Zavrieť

Porady

Oplatí sa 6 rokov pred dôchodkom pracovať na dohodu?

Oplatí sa nezamestnanému, (evidovanému na Úrade práce),6 rokov pred dôchodkom zamestnať na dohodu,keďže je tam limitovaná mzda (aby nebol vyradený)? Ide o to, získať aspoň nejaké odpracované roky do dôchodku. Lenže pri tak nízkom príjme si ten dôchodok tiež pokazí. Tak na čo prihliadať- na príjem, či na tie odpracované roky?
A tiež- ako sa rátajú tie roky do dôchodku, keď pracuje len na polovičný úväzok?
4 komentárov     zbaliť
veronikasad kolko rokov dôch.poistenia má doteraz ? Aký bol jeho príjem počas produktívneho veku (na hranici minimálnej mzdy alebo aspoň vo výške priemernej mzdy v nár.hosp.) ?
zuzana pet Rozhodujúce obd. 21,85 roka
Poistné obdobie 34,11 rokov (do decembra. 2008)
koificient 0,754
december 2008-jún 2014- poberanie invalid. dôchodku
od júna 2014 zrušenie invalid. dôchodku a nezamestnaná (alebo len občas krátkodobo)
veronikasad od juna 2014 ti bol odňatý ID ? Ak by poberanie ID trvalo stále, nemusíš riešiť nič. Príjem z dohody by ti priemerný osobný mzdový bod nepokazil. Teraz nie som si istá, snáď sa k tomu vyjadrí Janka Motyčková alebo Andyke, príp. niekto ďalší, kto sa výpočtom SD podrobnejšie venuje.
zuzana pet No veď to. Pred časom mi tu ale bolo povedané, že sa na ten mzdový bod prihliada u tých , ktorí sú invalidnými dôchodcami, ale aj aj tí, ktorí boli. Ale za tých 6 rokov sa môže všeličo zmeniť, preto ma to zaujíma. Tiež som čítala v minulosti vyjadernie od exministra Mihála, že tí, čo pracujú krátko pred dôchodkom na dohodu (za málo peňazí), tak si pokazia dôchodok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vyžiadaj si zápočet rokov a doteraz získané ročné koeficienty zo sociálnej poisťovne. Potom si to musíš prerátavať.

    Základný vzorec = počet rokov krát priemerný koeficient krát dôchodková hodnota

    Dôchodková hodnota sa vyhlasuje opatrením ministerstva.
    Priemerný koeficient je aritmetický priemer tvojich ročných koeficientov.
    Ročný koeficient je podiel tvojho ročného zárobku a priemerného ročného zárobku v SR.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    mzdarka renca, arizona, Lubaba, Žabinka, mili73
    5

    Oplatí sa 6 rokov pred dôchodkom pracovať na dohodu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.