Zavrieť

Porady

Zálohová platba uhradená v 12/2015 ale tovar dodaný až v 01/2016. Účtovanie?

Je správne ak zálohovú platbu mi uhradia napr. 29.12.2015 = vznik daňovej povinnosti.

Vystavím daňový doklad k prijatej zálohe k dátumu 29.12.2015 zaúčtujem 221/324 a odvediem DPH k 29.12.2015 324/343.

2.januára 2016 dodám tovar, kde už vyfakturujem dodanie tovaru, čiže výnos mi už pôjde do januára 2016 324/601.

Môže to tak byť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Taxaudit je offline (nepripojený) Taxaudit

    Taxaudit
    áno, je to správne. O výnose účtuješ vtedy, keď vznikne účtovný prípad, v tomto prípade, keď skutočne dodáš tovar. Len predaj tovaru sa účtuje zápisom 311/604.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Rasťo74 Dobrý, aj ja mám takúto podobnú vec ako Mám postupovať ale v jednoduchom učtovníctve ak Zálohovú faktúru vystavím dna 17.12.2015 - zákazník ju zaplatí do konca roka 2015 napríklad mi príde na účet 28.12.2015 musím dnom prijatia platby vystaviť faktúru ? nakoľko tovar budem dodávať až koncom januára len zákazník chce minúť peniaze ešte do konca roka??
    Táto platba bude môj zdaniteľný príjem v roku 2015 aj ked tovar reálne budem dodávať až v budúcom roku??

    Dakujem
    Taxaudit Ak nie ste platca DPH, tak nemáte povinnosť vystaviť faktúru.
    Áno platba je Vás zdaniteľný príjem v roku 2015.
    Rasťo74 Dakujem. Ide mi hlavne o to že platba ktorú obdržím je dosť veľká - tovar ani skladom reálne nemám musí sa objednať nebudem si vedieť ponížiť základ dane o výdavok žiadny.
    Nedá sa tam nič iné vymyslieť?
    Tweety Zálohovú platbu jednoducho v decembri nežiadať.
    Rasťo74 To je žiadna rada nakoľko štát mi povie že chce minúť peniaze a ja im mám povedať že sa nedá??
    Zákazky sú vyhrané takže musím robiť to čo chcú oni je to veľká zákazka cez štrukturálne fondy ktoré musia čerpať takže vieš o čom hovorím.
    Ja len potrebujem zistiť či neexistuje niečo ako by som to mohol zdaniť v roku 2016?? a nie v roku 2015 nakoľko tovar ktorý im budem dávať naskladním až v novom roku.
      zbaliť

    Zálohová platba uhradená v 12/2015 ale tovar dodaný až v 01/2016. Účtovanie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.