Zavrieť

Porady

Odvody do zdravotnej poistovni po novom

Čítal niekto novelu zákona o zdravotnom poistení č.580/04 Z.z. zaujal ma §11 poistenie je povinný platiť poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo SZCO, ak má príjem,ktorý podlieha dani z príjmov vyšší, ako minimálna mzda.
T.z., že z DOVP, príkaznej zmluvy a neviem ešte z čoho, pokiaľ by mal príjem 6501.-Sk musí odviesť sám zdravotnej poisťovni 14% z tejto sumy.
Pochopila som to správne? Ale to platí až od 1.1.2005!
Usporiadat
Jana33 Jana33

Jana33 je offline (nepripojený) Jana33

Ahojte poraďáci,
z DVP bude povinný odvádzať do zdravotnej poisťovne každý sám kto zarobí viac ako 1/2 minimálnej mzdy...14%.

do 31.08.2005 to bola celá minimálna mzda
od 1.9.2005 je to 1/2 minimálnej mzdy
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ak sa smiem opytat kde to je uvdene...lebo ja com mam novelu tak tam je uvedene uhrn minimalnych miezd a nie polovica...dakujem
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no takze ak to mam spravne pochopit tak po 1.9. sa to tyka vsetkych dohod nie len studentov to znamena aj zamestnanca aj zivnostnika...len vravim neviem sa k tomu v zakone dopatrat tak ak mozte prosim usmernite ma nerad by som len tak do vetra rozpraval...dik moc
0 0
marmal marmal

marmal je offline (nepripojený) marmal

koalko
Čítal niekto novelu zákona o zdravotnom poistení č.580/04 Z.z. zaujal ma §11 poistenie je povinný platiť poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo SZCO, ak má príjem,ktorý podlieha dani z príjmov vyšší, ako minimálna mzda.
T.z., že z DOVP, príkaznej zmluvy a neviem ešte z čoho, pokiaľ by mal príjem 6501.-Sk musí odviesť sám zdravotnej poisťovni 14% z tejto sumy.
Pochopila som to správne? Ale to platí až od 1.1.2005!
Ak má za obdobie 1.9.2005-31.12.2005 príjem z týchto DOVP 13.000 SK a viac, platí 14 %, ak zarobil do 31.8.2005 na dohody aj 100.000 Sk a potom do konca roka nič, neplatí nič.
0 0
marmal marmal

marmal je offline (nepripojený) marmal

Vladimír Ozimý
no takze ak to mam spravne pochopit tak po 1.9. sa to tyka vsetkych dohod nie len studentov to znamena aj zamestnanca aj zivnostnika...len vravim neviem sa k tomu v zakone dopatrat tak ak mozte prosim usmernite ma nerad by som len tak do vetra rozpraval...dik moc
Ak má zamestnanec alebo živnostník DOVP, tých sa to netýka, len študentov a dôchodcov.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
marmal prosim kdeto je napisane...lebo ja sa k tomu nemozem dopatrat.....ktory paragraf o tom hovori lebo ja co mam novelu z konca jula tak tam je este po starom....
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

http://mihal.blog.sme.sk/

tu sa dajú prečítať dôležité články od Jožka Mihála ohľadom novely o zdravotnom poistení, alebo treba pohľadať na porade, už sa tu o tom veľa popísalo.
0 0
sylva sylva

sylva je offline (nepripojený) sylva

Podľa môjho názoru sa to týka osôb uvedených v § 11 ods.8 a za tie je platiteľom poistného ŠTÁT(zamestnancov a živnostníkov sa netýka). V odseku 9-11 toho istého § sú uvedené podmienky,za ktorých za uvedené osoby platí štát poistné. Je to vtedy,ak ich vymer.základ nedosahuje 1/2 úhrnu minimálnych miezd. T.z., že ak dosiahnu za každý mesiac príjem v rozhodujúcom období 3.250,-Sk a viac, prestávajú byť poistencami štátu (za obdobie 09-12/2005 je to 13.000,- a viac). Snáď som to pochopila dobre.Ak nie,opravte ma.
0 0
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

zákon č. 352/2005 Z. z. je novela z. 580/04 Z. z. o ZP platná od 1. 9. 2005
0 0
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

A ako je to po novom so spoločníkom a konateľom v s.r.o., ktorý tam má PP a nepoberá iné príjmy len z PP.
Majú to s ZP trochu pomiešané...najskor chcú prihlásenie, potom odhlásenie a teraz už neviem čo zas chcú..... a či chcú aj dačo naviac platiť.
0 0
marmal marmal

marmal je offline (nepripojený) marmal

Je to v PMPP 15/2005, kde v článku SZČO a zdravotné poistenie po 1. septembri 2005
RNDR. Jozef Mihál píše na str.55
"Vo všeobecnosti sa samozrejme do základu dane podľa § 6 ZDP, a teda ani do vymeriavacieho základu nezapočítavajú príjmy SZČO dosahované zo závislej činnosti.Ak živnostník má aj príjmy z dohôd o vykonaní práce, tak z týchto príjmov neplatí poistné na zdravotné poistenie."
0 0
ľudka ľudka

ľudka je offline (nepripojený) ľudka

Týka sa to aj nezamestnaných evidovaných na úrade práce. Jedným slovom, týka sa to všetkých osôb, za ktoré platí poistné do ZP štát.
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

zuska
A ako je to po novom so spoločníkom a konateľom v s.r.o., ktorý tam má PP a nepoberá iné príjmy len z PP.
Majú to s ZP trochu pomiešané...najskor chcú prihlásenie, potom odhlásenie a teraz už neviem čo zas chcú..... a či chcú aj dačo naviac platiť.
ak má konateľ len PP, tak sa mal do 8.9. odhlásiť zo ZP ako SZČO, ak nepoberá od spoločnosti odmenu za výkon funkcie, tak ako konateľ neplatí nič
0 0
urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Ale ak bude mať odmenu nezabudni prihlásiť a odviesť z odmeny za konateľstavo do ZP.
0 0
zuska zuska

zuska je offline (nepripojený) zuska

Tak ďakujem.
0 0
Difi Difi

Difi je offline (nepripojený) Difi

Chcela by som sa Vás spýtať ako ste konateľa prihlásili od 01.01.2005 ako SZČO, na akom tlačive. A ako ste ho odlhásili.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Difi
Chcela by som sa Vás spýtať ako ste konateľa prihlásili od 01.01.2005 ako SZČO, na akom tlačive. A ako ste ho odlhásili.
VSZP - Prihlásenie: Oznámenie poistenca/platiteľa, nakoľko bol v poisťovni prihlásený z iného titulu Termín platnosti od 1.1.2005, označila som krížikom SZČO a vedľa som napísala "konateľ".
Odhlásenie: rovnaké tlačivo Termín platnosti do 31.8.2005.
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

A co ak nemam ziadny prijem, alebo napriklad 1000 korun za rok? Musim si platit zdravotne? Na urade prace nebudem registrovany.
0 0
Silvi Silvi

Silvi je offline (nepripojený) Silvi

A ako je to v prípade, ak je matka zamestnaná a poberá aj rodičovský príspevok.

Kto hradí poistné?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Poberateľ rodičovského príspevku je obdobný prípad ako študent alebo dôchodca.

Ak poberá rodičovský príspevok a zároveň pracuje v pracovnom pomere, zamestnávateľ platí preddavky 4+10%. Na konci roka, ak jej príjem (vymeriavací základ) by bol nižší ako 1/2 min.mzdy (od 1.9. do 31.12 max.12999), tak si môže urobiť ročné zúčtovanie a zaplatené preddavky za toto obdobie jej aj zamestnávateľovi poisťovňa vráti.

Ak poberá RP, je zamestnaná a zo zamestnania je na rodičovskej dovolenke (nepracuje), štát za ňu platí poistné na ZP, zamestnávateľ predavky neplatí.

Ak poberá RP, je zamestnaná a zo zamestnania je na rodičovskej dovolenke a pracuje na dohodu, štát za ňu platí poistné, zamestnávateľ neplatí. Príjem z dohody sa nezahŕňa ani do ročného zúčtovanie, môže na dohodu zarobiť koľko chce.

Ak nie je zamestnaná, poberá rodičovský príspevok, pracuje na dohody, ak príjem z dohôd bude 13000 a viac za 9-12/2005, musí si urobiť ročné zúčtovanie poistného na ZP a odvedie 14% zo zarobenej sumy minimálne zo 16419 Sk.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať