Zavrieť

Porady

Platenie DPH pri dovoze tovaru z Maďarska

Nie som si celkom istá, prosím pomôžte mi. FO nie je platiteľom DPH a nakupuje tovar v Maďarsku. Maďarský dodávateľ nám predal tovar bez DPH, aj napriek upozorneniu, že nie sme platiteľmi. Máme teraz povinnosť zaregistrovať sa na daňový úrad ako platitelia DPH podľa § 7, alebo podľa akého paragrafu? a zaplatiť daň, alebo máme požiadať maďarského dodávateľa o opravu vydanej faktúry o DPH.
Ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    ivetaf
    Nie som si celkom istá, prosím pomôžte mi. FO nie je platiteľom DPH a nakupuje tovar v Maďarsku. Maďarský dodávateľ nám predal tovar bez DPH, aj napriek upozorneniu, že nie sme platiteľmi. Máme teraz povinnosť zaregistrovať sa na daňový úrad ako platitelia DPH podľa § 7, alebo podľa akého paragrafu? a zaplatiť daň, alebo máme požiadať maďarského dodávateľa o opravu vydanej faktúry o DPH.
    Ďakujem za pomoc
    V akej celkovej sume ste nadobudli tovar z Maďarska?

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    ivetaf
    Nie som si celkom istá, prosím pomôžte mi. FO nie je platiteľom DPH a nakupuje tovar v Maďarsku. Maďarský dodávateľ nám predal tovar bez DPH, aj napriek upozorneniu, že nie sme platiteľmi. Máme teraz povinnosť zaregistrovať sa na daňový úrad ako platitelia DPH podľa § 7, alebo podľa akého paragrafu? a zaplatiť daň, alebo máme požiadať maďarského dodávateľa o opravu vydanej faktúry o DPH.
    Ďakujem za pomoc
    Maďarský dodávateľ je povinný Vám fakturovať s maďarskou DPH. Požiadajte ho o opravu fa.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ja k tomu len toľko.
    Ak ste od neho kupovali len tovar, pochybil maďarský dodávateľ, nakoľko uvádzate, že ste ho informovali o tom, že nie ste osobou registrovanou na daň. Ak celková hodnota dodávky nepresiahla 420 tis. Sk, nemáte zatiaľ žiadne povinnosti. Daň mala byť odvedená v Maďarsku, ale nie vami, ale maďarským dodávateľom. Je možné, že vám časom zašle daňový ťarchopis. Je to na ňom.
    Ak dodávka presiahla spomínaných 420 tis. Sk, vašou povinnosťou bolo pred uskutočnením obchodu registrovať sa na daň podľa § 7 ZDPH.

    V odpovedi nepredpokladám, že by sa jednalo o dodávku súvisiacu s nejakou službou, kde by pripadal do úvahy prípadný prenos daňovej povinnosti.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ... a musíte si sledovať celkový objem nakúpeného tovaru. Ak by mal presiahnuť 420000 Sk, treba riešiť registráciu DPH.

    ivetaf je offline (nepripojený) ivetaf

    ivetaf
    Nákup tovaru nám nepresiahol 420000 na to si dávame pozor. Takže keď som to dobre pochopila, tak sa nemusím ísť registrovať na daňový úrad, a pre istotu vyzvem Maďarského dodávateľa, aby my opravil faktúru, ak to nebude ochoťný urobiť, tak sa s tým nemusím zaoberať, daňový úrad mi to nemôže na základe hlásenia zo strany maďarska dodaniť, myslím tým tie štvrťročné hlásenia čo musíme aj my podávať.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    ivetaf
    Nákup tovaru nám nepresiahol 420000 na to si dávame pozor. Takže keď som to dobre pochopila, tak sa nemusím ísť registrovať na daňový úrad, a pre istotu vyzvem Maďarského dodávateľa, aby my opravil faktúru, ak to nebude ochoťný urobiť, tak sa s tým nemusím zaoberať, daňový úrad mi to nemôže na základe hlásenia zo strany maďarska dodaniť, myslím tým tie štvrťročné hlásenia čo musíme aj my podávať.
    Nie , nemôže vás dodaniť, lebo v tomto prípade ide o maďarskú daň § 13/1 , tá je v kompetencii maďarskej daňovej správy voči ich platiteľom.

    Platenie DPH pri dovoze tovaru z Maďarska

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.