Zavrieť

Porady

Zmluva o nájme stroja s následným odkupom

Posnažím sa čo najstručnejšie opísať moju otázku.Naša firma má uzatvorenú zmluvu o nájme stroja na 12 mesiacov - na základe tejto zmluvy nám mesačne chodí faktúra (nájomné) za užívanie ich stroja v našej prevádzke. Pri podpise sa vkladal depozit 2000€ (ako zábezpeka v prípade porúch/zničenia stroja). Po skončení nájmu máme predkupné právo na tento stroj. V zmluve už je uvedená obstarávacia cena a že ak sa rozhodneme stroj kúpiť, uhradené nájomné a depozit budú odpočítané z obstarávacej ceny zariadenia a bude nám vystavená vyúčtovacia faktúra s odpočtom prijatých platieb a uskutoční sa prevod vlastníctva. Ako mám účtovať depozit a mesačné nájomné, keďže sa v budúcnosti spraví odpočet s vystavenou faktúrou na kúpu tohto stroja. Dúfam, že som dobre vysvetlila... (sme platcovia DPH).
Naposledy upravil baculacik : 09.01.16 at 12:11
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    účtuješ nájomné a depozit
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    baculacik takže "normálne"? Neviem si totiž predstaviť ako zaúčtujem v budúcnosti to zúčtovanie faktúry so zaplateným nájomným. Ten depozit aj hej, ale to nájomné nie.
    Mária27 Teraz môžeš účtovať len skutočnosť, lebo budúcnosť je nejasná.
    V zmluve máte dohodnuté odpočítanie. Podľa mňa jednoducho zahlásite, že v zmysle dohody započítavate nájomné s cenou a zvyšok ceny uhradíš. Započítanie dohodou ruší podľa § 581 ods. 3 občianskeho zákonníka aj zakázané započítanie, dovoluje započítať aj nesplatné pohľadávky.
    Postupy účtovania možno vieš, alebo ti poradia účtovníci.
    baculacik Ďakujem pekne. No práveže ja účtujem, takže sa poradiť nemám s kým. Neviem či sa môžem ešte opýtať v komentári,ale môžem si potom zaradiť takýto stroj do majetku a odpisovať? Pretože mi to príde, že si ho 2-krát premietnem do nákladov... Rozmýšľam zle?
      zbaliť

    Zmluva o nájme stroja s následným odkupom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.