Zavrieť

Porady

Inventúrne rozdiely - daňovo uznané?

Chcela by som vedieť, či je pravda, že daňový úrad udeľuje povolenie na inventúrne rozdiely - daňovo uznané. Či stanoví ich výšku nejakým percentom alebo čo. Ak niečo viete poraďte prosím.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Je to trošku zložitejšie.

    V PÚ sa za manko nepovažujú "prirodzené úbytky" aj má účtovná jednotka stanovené ich normy. Predpokladám však, že si bude musieť pred DÚ ich výšku obhájiť.

    Tiež je dobre pozrieť sa na § 23 - Podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovaní zásob ku dňu inventarizácie.

    Popísať to by bolo na dlho a nie na takýto krátky príspevok.

    zuzi je offline (nepripojený) zuzi

    také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac zuzi
    Je potrebné, aby prirodzené úbytky schválil daňový úrad? A ako postupovať?

    Jarka je offline (nepripojený) Jarka

    Jarka
    Nemyslím, žeby daň. úrad schvaľoval normy prir. úbytkov, pokiaľ chcete použiť tieto normy, musíte mať presne stanovené na ktoré druhy zásob sa normy vzťahujú účtovnej smernici a samozrejme vedieť ich zdôvodniť DÚ prečo vznikajú.(napr. dlhodobým skladovaním, manipuláciou so zásobami v skladoch ...)

    slimak je offline (nepripojený) slimak

    slimak
    Účtujem predajcu kvetov. Predáva rezané kvety pri ktorých, pri ktorých má prirodzené úbytky ( zvädnu,..). Podľa postupov účtovania v JÚ § 12 ods. 2, ak je vnútorný predpis sa úbytky zásob účtujú do spotreby.

    Kvetinár má 20% z nakúpeného tovaru prirodzených úbytkov. Mne sa to zdá veľa, ale to bude jeho problém, keď to bude kontrolórovi zdôvodňovať.

    Ja zaúčtujem nákup tovaru a úž je to vo výdavkoch. Pri inventarizácii výjde nižší stav ako je podľa faktúr o tie prirodzené úbytky.

    Ako je to ohľadne DPH. Ja som nenašiel v zákone, že by to mal nejako upravovať, opravovať.

    Za mesiac mal napr. prirodzené úbytky 6 000 Sk. Z toho DPH je cca 1 000 Sk. Z toho tovaru bolo DPH odpočítané.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    prirodzené úbytky sa nezdaňujú DPH - nedošlo k dodaniu tovaru.

    slimak
    Účtujem predajcu kvetov. Predáva rezané kvety pri ktorých, pri ktorých má prirodzené úbytky ( zvädnu,..). Podľa postupov účtovania v JÚ § 12 ods. 2, ak je vnútorný predpis sa úbytky zásob účtujú do spotreby.


    Kvetinár má 20% z nakúpeného tovaru prirodzených úbytkov. Mne sa to zdá veľa, ale to bude jeho problém, keď to bude kontrolórovi zdôvodňovať.

    Ja zaúčtujem nákup tovaru a úž je to vo výdavkoch. Pri inventarizácii výjde nižší stav ako je podľa faktúr o tie prirodzené úbytky.

    Ako je to ohľadne DPH. Ja som nenašiel v zákone, že by to mal nejako upravovať, opravovať.

    Za mesiac mal napr. prirodzené úbytky 6 000 Sk. Z toho DPH je cca 1 000 Sk. Z toho tovaru bolo DPH odpočítané.

    slimak je offline (nepripojený) slimak

    slimak
    Asi som sa zle vyjadril. Nakúpim kvety za 6000 (5000 zaklad+ 1000 DPH).5000 mi zníži základ DzP ( tu sa mi zdá 20% veľa) a 1000 odpočítam ( znížim ) DPH. Z toho nákupu nič nezrealizujem. Je to v poriadku?

    Napr. pri krádeži, je platitel povinny odviesť dan vo výške odpočítanej dane (§53 ods. 5).

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    slimak
    Asi som sa zle vyjadril. Nakúpim kvety za 6000 (5000 zaklad+ 1000 DPH).5000 mi zníži základ DzP ( tu sa mi zdá 20% veľa) a 1000 odpočítam ( znížim ) DPH. Z toho nákupu nič nezrealizujem. Je to v poriadku?

    Napr. pri krádeži, je platitel povinny odviesť dan vo výške odpočítanej dane (§53 ods. 5).
    nákup je za účelom ďalšieho predaja so ziskom. Takže odpočíta sa DPH v plnej výške (abstrahujem od možných výnimiek).
    predaj - odvádza sa DPH z predajnej ceny bez DPH, v cene je aj zisková prirážka aj kalkulácia možných strát.
    krádež - odvádza sa DPH, lebo je to "dodanie neznámemu", štát sa tvári, a je to aj pravda, že niekto iný má z toho prospech.
    zvädnuté kvety je prirodzený úbytok, z toho DPH nejde. Znižuje maržu=zisk podnikateľa. Logicky predpokladám že živnostník takéto straty minimalizuje nakupuje opatrne s tým, že prdá, aj ked so zľavou ale tak aby svoj príjem maximalizoval. Ak to pri nalepšej vôli neodhadne, tak ho štát nebude postihovať za to povinnosťou odviesť DPH.

    Inventúrne rozdiely - daňovo uznané?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.