Zavrieť

Porady

České faktúry a DPH od 1.1.2016

Česká firma so slovenským IČ DPH nám celý minulý rok vystavovala faktúry za tovar a služby (poštovné a balné). Faktúry boli vystavované s DPH a bolo na nich uvádzané slovenské IČ DPH. Tieto faktúry sme účtovali ako slovenské a nárokovali sme si odpočet DPH ako pri tuzemských faktúrach.

7.1.2016 nám česká firma opäť dodala tovar a služby (poštovné a balné), avšak faktúru nám už vystavili bez DPH. Oznámili nám, že v zmysle novelizácie zákona o DPH od 1.1.2016 máme povinnosť za dodávku tovaru a služieb platiť DPH my. Na faktúre však naďalej uvádzajú slovenské IČ DPH (SK4020178305).

Otázka:
1. Môže nám česká firma vystavovať faktúry bez DPH, ak je registrovaná na DPH na Slovensku a má pridelené slovenské IČ DPH?
2. Priniesla novelizácia zákona o DPH od 1.1.2016 zmenu doterajšieho postupu a majú nám vystavovať faktúry bez DPH? Ak áno, nemali by na faktúrach povinne uvádzať české IČ DPH a slovnú informáciu „prenesenie daňovej povinnosti“, ak osobou povinnou platiť daň je príjemca tovaru alebo služby?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Vrbovská
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cinky16 je offline (nepripojený) cinky16

    cinky16
    dobry den, presne to iste sa stalo nam, tiez ceska firma, pod slovenskym ic dph: SK..... vystavuje faktury od 01.01.2016 bez dph a na fa je uvedene prenesenie danovej povinnosti - samozdanenie. Je to nezmysle podla mna, ale takty je zakon...
    janavrbovska teraz som dostala vyjadrenie z FS SR, tak ho tu prikladám aj pre ostatných. Z tohto vyjadrenia som pochopila, že na faktúre má byť uvedené české IČ DPH, alebo sa mýlim?
    Dobrý deň.

    Od 1.1.2016 sa rozšíril prenos daňovej povinnosti na zdaniteľné osoby, ktoré majú v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a sú povinné platiť daň pri prijatí služieb od zahraničnej osoby z iného členského štátu, ak ide o služby uvedené v § 16 ods. 1 až 4 a ods. 10 a 11 a taktiež pri každom nadobudnutí tovaru od zahraničnej osoby ( § 69 ods. 2 zákona o DPH). Z uvedeného vyplýva, ak zahraničná osoba dodá tovar alebo služby s miestom dodania v tuzemsku zdaniteľnej osobe (neplatiteľom aj platiteľom), vystaví faktúru bez DPH a na faktúre uvedie slovné označenie „prenesenie daňovej povinnosti“.

    Ak dodávateľ vystavuje faktúru s prenesením daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 2, použije identifikačné číslo pre daň pridelené v štáte, kde je usadený.


    Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.

    ---
    S pozdravom,
    Ing. Martina Pekná
    Finančné riaditeľstvo SR
    Kontaktné centrum podpory

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Akurát som rovnakú dodávku od nemeckej firmy, s IČ DPH SK40.... doriešil. Doposiaľ sa priznávala do riadku 03 a 04, Teraz patrí do riadku 09 a 10, odpočet zároveň do riadku 21. A v KV nie do B.2, ale do B.1.

    cacka je offline (nepripojený) cacka

    účtovník, mzdár cacka
    Túto múdrosť som našla v Oznámení o zákone č.268/2015 Z.Z.:

    § 69 ods. 2, § 5 ods.1 písm. b), § 55a ods. 2 písm. c) druhý bod, § 56 ods. 2 písm. c) druhý bod zákona o DPH
    Podľa článku 194 smernice o DPH môžu členské štáty EÚ preniesť daňovú povinnosť z dodania tovarov a služieb na príjemcu plnenia, pokiaľ je dodávateľom zdaniteľná osoba, ktorá nie usadená na území členského štátu, v ktorom jej vznikla daňová povinnosť. Slovenská republika v zmysle čl. 194 smernice o DPH ustanovila v § 69 ods. 2 zákona o DPH v znení účinnom do 31.12.2015 povinnosť preniesť daňovú povinnosť na príjemcu plnenia, zdaniteľnú osobu usadenú v
    tuzemsku, len pokiaľ ide o služby uvedené v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11
    zákona o DPH (služby súvisiace s nehnuteľnosťou, krátkodobý nájom dopravných prostriedkov, vstupné na podujatia, reštauračné a stravovacie služby) a pokiaľ ide o dodanie tovaru s montážou a inštaláciou, ak jej uvedené zdaniteľné plnenia dodala zdaniteľná osoba, ktorá nie je usadená v tuzemsku, tzv. zahraničná osoba.
    Novelou zákona o DPH sa v § 69 ods. 2 zákona oDPH vypúšťajú slová „s inštaláciou a montážou“ a dopĺňajú sa slová „okrem tovaru dodaného formou zásielkového predaja“. Uvedené znamená, že s účinnosťou od 1.1.2016 sa prenáša daňová povinnosť v zmysle § 69 ods. 2 zákona o DPH na príjemcu plnenia, ktorým je zdaniteľná osoba usadená v
    tuzemsku, pri všetkých dodaniach tovarov s miestom dodania v tuzemsku, pokiaľ tieto tovary dodáva zahraničná osoba. Prenos daňovej povinnosti sa neuplatní na dodanie tovaru formou zásielkového
    predaja.
    Nadväzne na rozšírenie prenosu daňovej povinnosti v § 69 ods. 2 zákona o DPH sa novelou zákona o DPH vypúšťajú slová „s inštaláciou alebo montážou“ aj v iných príslušných ustanoveniach zákona o DPH, ktoré súvisia s prenosom daňovej povinnosti, a to v § 5 ods.1 písm. b)
    – registrácia zahraničných osôb (pozri bližšie bod 1 tohto IIA), § 55a ods. 2 písm. c) druhý bod
    –vrátenie dane zahraničným osobám z iného členského štátu a
    § 56 ods. 2 písm. c) druhý bod
    –vrátenie dane zahraničným osobám z tretieho štátu.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janavrbovska Takže správne som pochopila??????, že:
    1. sú povinní vystaviť faktúru bez DPH
    2. na faktúre musia uviesť slovné označenie „prenesenie daňovej povinnosti“
    3. na faktúre musia uviesť české IČ DPH (CZ26954061)
    cacka 1. áno
    2. určite tam bude musieť byť nejaký takýto text, alebo uvedenie konkrétneho §
    3. na faktúre bude slovenské IČ DPH
    janavrbovska prečo myslíš, že tam má byť slovenské IČ DPH? Z finančnej správy SR mi včera napísali, že tam má byť - citujem: "Ak dodávateľ vystavuje faktúru s prenesením daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 2, použije identifikačné číslo pre daň pridelené v štáte, kde je usadený". Podľa mňa česká firma je predsa usadená v Česku a má na faktúre uviesť české IC DPH.
    silvinka99999 Vzťahuje sa to aj opačne ak máme české DPH. Budeme vystavovať platiteľom DPH v čechách bez DPH so slovenských IČDPH
      zbaliť

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    ja som dnes dostala takúto faktúru a je na nej uvedené aj CZ aj SK IČ DPH, oni to takto uvádzali aj predtým.... do výkazu však budem teraz uvádzať české IČ DPH...... ak som to dobre pochopila.....

    České faktúry a DPH od 1.1.2016

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.