Zavrieť

Porady

Rozpocty, koordinacna cinnost - s DPH alebo bez?

Ahojte,
hladam tu, citam na fore, mam s tym problem. Teraz buduci tyzden idem fakturovat cinnost, ktoru robim. Uvediem tri priklady, ktore ma trapia. Rozpraval som sa o tom aj s uctovnickou, citala metodicke pokyny FS SR, pozerala na internete, tiez ma na to dvojaky nazor, aj ked skor hovori, ze by to malo byt bez DPH. Teraz v piatok ma ist na skolenie, ale viac by sa mi hodilo, ak by som mohol fakturovat uz stvrtok alebo v piatok.

Takze, mam firmu, obraz za rok 2015 je 150 000 eur, som mesacny platca DPH. Moja cinnost je stavebnictvo a veci s tym suvisiace, konkrente:
1. Inzinierska cinnost, koordinacna cinnost - Vybavujem veci okolo stavebneho povolenia, kolaudacie, robim koordinaciu stavby a vykazy pre banky.
2. Rozpocty a kalkulacie - Klasika Odis, Cenkros, spravim rozpocty, poslem, vyfakturujem.
3. Projekty - Toto robim formou subdodavky, vodu zadam XXX, kurenie YYY, statiku ZZZ, cele to zmenezujem, obeham, nahodim si na tom 20 percent a fakturujem to ako celok, teda ako celu projektovu dokumentaciu.

Ako fakturovat v mojich troch pripadoch, ak fakturujem s firmami, ktore su platcovia DPH? Fakturujem pravidelne pre jednu firmu, obrat viac ako milion eur, dalsia firma je podobne s obratom viac ako 10 milionov eur, tretia je s obratom do 100 tisic eur.

Vie niekto pomoct? Pozeral som aj usmernenie FS SR a stavebne prace skecie F, tam ale nespadam.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Hudy21 je offline (nepripojený) Hudy21

    Hudy21
    Odpoved na vsetky 3 Vase otazky je uplne jednoznacna. Ani jeden z Vami uvedenych prikladov nie je povazovany za stavebnu pracu podla sekcie F, cize budete fakturovat po starom s DPH. Pozrite si Oznamenie financneho riaditelstva z decembra - oznamenie obsahuje aj zoznamy s prikladmi cinnosti, ktore patria a ktore nepatria do divizii 41 az 43. Medzi cinnostami nepatriacimi do tychto divizii su vymenovane aj projektova dokumentacia vyhotovena samostatne (t.j. nie je spojena s realizaciou, samostatne neznamena, ze nemoze byt objednana u subdodavatela), inzinierska cinnost, autorsky dozor, vytycovacie prace, geodeticke zameranie, poradenska a posudkova cinnost atd.

    ecc je offline (nepripojený) ecc

    ecc
    Dakujem Hudy21, to som si precital. Ale uctovnicka mi tvrdila aj dnes, ked som jej poslal to co si mi pisal, ze v metodickom pokyne FS SR sa pise o tom, ze pokial sa fakturuju sluzby suvisiace s nehnutelnostou a bez danej nehnutelnosti by nebolo mozne vykonat sluzbu, ma sa fakturovat bez DPH. A teda, ze ak by nebola nehnutelnost, tak nerobim rozpocty, koordinaciu, inziniersku cinnost.

    dana11 je offline (nepripojený) dana11

    dana11
    41.10 Táto trieda zahŕňa:
    - vypracovanie stavebných projektov pre bytové a nebytové budovy na základe prepojenia finančných, technických a materiálnych prostriedkov za účelom realizácie stavebných projektov budov určených na neskorší predaj



    Pozrite si prílohu ,,prehľad" v otázke zadanej na porade:

    Príklady - Aké práce fakturovať s prenosom daň. povinnosti...






    Vylučuje:

    71.11 Architektonické a inžinierske činnosti

    71.12 Inžinierske činnosti a súvisiace technické poradenstvo

    Hudy21 je offline (nepripojený) Hudy21

    Hudy21
    Ad Ecc: je sice pravda, ze napr. bez projektovej dokumentacie by stavbu nebolo mozne postavit, ale ja to chapem tak, ze ak firma A robi projekt na stavbu a firma B zhotovuje stavbu, tak firma A neuplatňuje prenos dane, cize fakturuje s DPH.

    Ad Dana11: cize podla Vas su projektove prace bez DPH? Preco potom sa nachadzaju v zozname cinnosti, na ktore sa prenos nevztahuje?
    dana11 Mozete vlozit ten zoznam ? Pozriem sa na to. Dakujem.
    dana11 Podla mna su projektove prace, ktore sa tykaju ecc s DPH, pretoze spadaju pod cinnosti 71.1....napadlo ma, ako chapete ,, urcenych na neskorsi predaj,, .Dakujem.

    Rozpocty, koordinacna cinnost - s DPH alebo bez?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.