Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať faktúru uhradenú cudzou platobnou kartou?

Kolega z materskej spoločnosti nám uhradil poplatok za elektronickú diaľničnú známku na rok 2016. Auto je naše, ale je zapožičané materskej spoločnosti, ktorá v zmysle zmluvy znáša aj všetky prevádzkové náklady, vrátane diaľničných poplatkov. Faktúra od NDS je vystavená na meno našej spoločnosti a zároveň je tam uvedené, že platba bola zrealizovaná platobnou kartou. Keďže z nášho účtu peniaze neodišli, neviem si poradiť s účtovaním. Aj by som ich znovu zaplatila, ale nemám komu. NDS už peniaze dostala a naša materská spoločnosť má náklady na diaľničné známky znášať sama. Viete mi prosím niekto poradiť? Za akúkoľvek odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    V materskej spoločnosti majú doklad aj platbu a zmluvu, ktorá ich zaväzuje uhradiť poplatok.Ja by som im odstúpila aj faktúru a kópiu založila ku zmluve o prenájme vozidla a neúčtovala o náklade ani o úhrade. Oni si uplatnia náklad na základe zmluvy. Ak je zmluva postavená tak, že základný nájom + iné náklady,a tie majú byť vyčíslené, tak 518 /321 diaľničná, 311/64X výnos z prenájmu vrátane diaľničnej, úhrada 221/311 bez diaľničnej a vypárovanie 321/311 v sume diaľničnej.
    januš1 Ďakujem za radu, ale som začiatočníčka, a tak to skúsim upresniť, ako tomu rozumiem.
    Faktúra bola vystavená Národnou diaľničnou spoločnosťou na našu spoločnosť. Kvôli kontrolnému výkazu by som ju mala zaúčtovať ja v našej spoločnosti. Náklady a výnosy súvisiace s autom u nás neúčtujem, ale riešim to cez účet 378. Keby som faktúru zaplatila z nášho účtu, tak by som účtovala takto:
    - FD (vznik záväzku voči NDS) 378/321
    - B (úhrada záväzku) 321/221
    - FV (pohľadávka voči materskej spol.) 311/378
    - B (prijatie platby od maters. spol.) 221/311
    V tomto prípade však o úhradách neúčtujem. Môžem urobiť zápočet 321(NDS)/311 (materská spol.) tak ako si to napísala na konci a úhrady jednoducho odignorovať? Koniec koncov o úhrade musí účtovať materská spoločnosť...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ved píšeš, že všetky poplatky , teda aj DN platí sesterská firma, tá aj zaplatila, tak prečo to chceš platiť tomu kolegovi?
    januš1 Lenže faktúra je vystavená na nás, aj v kontrolnom výkaze bude NDS spárovaná s našou spoločnosťou.

    Ako zaúčtovať faktúru uhradenú cudzou platobnou kartou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.