Zavrieť

Porady

Platenie dane pri nákupe tovaru z členských krajín EÚ

dobrý deň, chcem sa opýtať. mám obchod s textilom. nie som platca DPH. môžem nakupovať tovar z členských krajín EÚ tu si ich samozdaniť a následne predávať? a ďalšia otázka jeden nemecký veľkoobchod na svojich stránkach píše, že tovar predávajú bez DPH iba tým, ktorý majú medzinárodne DIČ. tí ktorý ho nemaju tak tým predávajú tovar s nemeckou DPH. takže keď mi nemci predajú tovar za ktorý DPH zaplatia oni vo svojej krajine tak ja na slovensku už nemusím? či musím aj tu nakoniec a v podstate budem mať tovar zdanený 2x? aj v nemecku aj na slovensku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    V prvom prípade sa musíš u nás zaregistrovať ako "iná osoba registrovaná pre daň" podľa § 7 zákona o DPH. Obdržiš od DU registračné číslo pre daň, ktoré oznámiš svojmu dodávateľovi z Nemecka. Ten Ti vystaví faktúru bez nemeckej DPH a Ty to na Slovensku samozdaníš a predávaš bez dane. Podávaš mesačne daňové priznanie k DPH, pričom odvedieš daň za nákup tovaru v inej krajine EU (samozdanenie), pričom nárok na odpočet Ti nevzniká.
    V druhom prípade Ti nemecký dodávateľ vystaví fa s nemeckou DPH. Daňová povinnosť na Slovensku nevzniká, tovar predávaš bez DPH.
    hudos0781 takže normálne môžem nakupovať z nemecka s DPH ale tu na slovensku už nemusím nič samozdaňovať a rovno to môžem dať do svojho obchodu a ďalej predávať?
    DušanČ Je praktické si vopred zistiť, aká je výška DPH v krajine EU, z ktorej nakupuješ a podľa toho si zvoliť alternativu vo vzťahu k DPH. V Nemecku je DPH 19%, čiže sa ti vyplatí postup podľa alternativy 2. Naopak by to bolo pri nákupe z Česka, kde je DPH 21%, Poľska - 23% alebo Maďarska - 27%. Pri nákupe z týchto krajín by sa ti vyplatil spôsob podľa alternativy 1.

    Platenie dane pri nákupe tovaru z členských krajín EÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.