Zavrieť

Porady

Prislusenstvo k osobnemu automobilu

Vie mi prosim niekto poradit? Tohoto roku som kupila osobny automobil. Teraz sme k nemu zakupili zimne pneumatiky. Mozem si uplatnit narok na odpocitanie DPH pri kupe zimnych pneumatik, kedze v zakone kde pisu o prislusenstve vozidla nie su pneumatiky uvedene? Z pohladu dani z prijmu to mam zrejme brat ako technicke zhodnotenie.

Dakujem za vsetky odpovede.
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

DPH možno odpočítať. Na zimné pneumatiky je 50%-ný názor podľa mojich skúseností. Moji klienti si žiadajú ich nákup dať priamo do nákladov.
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

A nie sú zimné pneumatiky náhradný diel ?
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

podobne ako PAULA
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Na zimné pneumatiky si odpočítaš DPH a nezvyšujú cenu auta.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Prvé zimné pneumatiky zvyšujú cenu auta, dalšie či už zimné alebo letné, sú už náhradný diel. To je názor auditora. Vyber si človeče. DPH uplatníš.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Tiež som toho názoru, že zimné pneumatiky možno účtovať priamo do nákladov (501 AU - DHM do 30 tis.) a DPH si odpočítam. Podľa mňa to nie je technické zhodnotenie auta. Auto bude mať stále tie isté technické parametre, nič sa tam nezmení, iba sa zvýši bezpečnosť šoféra pri riadení.
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Dakujem vsetkym za radu ohladne DPH a naroku na odpocitanie. Ako vsak sledujem vacsi problem je s danou z prijmu a uplatnenim do nakladov.
Keby som tie pneumatiky kupila iny rok nez auto, tak je mi to jasne ze by som to davala priamo do nakladov. Lenze automobil je to kupovany v tom istom roku ako pneumatiky. Vtedy si myslim ze by bolo vhodne to pripocitat k obstaravacej cene automobilu a odpisovat spolu s autom.
Co vy na to?
0 0
agata agata

agata je offline (nepripojený) agata

Súhlasím s emily.
0 0
d.varmeda d.varmeda

d.varmeda je offline (nepripojený) d.varmeda

Ako by to bolo z kupou a montazovu splynovaca. neviem si stym poradit. Dakujem
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

emily
Prvé zimné pneumatiky zvyšujú cenu auta, dalšie či už zimné alebo letné, sú už náhradný diel. To je názor auditora. Vyber si človeče. DPH uplatníš.
Môj šéf na problém zimných pneumatík reagoval tak, že ani daňoví úradníci nenosia v zime letné topánky a vôbec to nepovažujú za modernizáciu, tak prečo by potom malo byť jeho auto považované "za modernizované", keď zimné pneumatiky sú nutnosť. Letné a zimné pneumatiky sa nepoužívajú súčasne, nedochádza k rozšíreniu vybavenia, nahrádzajú sa vzájomne. Veď ešte nedávno sa hovorilo o tom, že sa zimné pneumatiky mali používať u všetkých áut zo zákona.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Viera
Môj šéf na problém zimných pneumatík reagoval tak, že ani daňoví úradníci nenosia v zime letné topánky a vôbec to nepovažujú za modernizáciu, tak prečo by potom malo byť jeho auto považované "za modernizované", keď zimné pneumatiky sú nutnosť. Letné a zimné pneumatiky sa nepoužívajú súčasne, nedochádza k rozšíreniu vybavenia, nahrádzajú sa vzájomne. Veď ešte nedávno sa hovorilo o tom, že sa zimné pneumatiky mali používať u všetkých áut zo zákona.
Viera ja s Tvojim šéfom súhlasím, len naša auditorka nie.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

d.varmeda
Ako by to bolo z kupou a montazovu splynovaca. neviem si stym poradit. Dakujem
myslím že splyňovač by bol považovaný za modernizáciu a zvyšoval by hodnotu auta ako technické zhodnotenie, záleží však na cene, DPH sa môže odpočítať.
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Na školení nám raz otázku technického zhodnotenia auta lektorka vysvetľovala nasledovne : Daň z príjmov jasne nedefinuje čo je technické zhodnotenie osobného auta, ale ako pomôcku môžete použiť definíciu príslušenstva zo zákona o DPH. V §49 ods. 6 pism. b je vymenované príslušenstvo auta, pri ktorom nemôžete odpočítať DPH. Toto príslušenstvo je všetko, čo musíte pripočítať k hodnote auta a spolu s ním odpisovať ( ak presiahne limit 30tis. Sk ). Zimné pneumatiky medzi nimi nie sú ....
Naposledy upravil Viera : 10.11.04 at 13:41
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Suhlasím s Vierkou,
DPH sa odrátať môže a nedávam ako technické zhodnotenie.
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

mám ešte trošku inú situáciu ako vyššie popísané pneumatiky. Podnikateľ má auto na lízing kúpené v tomto roku. K zimným pneumatikám si kupoval aj plechové disky teraz v novembri. K letným pneu používa zliatinové ktoré sú zahrnuté v cene auta. Dajú sa plechové disky považovať za drobný majetok? Podotýkam že v paragrafe 49 zákona o dph nie sú uvedené ako príslušenstvo žiadne disky.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ja by som disky zúčtovala priamo do nákldov, tak ako aj zimné pneumatiky. Nevidím v tom rozdiel.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Súhlasím so Zuzkou.
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

To Zuzka,Paula

Ďakujem.. nebola som si celkom istá
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Myslím si, že aj keby prvý nákup pneumatík bol tech.zhodnotením, ale ich celková cena by v úhrne nedosiahla výšku 30 tis., v tomto prípade nie sú splnené obe podmienky aby sme mohli hovoriť o tech.zh. v pravom slova zmysle. Bude to teda priamy náklad.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Hm, poradíte mi, prosím, ak podnikateľ kúpi naraz zimné a aj letné pneumatiky na auto, ktoré ešte nie je odpísané? Ak sumu sčítam, vyjdú nad 30 tis.
Čo s tým? Nemusím urobiť na letné pneu tech. zhodnotenie?
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie