Zavrieť

Porady

Daň z príjmu FO

Ahojte, chcela by som sa informovať ohľadom dani z príjmu FO. Založila som si živnosť v decembri 2015. Je to len jeden mesiac ale aj tak musím v marci odviesť D z P FO. Uplatniť si chcem paušálne výdavky. Do zdravotnej som odviedla za december poistné. Faktúry chcem vystaviť až teraz v januári. Bol by problém s tým že za december nemám vystavenú žiadnu faktúru čiže nemám žiadny príjem??? Alebo vystaviť faktúru aj s decembrovým dátumom? Neviem ako by som potom postupovala pri daňovom priznaní keby nemám za december žiadny príjem (faktúru). Ďakujem vopred za odpoveď.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Mala si v roku 2015 aj iny zdanitelny prijem napr.zo zamestnania?
Gabika92 Mala som prijem zo zamestnania do novembra. A od decembra mam zivnost.
Anik toto je dosť podstatná informácia, ešte dobre že sa ťa to Veronika opýtala
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Stačí ak podáš DP typ A, kde uvedieš príjem zo zamestnania a v osobitných záznamoch uvedieš, že ako SZĆO si za rok 2015 zatiaľ nemala žiadne príjmy ani výdavky
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gabika92 Mám tam uviesť príjem zo zamestnania, ale ak požiadam bývalého zamestnávateľa, u ktorého som robila do novembra o vykonanie ročného zúčtovania tak to už nemusím do daňového písať nie? Jediné čo uvediem je že som nemala teda žiadne príjmy ani výdavky.
    Tweety ak ti zamestnáv. urobí RZD, potom už DP nemusíš podať
    Gabika92 Ani žiadne tlačivo o tom že mi nevznikla daňová povinnosť neposielať?
    Tweety nemusíš, ale ak ťa vyzvú, že si zo živnosti nepodala DP, potom im to oznámiš
    Gabika92 Ďakujem pekne
      zbaliť

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    v DP typ B uvedieš príjem zo živnosti 0,00 eur.
    výdavok bude ZP ak si ho skutočne uhradila ešte v decembri. ak v januári, tak pôjde o výdavok roku 2016.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gabika92 Takže keď si uplatňujem paušálne výdavky tak to bude: 0,00(príjem) - 420,00(paušálne výdavky za december) - 58,00(ZP) = strata. V tomto som si nie istá či je to správne a či to tak môžem vykázať. A či si môžem uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
    kn-alka Paušálne výdavky sú 40% z príjmu - z príjmu 0 ako môžeš mať výdavky 420€?


    Príjem 0, výdavky 0 - ZP len ak bolo uhradené v decembri !!!
    Gabika92 Tak som sa docitala, ze si mam zapocitat pausalne vydavky len za ten jeden mesiac co mam zivnost - december. Ale kedze nemam ziadny prijem tak si neuplatnujem PV ani odpocit.polozku na danovnika ak som to dobre pochopila. Nie uhradzala som to az v januari (myslela som ze v decembri) tak aj ZP je nulova hodnota a v takom pripade posielat uplne nulove DP alebo ziadne?
    hanelie nemusíš podávať žiadne DP
    Gabika92 Ale nahlasit ze mi nevznikla danova povinnost nejako musim nie?
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ak si v roku 2015 mala prijem viac ako 1 901,67 eur, musis si podat DPFO B. Prijem a vydavky z podnikania uvedíes 0. Podla potvrdenia od zamestnavatela vyplnis zaplatene odvody, uplatnenu NCZD a ty si uplatnis celorocnu NCZD.
    Mal by ti vyjst preplatok na dani, ktory ti DU vrati - vyplnis prislusnu cast v DP.

    Postupuj podla poucenía k DP a vyplnuj elektronicke tlacivo na stranke FS - upozorni ta na chyby a urobi priebezne vypocty.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gabika92 Ak by môj príjem nepresiahol tých 1901.67 eur, tak podávam DPFO typ A ?
    Tweety Ak si z podnikania nemala žiadne príjmy ani výdaje, podáš DP z príjmov zo ZČ, teda A, ako tu už máš napísané v príspevku od Anik.
    Gabika92 Ďakujem všetkým za rady
    Gabika92 Ďakujem všetkým za rady
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.