Zavrieť

Porady

Čo s účtom 365 po novom?

Ahojte, mam otázočku. Mám v sro-čke na účte 365 nejaké peniaze, ktoré sa mi ešte nedajú vrátiť nakoľko nemáme dostatok peňazí. Ako to urobiť po novom? Mám presunúť peniaze z 365 bezúročná pôžička na účet 479 s nejakým úrokom a akým. Chcem to dať doporiadku ešte ku dňu zmeny v zákone. Ďakujem za radu.
10 komentárov     zbaliť
Consultix Vysvetlis otazku? Co sa menilo ohladom uctu 365? Nieco mi uslo?
inga111 zmenilo sa to že nesmú byť pôžičky od konateĺa na firmu bez úročné. A nemôže sa dávať pôžička cez pokladňu.
Consultix Tak ale to sa potom bavime o veci, ktora je v zbierke od aprila 2015 A nemenili sa veci ohladom uctu 365, ale veci, ktore uctujeme cez 365 Uz som sa zlakol, ze mi nieco uslo...
karakul ... ale povinnosť úročenia je až od 1.1.2016, či ????
Sarlotka preco musia byt urocene pozicky od 1.1.2016 ak ich dáva spoločník firme?
Consultix Sarlotka, osobne si to vysvetlujem tak, ze konatel a sro su zavisle osoby, takze sa jedna o transferove ocenovanie a takato pozicka by mala byt urocena beznou sadzbou za podobne uvery/pozicky. Ono to v tomto kontexte vnimam v pripade tuzemskych zavislych osob od 1.1.2015,
avalik ak pozicku poskytne FO nepodnikatel, moze byt bezurocna, nevadi, ze to je zavisla osoba
kuravesele súhlasím s Vami avalik, aj mne to tak príde, že ak spoločník (ako FO) poskytne bezúročnú pôžičku, tak to nevadí.
Consultix kuravesele: Suhlasim s tym, ze tento vyklad zakona by mal byt spravny, ak teda argumentujeme tym, ze pozicku poskytuje FO, nie v ramci svojho podnikania, takze vznika vztah v zmysle obcianskeho zakonnika. Kedze mame za to, ze to nie je obchodnopravny vztah, nemalo by sa na to vztahovat TO... Nepatral som na FS, ci je tam k tomu nejake info, nestudoval to niekto?
Consultix avalik dal odpoved tu: http://www.porada.sk/t277801-preco-m...ml#post2814882
Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

    Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac kuravesele
    to úročenie znamená, že už prijatá bezúročná pôžička v roku 2015, sa má prerobiť od 2016 a účtovať o úroku? (Viete mi napísať, ktorý par. obchodného zákonníka hovorí o tom že je zákaz bezúročnej pôžičky ak ju poskytne spoločník firme? Neviem to nájsť. )

    Naša pôžička bola poskytnutá podľa par. 657 a 658 občianskeho zákonníka, vzťahuje sa to na túto pôžičku?


    http://www.epi.sk/priklad-z-praxe/be...onatela-10.htm
    Naposledy upravil kuravesele : 25.01.16 at 08:41

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    úroky môžeš dávať aj na 365. Do poriadku to musí dať firma, konateľ, alebo máš kompetencie na zmluvy?
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    inga111 áno mám kompetencie. Ešte som sa dočítala že to môžem dať na 413 kapitalovy vklad a neskôr si to môžem vratiť, ak si to napíšem do zmluvy.
    inga111 Nebude lepšie preučtovať 365 na 413 kapitalove vklady spoločníka a pomotm keď budeme mať peniaze na firme si vrátiť zasa na 365 a potom na účet 221? Samozrejme by som spravila o tom zmluvu. Ďakujem veľmi pekne za radu )
    KEJKA určite to nebude lepšie. 413-ka - tam nestačí zmluva, ale musí byť VZ, znalecký posudok a späťvrátenie je tiež diskutabilné.
    Consultix Ucet 413, nema jasne definovane podmienky, nakolko existuju rozdielne pravne rozklady prislusnych ustanoveni dotknutych pravnych predpisov. Kapitalovy vklad ako taky by mal byt logicky nenavratny, takze sa casto spochybnuje moznost vratenia kapitaloveho vkladu. Pri kladnej argumentacii sa casto vychadza z porovnavania s vkladom do zakladneho imania, kde je moznost jej znizenia, pricom som toho nazoru, ze anov tom pripade sa nejedna o vratenie casti zakladneho imania, ale len o vysporiadanie operacii suvisiacich so znizenim ZI. Osobne by som kapitalizovanu pozicku v buducnosti nevyplacal spat.
    inga111 Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Tak si musím zvážiť čo s tou 365, čo je pre mňa najvýhodnejšie
      zbaliť

    Čo s účtom 365 po novom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.