, tak aj môžu. Ak sú zoskartované, tak už ich naspäť dokopy nebudete dávať.Ale do budúcna - poradiť sa s najbližším okresným archívom, vypracovať vo firme archivačný poriadok a registratúrny plán a vyraďovať len v súlade s ním.
    Iwett Dúfam, že z toho teraz nebudeme mať nejaké väčšie problémy, a do budúcna už sa poučíme... celý život sa človek učí a aj tak všetko nevie. Ďakujem všetkým za rady.

    Archivácia účtovných dokladov po 13 rokoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.