Zavrieť

Porady

dokedy môžem byť PN ak nemám nárok na materskú?

Dobrý deň - momentálne som PN (od 1.5.2015 kedy zamestnávateľ zistil, že som tehotná a v 3mesačnej skúšobnej lehote ma vyhodil) keďže predtým som bola na RD so starším synom nemám nárok na materskú.. Na tú by som mala nastúpiť za 4 týždne.. ako to mám riešiť lebo pani na sociálke teda ochotná poradiť mi nebola... papier mi Dr. musí vypísať tak či tak - mám ho zaniesť na sociálku a príde mi vyrozumenie, že nemám na ňu nárok a s tým po narodení dieťaťa pôjdem na ÚPSR a dajú mi rodičkovský? a môžem byť pritom stále na PN (lebo na tú nárok z ochrannej lehoty mám) ? ak áno dokedy? ďakujem
veronikasad Počas RD s prvým dieťaťom pracovný pomer trval ?
silvia999 nie, ale to som mala ešte nárok na MD z predošlého zamestania
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pozorne si prečítaj odpoveď Janky Motyčkovej v linku, ktorý ti priložila Ivka.

    Neriešila som takýto prípad, ale postupovala by som takto :

    - od gynekologičky by som si vypýtala na Výmennom lístku potvrdenie o predpokl.termíne pôrodu a dátume nástupu na materskú. S ním by som išla do SP, kde preveria nárok na materské a príp. vydajú o tom, že nárok nevznikol, potvrdenie.

    PN-ku neukončuj, na nemocenské máš nárok min. do konca 6. týždňa po pôrode. Žiadosť o materské nech ti tiež nevypisuje. Presné "inštrukcie" by ti mali dať v SP, keď si pôjdeš pýtať to potvrdenie, že ti nárok nevznikol ...

    Keď sa dieťa narodí, treba ísť na UPSVaR s rodným listom dieťaťa a potvrdením zo SP, že nevznikol nárok na materské a vybaviť si rodičovský príspevok. Vyplácať ti ho začnú od mesiaca, kedy sa dieťa narodí.

    Nezabudni tiež po narodení dieťaťa (s rodným listom) isť do SP a prihlásiť sa na registračnom liste fyzickej osoby na dôchodkové poistenie - ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Po narodení dieťaťa treba riešiť aj zdravotné poistenie, nielen dieťaťa, ale aj seba ...
    veronikasad Ešte jeden dovetok - ak PN-ku ukončíš, ďalšiu ti už zrejme nebude môcť lekárka vystaviť, lebo v súčasnosti nemáš aktívne nem.poistenie. Či sa na teba vzťahuje ochranná doba aj v prípade druhej PN-ky - neviem.
    silvia999 ďakujem, veľmi ste mi pomohli - takto nejako si aj ja myslím, že by to mohlo byť len keď som sa pýtala u nás v SP tak ma pani úplne odbila a vôbec nebola ochotná poradiť..o( a ešte k tomu zdravotnému poisteniu mňa - to potom pôjdem až s potvrdením zo SP že sa starám o dieťa do 6 rokov a bude ho za mňa platiť štát, pravda?
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    silvia999 no v prvom rade, že mne sa už toto v mojich príspevkoch nezobrazuje a v tejto novej otázke sa pýtam na trochu iné veci.. či mi musí Dr. vypísať materskú tak či tak a či popritom môžem byť stále na PN... keď sa dieťa narodí či teda môžem byť ešte tých 6 týždňov potom na PN a či mi potom za to obdobie vyplatia aj rodičovský.. ja vôbec neviem ako to mám urobiť keď sa ma Dr. za mesiac spýta na nástup na materskú... ďakujem
    veronikasad doplň odpoveď či prac.pomer počas RD s prvým dieťaťom trval. Kolko rokov má prvé dieťa ?
    silvia999 nie, ale tam som mala nárok na MD z predošlého zamestania a dobrovoľného poistenia, syn bude mať v decembri 4r.
    ivka70 Zobrazuje sa ti to v tvojich otazkach, prispevok tam nemas .... a mohla si pokracovat v tej otazke, ked si chcela dalsie informacie
    silvia999 tak prepáčte, že sa tu v tom nevyznám tak ako Vy.. ja som našla iba moje príspevky a tam to nebolo
      zbaliť

    dokedy môžem byť PN ak nemám nárok na materskú?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.